Taiwan zaznamenal rekordný počet preletov čínskych lietadiel za jediný deň

Dovedna 45 čínskych vojenských lietadiel zaznamenal Taiwan počas uplynulých 24 hodín vo svojom vzdušnom priestore a okolí krajiny. Oznámilo to v stredu tamojšie ministerstvo obrany s tým, že od začiatku roka ide o rekordné číslo v počte takýchto preletov za jediný deň, píše TASR podľa agentúr DPA a AFP.

Rezort informoval, že 26 zo spozorovaných čínskych lietadiel prekročilo stredovú líniu Taiwanského prielivu a vstúpilo do severnej a juhozápadnej časti taiwanského vzdušného priestoru. Stredová línia v Taiwanskom prielive predstavuje neoficiálnu hranicu medzi Čínou a Taiwanom, ktorú však Peking neuznáva.

Pozor Aktualita:  Rakúšana Josefa Fritzla, ktorý väznil a znásilňoval svoju dcéru, presunú z psychiatrického do bežného väzenia

Pozor Aktualita:  Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost

Ministerstvo dodalo, že v okolí Taiwanu bolo v rovnakom čas spozorovaných aj šesť plavidiel čínskeho námorníctva. Taiwan situáciu monitoroval a poveril svoje sily, aby zareagovali.

K takejto aktivite zo strany čínskej armády došlo menej než týždeň pred inauguráciou nového taiwanského prezidenta Laj Čching-teho plánovanou na 20. mája. Peking považuje novozvoleného prezidenta za nebezpečného separatistu. Laj rovnako ako doterajšia prezidentka Cchaj Jing-wen odmieta nároky Číny na zvrchovanosť nad Taiwanom a tvrdí, že o budúcnosti ostrova môžu rozhodnúť len jeho obyvatelia.

Pozor Aktualita:  Zranění kosí tenisovou špičku. Míče jsou těžší a hlavně nekvalitnější, tvrdí Šafářová

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….