Atentát na premiéra Fica v Handlovej: Previezli ho do nemocnice, útočníka zadržali (online)

HANDLOVÁ: Po stredajšom rokovaní vlády v Handlovej sa strieľalo. Postreleným je podľa Denníka N premiér Robert Fico, ktorého previezli do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Neskôr informáciu o atentáte na predsedu vlády potvrdil hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann. Fica prevážali leteckí záchranári v životohrozujúcom stave.

„Počul som tri alebo štyri výstrely. Videl som, ako Fica dvíhali zo zeme. Strelca následne spacifikovali,“ opísal incident novinár Daniel Vražda pre Aktuality.sk. Podľa zdroja Aktualít strelca zadržali.

Prečítajte si tiež:

Na mieste pri kultúrnom dome v Handlovej čakala len hŕstka ľudí. Ešte pred premiérom k nim prišli aj iní členovia vládneho kabinetu. Podali si so zhromaždenými ruky, ale im sa nič nestalo. Troch ministrov z miesta po streľbe evakuovali.

Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha oznámil, že pre postrelenie predsedu vlády prerušili rokovanie Národnej rady SR na neurčito.

ONLINE:

16:20 – Očakávame vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej. V Prezidentskom paláci sa po 16:45 vyjadrí k dnešnému útoku na premiéra.

16:15 – Útok na Roberta Fica je ohavný čin, píše v komentári šéfredaktor Peter Bárdy.

Prečítajte si tiež:

16:11 – Facebooková stránka ministerstva vnútra Hoaxy a podvody apeluje na verejnosť, aby zachovala rozvahu a počkala na vyjadrenia oficiálnych orgánov.

„Dá sa predpokladať, že sa v krátkom čase začnú v informačnom priestore v súvislosti s touto udalosťou šíriť dezinformačné naratívy,“ uvádzajú na sociálnej sieti.

16:09 – „Som hlboko šokovaný, keď som počul o hroznom útoku na môjho priateľa Roberta Fica. Modlíme sa za jej skoré uzdravenie,“ reagoval maďarský premiér Viktor Orbán.

16:07 –Neveríme, že sme sa dožili tejto chvíle. Kvôli vašej nenávisti premiér bojuje o život, hovorí koalícia.

Prečítajte si tiež:

16:06 – „Atentát na predsedu vlády je ohrozením všetkého, čo doteraz zdobilo slovenskú demokraciu,“ reagoval zvolený prezident Peter Pellegrini.

„So zhrozením som prijal informáciu, že predseda vlády Robert Fico sa stal po rokovaní vlády v Handlovej terčom atentátu a počas stretnutia s ľuďmi utrpel po útoku strelné zranenia.

Som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. Nemusíme predsa so všetkým súhlasiť, ale je množstvo spôsobov, akými môžeme svoj nesúhlas vyjadriť demokraticky a zákonne.

Atentát na jedného z najvyšších ústavných činiteľov je bezprecedentným ohrozením slovenskej demokracie. Ak budeme iné politické názory vyjadrovať pištoľami na námestiach, a nie vo volebných miestnostiach, ohrozujeme všetko, čo sme za 31 rokov slovenskej zvrchovanosti spoločne vybudovali.

Pozor Aktualita:  Česká polícia rieši podvodné vstupenky na Majstrovstvá sveta v hokeji za vyše dva milióny korún

Pánovi premiérovi prajem čo najrýchlejšie uzdravenie a zotavenie. A veľmi si želám, aby sa takýto nezmyselný a brutálny čin stal terčom všeobecného odsúdenia.“

16:03 – Predseda Európskej rady Charles Michel na sociálnej sieti X napísal, že je šokovaný útokom na Roberta Fica.

„Nič nemôže ospravedlniť násilie alebo útoky. Mojimi myšlienkami som s premiérom a jeho rodinou.“

15:59 – Podľa informácií Aktualít premiéra postrelili do brucha a ruky. Páchateľom bol pravdepodobne dôchodca z Levíc. Podľa Denníka N je premiér mimo ohrozenia života.

15:58 – Na účte premiéra na sociálnej sieti sa objavila informácia: „Na R. Fica bol dnes spáchaný atentát. Bol viacnásobne postrelený a aktuálne sa nachádza v životohrozujúcom stave. V tomto momente je prevážaný vrtulníkom do Banskej Bystrice, pretože do Bratislavy by to trvalo príliš dlho vzhľadom na nevyhnutnosť akútneho zákroku. Najbližšie hodiny rozhodnú.“

15:57 – Záchranný vrtuľník s Robertom Ficom pristál v banskobystrickej Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta.

15:55 – „S poľutovaním sme prijali správu o streľbe v Handlovej na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica. Odsudzujeme tento hrozný čin, ktorý predstavuje útok nielen na jednotlivca, ale aj na naše demokratické hodnoty a princípy,“ reaguje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku k útoku na predsedu vlády Slovenskej republiky.

To stojí pevne proti akýmkoľvek formám násilia a teroru. Vyzývame na dôkladné vyšetrenie tejto šokujúcej udalosti a zabezpečenie spravodlivosti. Naše myšlienky sú s rodinou a najbližšími Roberta Fica.

„Spoločne musíme chrániť a podporovať demokraciu, rešpekt a bezpečnosť pre všetkých. Násilie nemá v našej spoločnosti miesto,“ dopĺňa zastúpenie EK na Slovensku.

15:52 – Ľuboš Blaha želá premiérovi Ficovi, aby to prežil, a aby bol zdravý.

15:49 – Záchranný vrtuľník s Robertom Ficom odletel z Handlovej a smeruje do Banskej Bystrice. (FligtRadar24)

15:47 – Český prezident Peter Pavel reaguje na atentát na premiéra. „Útok na Roberta Fica je jasne odsúdeniahodný, bez ohľadu na to, čo bol jeho motív. Mal by nás upozorniť na to, kam môže viesť zhoršovanie nepriateľstva a agresivity v spoločnosti. Robertovi Ficovi želám, aby tento incident prekonal bez následkov.”

15:46 – „Sme šokovaní. Útok na premiéra krajiny, nech už máme akýkoľvek politický názor, je neprijateľný. Odsudzujeme akékoľvek násilie a útoky na politikov a verím, že premiér sa čoskoro uzdraví. Chcel by som tiež poprosiť všetkých politikov, aby situáciu upokojovali a neeskalovali ju ďalej,“ píše predseda SaS Branislav Gröhling.

Pozor Aktualita:  Zomrel slovenský podnikateľ Jozef Majský

15:45 – Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič odsúdil násilie a praje premiérovi skoré uzdravenie. „Robert Fico je môj dlhoročný politický súper. To je politika. Ako človeku mu však prajem skoré uzdravenie a hlboko odsudzujem akékoľvek násilie. Päsťami a strelami v politike nič nevyriešime. Prosím, buďme ľudia”.

15:43 – „Šokovala ma správa o streľbe na predsedu vlády Roberta Fica. Úprimne mu želám, aby to dobre dopadlo a verím, že bezpečnostné zložky tento neprijateľný akt násilia vyšetria. Zároveň, kým sa tento čin riadne nevyšetrí, chcem všetkých vyzvať na zdržanlivosť vo vyjadreniach o zodpovednosti a vine,” napísal neúspešný kandidát na prezidenta Ivan Korčok.

15:41 – Objavilo sa video zo zatýkania útočníka.

15:38 – Po postrelení premiéra ho ochrankári odniesli do vládnej limuzíny.

2fotky v galérii Reakcia ochrankárov po streľbe na premiéra Roberta Fica Zdroj: Reuters/Radovan Stoklasa

15:35 – Generálny prokurátor Maroš Žilinka odsúdil útok na predsedu vlády a považuje ho za neakceptovateľný. „Považujem ho za vyvrcholenie tých nálad, ktoré sú v spoločnosti živené. Je to prejav nenávisti, je to prejav útoku nielen na človeka, ale ako na predsedu vlády aj ako útok na samotnú podstatu štátnosti.” Žilinka odkázal, že páchateĺ musí byť nekompromisne a spravodlivo potrestaný. Premiérovi zaželal skoré uzdravenie.

15:33 – Ľuboš Blaha, ktorý dnes viedol schôdzu v Národnej rade ako jej podpredseda, ohlásil, že poslanci nateraz rokovať nebuzdú: „Prerušujem schôdzu parlamentu na neurčito. Bol postrelený predseda vlády Slovenskej republiky.” Zároveň poslancom opozície adresoval: „Toto je vaša robota.”

15:30 – Aktuality.sk sa rozprávali s osobou, ktorá bola počas streľby v budove. „Počula som pár výstrelov, neviem povedať koľko. Utekala som k oknu. Videla som muža, ktorý ležal na zemi a bol obkolesený policajtmi. Potom som videla, ako Roberta Fica brali do vládnej limuzíny ochrankári. Ochrankári následne začali po budove pobehovať s tým, že následne dali pokyn na evakuáciu ústavných činiteľov z budovy,” približuje.

15:28 – Michal Šimečka ruší dnešné zhromaždenie na podporu verejnoprávnej RTVS.

15:27 – „Krátko po 14:30 sme na tiesňovú linku prijali informáciu o postrelenom mužovi v Handlovej. K 59-ročnému pacientovi sme vyslali záchranársky vrtuľník. Zásah stále prebieha,“ potvrdilo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR.

15:21 – Na atentát na predsedu vlády reagoval aj český expremiér Andrej Babiš: „Strašné správy zo Slovenska. Modlím sa za Roberta Fica, veľa síl jemu, všetkým jeho blízkym i celému Slovensku.“

Pozor Aktualita:  Ranné presso s .týždňom – Pondelok

15:21 – Predseda SNS Andrej Danko vyjadril podporu strane Smer-SD aj premiérovi Robertovi Ficovi, ktorého v stredu postrelili. Danko verí, že okolnosti sa vyšetria. Je podľa neho zrejmé, že ide o výsledok spoločenského konfliktu.

15:19 – „Som šokovaný a zhrozený streľbou na premiéra Roberta Fica v Handlovej. Akékoľvek násilie jednoznačne a ostro odsudzujeme. Veríme, že premiér Fico bude v poriadku a že tento hrozný čin bude čo najskôr objasnený,” reagoval predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

15:16 – Podľa informácií Aktualít na premiéra Fica v Handlovej čakalo len niekoľko ľudí, nikto z nich nepískal ani nevykrikoval protivládne heslá. Transparent proti vláde držal v ruke len jeden muž.

K streľbe malo prísť, keď Fico prišiel zhromaždeným ľuďom podať ruku.

15:14 – Prezidentka Zuzana Čaputová ostro odsudzuje dnešný brutálny a bezohľadný útok na premiéra Roberta Fica. „Som šokovaná. Robertovi Ficovi želám v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil”, uviedlo tlačové oddelenie palácu.

15:09 – „Môžeme potvrdiť, že na premiéra bol spáchaný atentát,“ potvrdil hovorca ministra vnútra Matej Neumann.

15:07 – Podľa informácií Aktualít previezol postreleného premiéra do nemocnice vrtuľník.

15:05 – Prípadom by sa mala zaoberať Národná kriminálna agentúra (NAKA).

15:03 – Policajný prezident Ľubomír Solák zatiaľ odmietol poskytnúť informácie o streľbe na premiéra Roberta Fica. Podrobnosti bude komunikovať cez tlačové oddelenie. Na odpovede čakáme.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….