„Zdravie počas tehotenstva závisí od správneho príjmu živín. Avšak až 90 percent tehotných žien trpí nedostatkom dôležitých nutrientov, čo môže ovplyvniť priebeh tehotenstva aj vývoj plodu. Ukazujú to klinické štúdie v Európe, ale aj výskum slovenských vedcov,“ ozrejmil spoluautor štúdie a riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka.
Poukázal pritom na zahraničnú štúdiu, ktorá sledovala 1800 žien v Európe, Ázii a Austrálii. Jej výsledky ukázali, že viac ako 90 percent budúcich matiek má znížené koncentrácie kľúčových živín v krvi, ako sú vitamíny B2, B6, B9 či B12, ale aj vitamínu D.
Tieto závery potvrdila aj štúdia slovenských vedcov. „Výskum potvrdil, že situácia na Slovensku je rovnako kritická a okrem deficitu vitamínov trpia ženy aj nedostatkom minerálnych látok. Tie sa štandardne na tehotenských poradniach nesledujú,“ poznamenal Žilka.
Na základe týchto výsledkov prišli slovenskí vedci s metódou diagnostiky, ktorá dokáže presne identifikovať nutričné nedostatky. Vďaka nej môžu podľa Žilku ženy podniknúť komplexné, vedou podložené kroky, aby minimalizovali závažné riziká, akými sú tehotenská cukrovka, preeklampsia, predčasný pôrod a mnohé ďalšie.
Čítajte viac Plánujete tehotenstvo? A máte vaječníkovú rezervu?
Suchá kvapka krvi
Moderná diagnostika využíva tzv. suchú kvapku krvi. „Táto metóda, známa najmä z vyšetrení novorodencov, bola aplikovaná na tehotné ženy vôbec prvýkrát,“ ozrejmil Žilka. Vysvetlil, že žena si odoberie pár kvapiek krvi z prsta jednoducho a bezbolestne v pohodlí domova. „Analýzu realizuje certifikované európske laboratórium. Následne algoritmus založený na klinických dôkazoch spracuje výsledky, interpretuje ich a vytvorí výživový plán – nutričný sprievodca zdravým tehotenstvom, prispôsobený individuálnym potrebám každej tehotnej ženy,“ doplnil.
„Výsledky klinických štúdií nás prekvapili. V rámci bežných prenatálnych poradní sa takáto cielená diagnostika nerobí. Tento diagnostický nástroj poskytuje detailnejší pohľad na zdravotný stav tehotných žien, ktorý môže výrazne pomôcť gynekológom lepšie monitorovať vývoj tehotenstva a riziko vzniku niektorých komplikácií,“ skonštatovala gynekologička Alexandra Krištúfková, ktorá na štúdii participovala.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….