Ľudia s vyšším vzdelaním zarábajú viac, rozdiel v platoch je 600 eur

Čím majú ľudia dosiahnuté vyššie vzdelanie, tým zarábajú viac, rozdiel v ponúkaných platoch na Slovensku je 600 eur. Najlepšie zarábajú ľudia v IT sektore. Vyplýva to z aktuálnej analýzy portálov Platy.sk a Profesia.sk.

Mzdy sa diametrálne líšia

Pri pracovných ponukách stále najviac rozhoduje ponúkaný plat, ten však závisí aj od dosiahnutého vzdelania. Rozdiel medzi priemerným základným platom v hrubom je pri ľuďoch so základnou školou a vysokoškolským vzdelaním 3. stupňa takmer 90 %.

Pri ľuďoch s ukončenou strednou školou s maturitou oproti tým, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie, je rozdiel v platoch 39 %. Stredoškolsky vzdelaní s maturitou majú v priemere mesačne 1400 eur, ľudia s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa zarábajú takmer 2000 eur mesačne.

Najžiadanejší sú ľudia so stredoškolským vzdelaním

Až tretina všetkých pracovných ponúk podľa portálu Profesia.sk vyžadovala stredoškolské vzdelanie. Vysokoškolský titul 1. stupňa chcelo 8 % zamestnávateľov. Požiadavku na 2. stupeň dosiahnutého vysokoškolského vzdelania malo 13 % pracovných ponúk.

Pozor Aktualita:  Návrh hlavného prokurátora ICC zatknúť Netanjahua je podľa Petra Fialu neprijateľný

V ponukách, ktoré vyžadovali stredoškolské vzdelanie s maturitou, je aktuálne priemerný ponúkaný plat podľa pracovného portálu 1500 eur mesačne v hrubom. So stredoškolským vzdelaním bez maturity si môžu ľudia zarobiť až 1230 eur.

Pracovné ponuky, ktoré žiadali vysokoškolské vzdelanie 1. alebo 2. stupňa, ponúkali v priemere takmer 2100 eur mesačne.

Rozhodol aj vek

Okrem vzdelania sa platy líšia aj v závislosti od veku. Najvýraznejší rozdiel je pri ľuďoch vo veku 45 – 54 rokov, kde zarábali ľudia s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa o vyše polovice viac ako ich rovesníci, ktorí mali strednú školu s maturitou.

Pozor Aktualita:  Jej blahorodie, cárovná kultúry Šimkovičová

Najlepšie plateným sektorom je IT, kde zamestnávatelia ponúkali najvyššie platy. Vzdelanie v tejto oblasti však nie je až také podstatné, keďže až 44 % pracovných ponúk žiadalo od ľudí iba stredoškolské vzdelanie s maturitou. Platový rozdiel medzi vysokoškolským vzdelaním a strednou školou bol len 330 eur.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….