Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá 988 dní
- Ruský útok na Záporožie má štyri obete a 18 zranených
- Rusko na Ukrajine stratilo už viac ako 704-tisíc vojakov
- Zelenskyj na summite v Maďarsku: Ústupky Rusku sú neprijateľné a pre Európu samovražedné
- Odmínovací stroj Božena 5 už pomáha Ukrajine
23:05 Účastníci summitu Európskeho politického spoločenstva (EPC) sa na rokovaní v Budapešti zhodli, že je potrebné čo najskôr mať v Európe mier, povedal maďarský premiér Viktor Orbán na záverečnej tlačovej konferencii. Podľa maďarskej agentúry MTI Orbán tiež uviedol, že víťazstvom republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách sa výrazne rozrástol tábor presadzujúci mier.
„Situáciu, o ktorej sa dnes diskutovalo, možno označiť za ťažkú, zložitú a nebezpečnú,“ povedal Orbán a dodal, že mier, stabilita a prosperita sú v Európe ohrozené.
Účastníci summitu sa tiež podľa maďarského premiéra zhodli, že Európa musí prijať väčšiu zodpovednosť. „Nemôžeme očakávať ochranu len od Američanov,“ povedal Orbán s tým, že Európa musí zostať kľúčovým hráčom v nadchádzajúcom vývoji.
Agentúra AFP vyzdvihuje paradox, že zatiaľčo je Orbán na poli európskej politiky zvyčajne osamotený, v Budapešti si s úsmevom vychutnával okamih slávy, keď sa na summit zišlo na 50 svetových štátnikov. Orbán neopustil svoje obvyklé témy potierania nelegálnej migrácie a prímeria na Ukrajine, ale tón jeho prejavov bol nebývalo diplomatický v porovnaní s obvyklými prudkými prejavmi, píše AFP.
22:14 Na Ukrajine padol ôsmy ruský generál, ktorý sa zúčastnil invázie do krajiny. Generálmajor Pavol Klimenko bol zabitý v stredu, okolnosti jeho smrti sa objasňujú. Napísala to vo štvrtok ruská služba BBC, ktorej smrť ruského dôstojníka potvrdil jeho príbuzný. Mnohé rodiny ruských vojakov ho podľa stanice vinia z toho, že svojich mužov posielal do útoku bez ohľadu na ich straty. Server Astra napísal, že Klimenko organizoval mučiareň pre ruských vojakov na území ukrajinskej Doneckej oblasti.
Štyridsaťsedemročný Klimenko velil 5. samostatnej motostreleckej brigáde, ktorú podľa BBC vytvorili ako prápor Oplot v roku 2014 úrady takzvanej Doneckej ľudovej republiky (DNR), teda medzinárodne neuznaného proruského separatistického útvaru na východe Ukrajiny, ktorý teraz Moskva okupuje. Od roku 2023 sa zoskupenie – podobne ako väčšina vojenských formácií vytvorených na okupovaných územiach Ukrajiny – stalo súčasťou ruskej armády, píše BBC.
Klimenko sa podľa nej narodil v Rusku, slúžil v námornej pechote ruskej Čiernomorskej flotily a zúčastnil sa bojov na severnom Kaukaze.
Na Ukrajine podľa portálu Astra vojaci 5. motostreleckej brigády pod velením Klimenka mučili a vydierali okrem iného ruských odporcov vojenskej služby v opustenej bani v Donecku. Údajne tam umučili k smrti Američana Russella Bentleyho, ktorý bojoval na ruskej strane proti Ukrajine. Rusko sa k obvineniam ani smrti Klimenka nevyjadrilo.
22:01 Severokórejskí vojaci bojujúci na strane Ruska proti Ukrajine už utrpeli straty. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Budapešti podľa agentúr Reuters a AFP. O tom, že sa ukrajinská armáda už stretla s vojakmi z KĽDR, hovoril pred pár dňami ukrajinský minister obrany Rustom Umerov.
Podľa Zelenského je v Rusku v súčasnosti okolo 11 000 vojakov z KĽDR. „Niektorí z nich sa už zúčastnili na bojoch proti ukrajinskej armáde. Boli už zaznamenané straty,“ dodal. Na ruskej strane podľa neho bude nasadených viac severokórejských vojakov, ak na ich zapojenie do konfliktu svet nezareaguje. Viac podrobností o nasadení vojakov z KĽDR zatiaľ nie je k dispozícii.
O bojovom strete so severokórejskými vojakmi hovoril o niekoľko dní skôr Umerov s juhokórejskou televíziou KBS. Povedal, že došlo k „malému“ stretnutiu bez toho, aby spresnil, kedy a kde presne sa boj odohral. Avšak podľa ministra by sa to mohlo považovať za začiatok účasti KĽDR vo vojne Ruska proti Ukrajine. Boje zahŕňajúce Kórejčanov neboli systematicky organizované, zdôraznil Umerov.
Šéf ukrajinského centra pre boj s dezinformáciami Andrij Kovalenko v pondelok podľa médií uviedol, že prví vojaci KĽDR sa dostali pod ukrajinskú paľbu v Kurskej oblasti na západe Ruska. Ani on ale podrobnosti neponúkol, informáciu podľa tlače zatiaľ nebolo možné overiť. Ukrajina sa ruskej vojenskej agresii bráni na svojom území už tretí rok, tento rok v lete jej jednotky prenikli do ruskej pohraničnej Kurskej oblasti.
Zelenskyj medzitým varoval, že prvé vojenské stretnutie ukrajinskej armády so severokórejskými vojakmi otvára dvere k väčšej nestabilite vo svete. Zároveň poďakoval tým svetovým aktérom, ktorí na prítomnosť Severokórejčanov nereagovali len slovami, ale ktorí pripravujú kroky na podporu ukrajinskej obrany.
Pchjongjang v posledných rokoch utužil vojenské vzťahy s Moskvou a krajiny tento rok podpísali obrannú dohodu. V nej sľúbili, že vynaložia všetky dostupné vojenské prostriedky na pomoc partnerovi v prípade vojny. Podľa Spojených štátov dodáva KĽDR do Ruska zbrane a muníciu, ktoré ruská armáda využíva v bojoch na Ukrajine. Podľa Američanov a Ukrajincov sú už v Rusku tiež tisíce vojakov KĽDR. Ruský prezident Vladimir Putin prítomnosť vojakov KĽDR v jeho krajine nepoprel.
18:41 Rozpočet Európskej únie musí byť podľa poľského kandidáta na eurokomisára Piotra Serafina použitý na podporu Ukrajiny a na posilnenie obrany EÚ, musí byť tiež flexibilnejší a pružne reagovať na aktuálne priority. Serafin, ktorý by mal mať na starosti veľmi vplyvné portfólio pre rozpočet, to vo štvrtok povedal europoslancom počas vypočutia v Európskom parlamente. Za svoju najdôležitejšiu úlohu označil prípravu nového sedemročného rozpočtu únie na roky 2028 až 2034.
„Bezpečnosť a obrana musí byť prioritou,“ povedal Serafin, ktorý je bývalým poľským veľvyslancom pri EÚ, takže bruselské prostredie veľmi dobre pozná. Dlhodobý rozpočet, ktorého oficiálny názov je „viacročný finančný rámec (VFR)“, stanovuje financovanie programov a opatrení vo všetkých oblastiach politiky, od poľnohospodárstva a regionálnej politiky až po podporu Ukrajiny, strategické technológie a migráciu, v súlade s dlhodobými prioritami EÚ. Serafin pritom sľúbil, že práve pri zostavovaní tohto sedemročného rozpočtu chce všetko konzultovať s Európskym parlamentom a podporovať „jednotu, nie rozdelenie“.
18:07 Ukrajina po prezidentských voľbách v USA neuvažuje o scenári prerušenia dodávok vojenskej pomoci zo strany Spojených štátov. Uviedol to hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tichyj, informuje Reuters.
Kyjev podľa hovorcu zároveň víta snahu odchádzajúcej administratívy prezident Joea Bidena o čo najrýchlejšie vyčerpanie všetkých financií vyčlenených na vojenskú pomoc Ukrajine.
„Neskúmame scenáre prerušenia vojenskej pomoci zo strany USA, pretože… si nemyslíme, že je v najlepšom záujme Spojených štátov, aby takýto krok vôbec urobili,“ povedal Tichyj.
„Vo svete sa ozývajú hlasy, ktoré predpokladajú, že ak budú prerušené dodávky vojenskej pomoci na Ukrajinu, Ukrajina bude nútená rokovať… To nie je pravda, to sa jednoducho nestane, aj keby sa takýto scenár uskutočnil,“ zdôraznil hovorca ukrajinskej diplomacie. Podľa jeho slov by takýto scenár viedol skôr k rozšíreniu vojny.
17:43 Na štyroch mŕtvych a 18 zranených stúpla bilancia ruského útoku na ukrajinské mesto Záporožie. Uviedli to vo štvrtok miestni predstavitelia a úrady, píše TASR na základe správ agentúr Reuters a AFP.
Gubernátor Záporožskej oblasti Ivan Fedorov informoval, že medzi zranenými je štvormesačné dievča a dvaja chlapci vo veku jeden a desať rokov. Dodal, že dve zranené osoby sú vo vážnom stave. Ruská armáda podľa neho podnikla na mesto päť úderov.
V dôsledku útokov bolo zničených niekoľko budov, poškodené bolo onkologické centrum, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Záchranná operácia pokračuje a pod troskami môžu byť uväznení ďalší ľudia, dodali miestni predstavitelia.
Zelenskyj v reakcii na útok požiadal spojencov o posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany.
16:56 Británia oznámila najväčší balík protiruských sankcií za posledný rok a pol. Terčom nových postihov sú osoby zapojené do vojny na Ukrajine, ako aj africké žoldnierske skupiny a ruský agent spájaný s útokom novičkom v anglickom meste Salisbury v roku 2018. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Sankcie sa vzťahujú na dovedna 56 subjektov a jednotlivcov, pričom ich deklarovaným cieľom je uškodiť „vojnovej mašinérii… a škodlivej činnosti Ruska na celom svete“, informoval britský rezort diplomacie. Medzi sankcionovanými je aj desať subjektov sídliacich v Číne, ktoré údajne dodávajú ruskej armáde techniku či súčiastky.
Čítajte viac Sankcie? V Rusku začali opäť predávať Octavie. A za ‘smiešne‘ peniaze
Väčšina z týchto sankcií sa zameriava na spoločnosti sídliace v Rusku, Číne, Turecku a Kazachstane. Londýn ich viní z toho, že Rusku pomáhajú v agresii na Ukrajine tým, že mu dodávajú techniku, mikroelektroniku či komponenty do bezpilotných lietadiel. Podľa Reuters sú medzi nimi aj firmy, o ktorých zdroje z európskych tajných služieb predpokladajú, že sa podieľajú na snahe Ruska o vytvorenie zbrojného programu v Číne.
Najnovšie postihy sú okrem toho zamerané na 11 jednotlivcov a tri súkromné žoldnierske skupiny s väzbami na Kremeľ, ktoré pôsobia v Líbyi, Mali a Stredoafrickej republike, vrátane skupiny Africa Corps.
Medzi sankcionovanými je aj agent ruskej vojenskej spravodajskej služby (GRU) Denis Sergejev, ktorého Londýn obviňuje z pokusu o vraždu bývalého ruského špióna a dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije.
16:19 Najmenej jednu obeť a 17 zranených si vyžiadal ruský útok na Záporožie na juhovýchode Ukrajiny, oznámili ukrajinské úrady. Medzi zranenými sú aj tri deti, štvormesačné dievčatko a chlapci vo veku jedného roka a desiatich rokov, napísal sociálnej sieti Telegram šéf oblastnej správy Ivan Fedorov
Fedorov predtým varoval obyvateľov mesta pred nebezpečenstvom, že Rusi na oblastné centrum opäť vyšlú rakety. Neskôr uviedol, že mesto utrpelo päť zásahov, a poškodená je predovšetkým nemocnica.
O dva dni skôr ruské rakety v Záporoží zabili najmenej šesť ľudí a dve desiatky ďalších zranili.
Server RBK-Ukrajina v súvislosti s útokom na Záporožie pripomenul predchádzajúce informácie o tom, že ruské vojská pripravujú rozsiahlu ofenzívu na juhu krajiny s cieľom zmocniť sa tohto oblastného centra. Záporožie, vzdialené asi 40 kilometrov od frontu, je dôležitým dopravným uzlom a priemyselným centrom. Rusko v poslednej dobe stupňuje útoky na mesto za pomoci riadených leteckých bômb, ktoré je pre ukrajinskú obranu ťažké zachytiť a zničiť, napísala agentúra Reuters.
15:14 Vďaka 7 380 finančným príspevkom vo výške takmer 660-tisíc eur už môže Ukrajina využívať odmínovací stroj Božena 5. Ako ďalej informovala iniciatíva Mier Ukrajine, odmímovač s kompletným príslušenstvom doručili na Ukrajinu koncom októbra a nasadený je v Charkovskej oblasti, kde po intenzívnych bojoch zostáva rozsiahle územie zamorené mínami. Stroj bol vyrobený v krupinskom závode Way Industries na jar roku 2024 a povolenia na vývoz cez slovenské hranice sa dočkal na jeseň.
„Chcem úprimne poďakovať všetkým, ktorí prispeli. Ďakujeme za dôveru, za každý dar, vďaka ktorému sme mohli tento stroj dostať tam, kde je skutočne potrebný. Vzhľadom na stále intenzívnu ruskú inváziu trvajúcu už takmer 1000 dní je dôležité, aby pomoc Ukrajine pokračovala aj naďalej,“ uviedla Zuzana Izsáková z občianskeho združenia Mier Ukrajine.
Boženu 5 na Ukrajinu prepravili členovia organizácie Team4ukraine, ktorú tvoria najmä vojaci aktívnych záloh. Samotný transport zabezpečilo 11 ľudí a trval šesť dní. Stroj si prevzal riaditeľ odboru civilnej ochrany Štátnej pohotovostnej služby Ukrajiny Viktor Vitoveckij a vedúci Štátnej pohotovostnej služby Ukrajiny v Charkovskej oblasti Artem Astachov.
Za vyzbierané finančné prostriedky sa tiež podarilo kúpiť aj ťahač Scania a prepravný náves, dodávku Citroen vybavenú externou nádržou na 1000 litrov paliva pre odmínovací stroj a ďalšie vybavenie, napríklad kompletné náradie na servis stroja, krycie plachty alebo upínacie súpravy. (sita)
14:54 Ústupky Rusku sú pre Ukrajinu neprijateľné a pre Európu samovražedné, vyhlásil na summite v Budapešti ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hostiteľom budapeštianskeho summitu je maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v úvodnom prejave summitu vyhlásil, že situácia, v ktorej sa Európa nachádza, je ťažká a nebezpečná. Maďarský premiér vyjadril nádej, že spolu môžu byť krajiny Európy silnejšie.
13:55 Generálny tajomník NATO Mark Rutte vo štvrtok oznámil, že jeho cieľom je spoločne s víťazom amerických prezidentských volieb Donaldom Trumpom čeliť „novému nebezpečnému vývoju“ súvisiacemu so vstupom Severnej Kórey do ruskej vojny na Ukrajine.
„Stále viac vidíme, že Severná Kórea, Irán, Čína a samozrejme Rusko spolupracujú proti Ukrajine,“ povedal Rutte v Budapešti, kde sa zúčastňuje na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC). „Je to čoraz väčšia hrozba, nielen pre európsku časť NATO, ale aj pre Spojené štáty, pretože Rusko dodáva do Severnej Kórey najnovšie technológie,“ uviedol šéf NATO.
„Teším sa na stretnutie s Donaldom Trumpom, na ktorom budeme diskutovať o tom, ako môžeme spoločne vzdorovať týmto hrozbám,“ dodal.
KĽDR je jedným z najsilnejších podporovateľov ruskej invázie na Ukrajine a Západ dlhodobo obviňuje Pchjongjang z dodávok delostreleckých granátov a rakiet do Moskvy.
Rutte koncom októbra potvrdil, že do Ruska boli vyslaní severokórejskí vojaci a boli nasadení v pohraničnej Kurskej oblasti. Zapojenie KĽDR označil za významnú eskaláciu konfliktu. Na základe spravodajských informácií KĽDR vyslala so Ruska približne 10-tisíc vojakov, čo naznačuje hlbšie zapojenie do konfliktu.
Západ obviňuje taktiež Irán z toho, že dodáva Rusku rakety a drony. Čína je zas podozrivá z toho, že pomáha Moskve obchádzať sankcie uvalené Západom týkajúce sa technológií na použitie vo vojne proti Ukrajine. (afp, tasr)
12:31 Ruský súd na Moskvou anektovanom Kryme vo štvrtok v neverejnom procese odsúdil muža na 13 rokov vo väzení za údajnú špionáž. Najvyšší súd tzv. Krymskej republiky oznámil, že odsúdil 36-ročného muža menom A. Dovgan za „zhromažďovanie a uchovávanie (informácií) a poskytovanie informácií nepriateľom, ktoré by mohli byť použité proti ruskej armáde“.
Na začiatku októbra odsúdil ruský súd na anektovanom Kryme 47-ročného obyvateľa prístavného mesta Sevastopol Ihora Kopyla na 14 rokov v trestaneckej kolónii za údajnú pomoc ukrajinskej armáde.
Rusko nezákonne anektovalo Krym v roku 2014 a považuje ho za svoje územie. Podľa väčšiny štátov medzinárodného spoločenstva však patrí tento polostrov Ukrajine. (afp, tasr)
12:22 Tajomník ruskej Rady bezpečnosti Sergej Šojgu vo štvrtok vyhlásil, že Západ stojí pred voľbou – či začať rokovania s Ruskom o Ukrajine, alebo pokračovať v „ničení“ jej obyvateľstva. Západ by podľa neho mal akceptovať, že Rusko víťazí vo vojne na Ukrajine a rokovať o ukončení konfliktu.
Čítajte viac Šojgu: Západ by mal prijať, že Rusko víťazí na Ukrajine a začať rokovať o mieri
11:53 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval vo štvrtok do Budapešti na summit Európskeho politického spoločenstva na pozvanie maďarského premiéra Viktora Orbána a končiaceho predsedu Európskej rady Charlesa Michela.
Na 5. summit EPC pricestujú hlavy štátov a predsedovia vlád 47 krajín Európy, z ktorých 26 lídrov členských krajín Európskej únie vrátane slovenského premiéra Roberta Fica zostane v piatok na neformálny summit Únie.
Čítajte viac Zelenskyj prišiel do Budapešti na summit, pozval ho Orbán a Michel. Dorazil aj Fico
9:56 Rusko plánuje značne sprísniť pravidlá upravujúce príjmy osôb považovaných za „zahraničných agentov“ a ľudí, ktorí sa po odchode z krajiny negatívne vyjadrujú o Rusku, oznámil vo štvrtok predseda ruského parlamentu Viačeslav Volodin. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
Podľa ruského zákona sa akákoľvek osoba alebo organizácia, ktorá dostáva finančnú podporu zo zahraničia alebo je pod zahraničným vplyvom, musí zaregistrovať ako „zahraničný agent“.
Predseda Štátnej dumy uviedol, že parlament pracuje na sprísnení pravidiel týkajúcich sa platieb za autorské práva a duševné vlastníctvo zahraničným agentom tým, že ich prinúti používať na tieto platby osobitné rubľové účty.
Pravidlá by sa vzťahovali na všetky príjmy z duševnej činnosti a značiek vrátane vedeckých, literárnych a umeleckých diel, predstavení, vysielania, vynálezov a ochranných známok.
„Tí, ktorí ničia Rusko urážaním jeho občanov, účastníkov špeciálnej vojenskej operácie, by sa nemali obohacovať na úkor krajiny,“ uviedol Volodin na sieti Telegram.
Volodin dodal, že Rusko pracuje na opatreniach na sprísnenie pravidiel týkajúcich sa príjmov ľudí, ktorí sa neradia k zahraničným agentom, ale odišli z krajiny a rozprávajú o nej v negatívnom zmysle.
9:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestuje vo štvrtok do Budapešti na summit Európskeho politického spoločenstva (EPC) na pozvanie maďarského premiéra Viktora Orbána a končiaceho predsedu Európskej rady Charlesa Michela. (hvg.hu, tasr)
9:01 Úlomky zostrelených ruských dronov spôsobili zranenia najmenej dvom ľuďom a poškodili viacero budov v noci na štvrtok v ukrajinskej metropole Kyjev, uviedli tamojší predstavitelia. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters.
Budovy boli poškodené fragmentmi zostrelených bezpilotných lietadiel, potvrdil šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko s tým, že materiálne škody vznikli aj na budove zdravotníckeho zariadenia a obchodného centra.
Útok tiež spôsobil požiar v reštaurácii na 33. poschodí v obchodnej štvrti Pečersk v centre Kyjeva. Došlo okrem toho aj poškodeniu ďalších troch obytných budov v iných častiach ukrajinskej metropoly, dodal Popko.
7:00 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 400 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 704 300, uviedol vo štvrtok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o desať tankov, 20 obrnených bojových vozidiel pechoty a 24 delostreleckých systémov.
Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 9 224 tankov, 18 612 obrnených bojových vozidiel pechoty a 20 194 delostreleckých systémov.
6:33 Kandidát na eurokomisára pre obranu Andrius Kubilius v stredu uviedol, že Európska únia musí vynaložiť viac prostriedkov na zbrojenie pre hrozby zo strany Ruska a nie preto, že to požaduje zvolený prezident USA Donald Trump, uviedla agentúra AFP.
Trump v utorňajších voľbách zvíťazil nad Kamalou Harrisovou, čo prekvapilo mnohých predstaviteľov EÚ, obávajúcich sa o budúci vývoj situácie vo vojne na Ukrajine. Republikánsky kandidát počas svojho predchádzajúceho pôsobenia v úrade tiež kritizoval členské štáty NATO za nedostatočné výdavky na obranu. Vo februári tohto roka dokonca vyhlásil, aby si Rusko „robilo čo chce“ s tými krajinami Aliancie, ktoré neinvestujú viac prostriedkov na obranu.
Bývalý litovský premiér Kubilius poukázal na to, že európske krajiny po vpáde ruských síl na Ukrajinu už zvýšili svoje rozpočty na obranu. „Musíme však vynakladať viac prostriedkov, ale nie preto, že to požaduje prezident Trump, ale pre Putina a hrozbu, ktorú predstavuje“ povedal Kubilius na vypočutí v Európskom parlamente.
Kubilius uviedol, že najnovšie informácie od tajných služieb naznačujú, že Rusko môže do konca tohto desaťročia „otestovať odhodlanosť EÚ alebo NATO“, preto „musíme urýchlene zvýšiť pripravenosť EÚ na prípadnú vojenskú agresiu“. Kandidát na eurokomisára to zároveň označil za spôsob odvrátenia konfliktu. „Nechceme vojnu. Chceme mier. Preto sa musíme pripraviť na obranu,“ dodal.
6:00 Juhokórejský prezident Jun Sok-jol vo štvrtok nevylúčil dodávky zbraní Ukrajine. Soul podľa neho upravuje svoj doterajší postup kvôli nasadeniu severokórejských vojakov pri bojoch na Ukrajine na strane Ruska, napísala agentúra AFP. Južná Kórea sa obáva, že armáda suseda, s ktorým je oficiálne stále vo vojnovom konflikte, získa na Ukrajine cenné skúsenosti, ktoré posilnia jej bojaschopnosť.
„Teraz vzhľadom na úroveň severokórejského zapojenia (do vojny na Ukrajine) postupne upravíme v niekoľkých etapách našu stratégiu podpory. To znamená, že nevylučujeme možnosť dodávok zbraní,“ poznamenal prezident.
Jun uviedol, že nasadenie severokórejských vojakov na Ukrajine predstavuje hrozbu pre juhokórejskú bezpečnosť. Podľa neho vďaka účasti v bojoch na strane Ruska získa severokórejská armáda prvýkrát skúsenosti zo skutočnej vojny. Ako odmenu za vyslanie svojich vojakov potom KĽDR zrejme získava od Ruska vojenské technológie.
Južná Kórea, ktorá je významný svetovým exportérom zbraní, síce Ukrajinu podporuje, svoje zbrane jej zatiaľ priamo oficiálne neposkytla.
Pchjongjang v posledných rokoch utužil vojenské vzťahy s Moskvou a krajiny tento rok podpísali obrannú dohodu, ktorú v stredu schválil ruský parlament. V nej obe krajiny sľúbili, že vynaložia všetky dostupné vojenské prostriedky na pomoc partnerovi v prípade vojny. Podľa Spojených štátov dodáva KĽDR do Ruska zbrane a muníciu, ktoré ruská armáda využíva v bojoch na Ukrajine. Američania tiež uvádzajú, že asi 8 000 severokórejských vojakov je na západe Ruska, kde časť územia obsadila Ukrajina. Podľa ukrajinskej rozviedky je v Rusku približne 12 000 severokórejských vojakov. Putin nepoprel, že vojaci KĽDR v Rusku sú.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….