Film Autíčkari sa zaoberá témou krádeží áut, pričom rieši prípad autíčkarského gangu, ponúka rekonštrukciu prípadu, pri ktorom polícia chytila zlodejov, ale aj pohľady obetí. Do dokumentu vstúpila produkčne streamovacia platforma Max a aj vďaka tomu ho od piatka môžu vidieť diváci v 23 krajinách sveta.
„Veľmi si vážim túto podporu, ktorú mi preukázali počas celého nakrúcania tohto projektu. My sme ho začali nakrúcať, keď som bol čerstvý absolvent filmovej školy a to bežne naozaj nefunguje tak, že za vami príde streamovací gigant a povie, že vám dá polmilióna na to, aby ste nakrútili film,“ uviedol režisér Dominik Bari pre Pravdu. Suma, ktorou platforma vznik snímky podporila, prekročila 400-tisíc eur. Na výsledku je to však vidieť.
Autíčkari pôsobia veľkolepo, je tam veľa záberov, lokácií a rekonštrukcie krádeží, ale aj zásahy policajtov či kukláčov sú veľmi autentické a efektné. Prínosom celovečerného dokumentu, ktorým sa chcel autor priblížiť aj mladšej diváckej cieľovke, je však najmä prítomnosť ľudí, ktorí si uvedené zažili na vlastnej koži. Či už ide o okradnutých alebo dokonca jedného zo zlodejov.
Čítajte viac Dá sa vaše auto ukradnúť predlžovačom signálu? Odpoveď nájdete v zozname
„Bol to naozaj ťažký oriešok ľudí presvedčiť, ale myslím si, že samotní poškodení pochopili, že tá téma je naozaj dôležitá. Keď o tom dnes porozprávajú a ten príbeh dnes ukážu, možno to zajtra pomôže niekomu ďalšiemu,“ komentoval autor oslovenie ľudí, ktorým autá v minulosti odcudzili. Priznal však, že sa kontaktoval so stovkami poškodených, jeho ponuku prijali len niekoľkí. V prípade jedného z bývalých členov autíčkarskeho gangu mu pomohli aj súkromní detektívi. „Podarilo sa nám dostať do filmu jednu veľkú rybu, ktorá nám vlastne poodhalila určité postupy a fungovanie týchto štruktúr na Slovensku,“ prezradil Bari. Dodal, že samotného autíčkara do tváre nikdy nevidel. Na pľac prišiel s maskou a po nakrúcaní hneď odišiel.
Vznik filmu Autíčkari prebiehal v utajení a niektoré pasáže sa nakrúcali len s pár vybranými členmi tímu. Inak, však ide o vôbec najpočetnejší štáb, s akým Dominik Bari pracoval.
„Bolo dôležité, aby zlodeji nezistili, že robíme aj s políciou. Mal som za to, že ak by k takému niečomu došlo, tak úroveň informácií, ktoré by nám tým pádom povedali v rozhovoroch, by bola buď žiadna alebo obmedzená,“ konštatoval Dominik Bari a tak logicky nasledovala aj otázka, či sa nebojí vyhrážok alebo dodatočnej konfrontácie po tom, ako je film dokončený. „Nie, ale je pravda, že ma na projekcie sprevádza ochranka,“ uviedol v relácii Ide o nás.
Zmyslom snímky je prevencia a s tou by chcel autor pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Pripravené sú besedy na školách „Momentálne máme v zozname asi 50 škôl, kde sa bude film premietať a následne po filme bude beseda so žiakmi a kriminalistami alebo s policajtami z oddelenia prevencie,“ prezradil tiež Dominik Bari, ktorý už pripravuje ďalší dokument. Jeho veľká časť je už natočená a opäť sa vrátil k cestopisu.
V relácii Ide o nás sa dozviete viac aj o ňom, ale tiež o ambíciách rodáka z Košíc v kariére filmového režiséra. Hovorili sme tiež o jeho úspešnom dokumente Oymyakon alebo o tom, ako sa mu podarilo stať sa súčasťou posolstvo nadácie herca Leonarda DiCapria. Viac si pozrite v našej relácii.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….