Šofér zrazil cyklistu k zemi, zranil ho a prešiel mu po bicykli. Podobný konflikt mal aj v minulosti

Štyridsiatnik Július je vášnivý cyklista, ktorý ročne najazdí približne 600 hodín. Na slovenských cestách zažil už všeličo. Od nepríjemného trúbenia cez pokriky, nadávky až po špliechanie vodou z ostrekovačov od nervóznych šoférov. Koncom minulého týždňa ho však postretlo aj niečo oveľa horšie. S kamarátom Patrikom mali v sobotu v nohách už viac ako sto kilometrov smerom zo Záhorskej Bystrice na mestskú časť Lamač, ale do plánovaného cieľa nedorazili. Po prvotnej slovnej prestrelke ho doslova prešiel vodič auta.

Tretrami zopnutý o pedále skončil aj s bicyklom pod kolesom trojtonového auta. „Mám barly, pomliaždené obe nohy. Rám bicykla sa zlomil a prepichol mi nohu, mám asi štyri štichy, bolia ma úpony a nič nemôžem robiť,“ opísal cyklista svoje zranenia. Je práceneschopný a najbližšiu kontrolu má o týždeň. Bicykel v hodnote osemtisíc eur je nepojazdný.

Skončil pod kolesom

Stret auta s cyklistom teraz prešetruje polícia. Cyklisti Július a Patrik hovoria, že to bol závažný incident. Vodič bieleho vozidla typu van ich mal najprv „vytrúbiť“, potom ich vytlačil na krajnicu a zablokoval. Na križovatke na semafore ho dobehli a nasledovala slovná hádka s nadávkami. „Kričal, prečo nechodíme po cyklochodníku, ale tam žiadny nebol. Odrazu zaradil jednotku, vytočil volant naplno doľava, mňa zhodil a Julo, ktorý bol vpravo pred autom, skončil pod kolesom,“ spomína na hádku s dramatickým záverom cyklista Patrik L.

Situáciu čiastočne zachytila jeho kamera pripevnená vzadu na bicykli. Na jednom krátkom zábere vidno, ako sa stojace auto odrazu pohne v smere jedného z cyklistov a dochádza k zrážke. „Keď som sa spamätal a postavil som sa, cez okno som dal vodičovi facku,“ povedal pre Aktuality.sk.

2fotky v galérii Cyklista po zrážke s vanom skončil pod kolesami. Pomliaždilo mu obe nohy. Zdroj: Aktuality.sk

Jeho kamarát Július ostal najprv zakliesnený pod autom. Vodiča opísal ako arogantného človeka. „Snažil som sa vytiahnuť spod auta, on vystúpil, nechal bežať motor. Prišiel mi pomôcť motorkár. Keď sme od vodiča chceli lekárničku, vysmial nás, že keď sme takí frajeri, máme mať svoju na bicykloch. Nikdy som nič podobné nezažil.“ Motorkár napokon poskytol svoju lekárničku a zranenému mužovi pomohol on. Na jednom z kamerových záznamov vidno, ako pomáhal aj ďalší muž. Vodič v tom čase volal zrejme s dispečingom.

Pozor Aktualita:  E-mailové hrozby na školách zrejme pochádzajú zo zahraničia, tvrdí Pavol Gašpar

Na miesto nehody pri bratislavskom Lamači prišli zdravotníci a podľa cyklistu Patrika L. aj tri výjazdy policajtov. Tie sa však na mieste dlho nezdržali, lebo to vraj nebol prípad pre nich.

„Mne jeden z tých policajtov povedal, že to možno nebude dopravná nehoda, ale ublíženie na zdraví.“ Napokon záznam spísali dopravní policajti. Cyklista Patrik L. si všimol, že polícia opísala nehodu ako udalosť bez svedkov. Jeden motorkár a ďalší vodič pritom boli v blízkosti miesta nehody a videli aj správanie vodiča po incidente. „Minimálne traja ľudia sa vrátili, povedali, ako to videli, že nás zrazil,“ tvrdí Patrik.

Vodičák mu nevzali

Vodičovi auta zrejme na mieste nezadržali vodičský preukaz. „Čiže jemu ani nebol zadržaný vodičský preukaz?“ pýtala sa v jednej z ďalších nahrávok žena, ktorá stála vedľa cyklistu a policajného auta, kým si prezerali zápisnice. „Ale my zatiaľ nevieme, či to vôbec bude dopravná nehoda,“ odvetila príslušníčka policajného zboru.

Pozor Aktualita:  Mozgový implantát Neuralink má mechanické problémy. Odpája sa od mozgu

Zrejme narážala na to, čo sa aj o pár dní skutočne stalo. Polícia prípad z víkendu pôvodne zaevidovala a zdokumentovala ako dopravnú nehodu. Bratislavská prokuratúra však informovala, že v pondelok 13. mája celý prípad dopraváci odovzdali obvodnému oddeleniu v bratislavskej časti Dúbravka.

Policajti napokon prípad vyšetrujú ako „podozrenie zo spáchania prečinu ublíženia na zdraví a prečinu poškodzovania cudzej veci“. Za úmyselné ublíženie na zdraví hrozí páchateľovi šesť mesiacov až dva roky väzenia. Polícia eviduje aj prijaté trestné oznámenie, no stíhanie oficiálne ešte nezačala.

Bol to už druhý konflikt s cyklistami

Aktuality.sk vypátrali aj vodiča bieleho vanu, Bratislavčana Milana A. Incident komentovať nechcel. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať, nemám sa k čomu. Je to v policajnom šetrení,“ odkazoval na orgány činné v trestnom konaní.

Zmienil, že aj on mal v aute kameru a celý záznam údajne odovzdal polícii. „Mne je jedno, čo si médiá myslia, tam sa stalo niečo iné,“ dodal vodič auta. Na otázku, či ho vzniknutá situácia mrzí, odpovedal: „Nevyjadrujem sa.“

Vodič Mercedesu Milan sa do konfliktnej situácie na cestách pritom nedostal prvýkrát. V roku 2016 sa s tým istým Patrikom L., ktorý teraz jazdil so zrazeným cyklistom Júliusom, pohádal počas jazdy pri Moste SNP v centre Btaislavy. Šofér ho vtedy údajne vyblokoval, cyklista ho dobehol a buchol mu po spätnom zrkadle. Vodič ho vraj na oplátku nabral autom a zhodil smerom k električkovej trati. „Vystúpil z auta a poskákal mi ešte po bicykli,“ tvrdí Patrik. „Prišla sanitka, bolel ma krk, dostal som limec. Mal som to natiahnuté, tržné rany som nemal. Poškodil mi bicykel, nikdy som za to nedostal ani cent. Ani vtedy mu nevzali vodičák, normálne odišiel.“

Pozor Aktualita:  Keď sa zvolebnieva: ako vyzerala kampaň v 19. storočí

Milan A. potvrdil, že k stretu s cyklistom v minulosti došlo, no komentovať to odmietol. Cyklistu označil za klamára. Šetrenie vraj bolo ukončené, záver nám prezradiť nechcel. „Už aj pochybujem, že to bola náhoda,“ okomentoval fakt, že už druhýkrát mal v hlavnom meste incident s rovnakým cyklistom.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….