Aká bola Eva Krížiková? Jej herecký aj ľudský osud mapuje nová kniha

Juraj Slezáček a Eva Krížiková v inscenácii...

Eva Krížiková a Ľuboš Kostelný v inscenácii...

Prečo ste sa rozhodli venovať knihu práve Eve Krížikovej?

Eva Krížiková patrila medzi najvýraznejšie zjavy slovenského herectva v celej jeho histórii. Dodnes ju ľudia poznajú vďaka reprízam legendárnych televíznych a rozhlasových inscenácií a filmov. Jej herectvo nezostarlo, ľuďom je stále blízka svojou autentickosťou, a to nielen pamätníkom, ale dokonca aj tým, ktorí ju už nemohli vidieť naživo na javisku. Patrí medzi ikony slovenského herectva, ale doteraz jej nebola venovaná žiadna monografia, hoci v 70. rokoch vyšla štúdia Martina Porubjaka, ktorá časovo končila v roku 1972 a Eva Krížiková hrávala ešte celé desaťročia po tom. Chceli sme v trojici autorov spolu so Slovenským filmovým ústavom priblížiť, prečo ju diváci mali tak radi, teda jej herecké umenie. Niekto bude možno sklamaný, že v knihe nenájde žiadne „veselé príhody zo zákulisia“, bulvárne informácie ani recepty. Osobný život Evy Krížikovej však v knihe neobchádzame.

Teatrológ Karol Mišovic. Foto: Dorota Holubova

KArol Misovic Teatrológ Karol Mišovic.

Ľuďom je stále blízka svojou autentickosťou, a to nielen pamätníkom

V čom bola výnimočná a prečo si ju diváci tak obľúbili?

Bola výborná komediálna, dramatická aj tragická herečka. V komédii dokázala poprieť svoju ženskú krásu sebairóniou či hyperbolou, vedela sa prispôsobiť rôznym žánrom komédie – situačnej komédii, konverzačnej komédii, groteske, často účinkovala vo veľkých komediálnych postavách slovenských, českých aj svetových klasikov. Diváci si ju obľúbili práve pre jej bezprostredné, spontánne herectvo a to uplatnila aj vo veľkých dramatických úlohách. Keď hrávala postavy z pôvodných drám akoby vytvárala zrkadlový odraz diváčok sediacich v sále alebo pred televíznymi obrazovkami. Vďaka svojmu nevšednému civilnému výrazu dokázala stelesniť širokú paletu typov súčasných žien. Výborne vedela pretlmočiť aj náročné dramatické charaktery zo svetovej klasiky. Napríklad ako najstaršiu dcéru zo Shakespearovej tragédie Kráľ Lear alebo Xéniu z Gorkého hry V predvečer. Vyhýbala sa pátosu či zjednodušovaniu, vždy vedela priblížiť konkrétny ľudský osud, a preto ju diváci mali radi.

Eva Krížiková Čítajte viac Zomrela herecká legenda Eva Krížiková

V ktorých ďalších postavách bola Eva Krížiková nezabudnuteľná?

Ona sama považovala za svoju prelomovú úlohu Suzanne v komédii Carla Goldoniho Vejár, vďaka ktorej začala byť rešpektovaná komediálna herečka. Boli to aj ďalšie roly ako Borka v Palárikovom Inkognite a celá séria úloh zo súčasnosti, ktoré priamo pre ňu písali autori Ján Solovič, Ivan Bukovčan a Peter Karvaš. Z posledných veľkých úloh hrala mamu v hre Tennesseeho Williamsa Mačka na horúcej plechovej streche, v ktorej stvárnila veľkú dramatickú klenbu. K tomu sa nebála zosmiešniť a nepriečila sa ani prijať menšie úlohy, ale aj na malom priestore vedela vytvoriť postavu veľkého osudu. Takou bola jej Agafia v dramatizácii Tolského románu Anna Kareninová, v štvorhodinovej inscenácii vystupovala iba v dvoch obrazoch, bola to teda maličká, ale ideovo dôležitá rola v epopeji Romana Poláka, napriek tomu vytvorila malú rolu obrovského rozmeru.

Eva Krížiková (Borka) a Zdena Gruberová... Foto: Gejza Podhorský

Inkognito 1959 Eva Krizikova Borka Zdena Gruberova Evicka foto Gejza Podhorsky Eva Krížiková (Borka) a Zdena Gruberová (Evička) v inscenácii Inkognito (1959).

Keď hrávala postavy z pôvodných drám akoby vytvárala zrkadlový odraz diváčok sediacich v sále alebo pred televíznymi obrazovkami

K vážnym dramatickým postavám sa vraj dostala až v zrelom veku. Prečo? Bol to jej herecký osud?

Takýto osud postretol viacero hercov a herečiek a hlavne komediálnych, napríklad aj Jozefa Kronera, Františka Dibarboru či Stana Dančiaka. Diváci aj režiséri si ich zafixovali v komediálnych úlohách. Aj Eva Krížiková spočiatku hrávala roly temperamentných baculiek, meštiačok alebo jazyčnatých dedinčaniek a nedokázala sa z tohto typu postáv a z malých úloh vymaniť. Zlom nastal v roku 1961, keď jej Karol L. Zachar dal veľkú postavu v komédii Vejár, odvtedy hrávala väčšie postavy, ale ešte stále to neboli dramatické postavy. Až na začiatku 70. rokov jej režisér Budský pridelil úlohu Xénie v inscenácii hry Maxima Gorkého V predvečer. Ona sama v rozhovoroch povedala, že bola z toho prekvapená, lebo také postavy dovtedy nestvárňovala. Xénia je veľmi introvertná, bolestínska, skromná, nevýrazná, a pritom Eva Krížiková vždy hrávala excentrické, temperamentné a výbušné ženy, toto bol absolútny protiklad. Nebola to jej komfortná zóna, ale ukázalo sa, že sa v nej skrýva omnoho viac, ako režiséri aj diváci predpokladali. Mala už tesne pred štyridsiatkou, často sa nestáva, že by sa vo vyššom veku odhalili nové odtiene talentu a takto radikálne sa zmenil herecký typ. Ona ukázala, že nikdy nie je neskoro a potom vďaka režisérovi Pavlovi Hasprovi začala krásne balansovať medzi komediálnymi a dramatickými až tragickými rolami.

Pozor Aktualita:  Matúš Maťátko rád otvára skrine s kostlivcami. Provokuje aj obrazom Plochý mozog či plochá zem

Na komédie však nezanevrela…

Milovala humor, bola veľmi vtipný človek a majsterka komédie a mala výrazný hlas, takže často nahrávala rozhlasové inscenácie, skeče aj estrády. Bavilo ju hrať komédie, ale veľmi si vážila svoje dramatické úlohy.

Eva Krížiková Čítajte viac Sudičky dali Eve Krížikovej do vienka veľa

Kniha Eva Krížiková má troch spoluautorov, ale práve vo vašej divadelnej časti ste mali asi najťažšiu úlohu, lebo staršie záznamy sa nezachovali. O čo ste sa opierali?

Kniha pozostáva z troch častí, Renáta Lokšová sa zaoberá kinematografiou, všetky filmy s Evou Krížikovou sa zachovali a dávajú nám obraz o jej hereckom umení. Jana Dudková sa venuje jej televíznej tvorbe v 90. rokoch, keď sa mohlo zdať, že slávne „bratislavské pondelky“ už produkovali málo inscenácií a aj tie na veľmi nízkej úrovni, ale opak je pravdou. Moja kapitola sa zameriava na divadlo, s presahmi do života Evy Krížikovej. Najstarší divadelný záznam s Evou Krížikovou je Palárikovo Inkognito v réžii Karola L. Zachara zo začiatku 60. rokov, zachoval sa Goldoniho Vejár a aj Shakespearov Kráľ Lear. Ak som nemal po ruke videozáznam,tak som čerpal hlavne z recenzií, dobových kritík aj zo spomienok pamätníkov. Mal som výhodu v tom, že som sa dlhé roky ako teatrológ venoval herečke Zdene Grúberovej, ktorá bola spolužiačka, najlepšia kamarátka a dlhoročná kolegyňa Evy Krížikovej, v divadle mali spoločnú šatňu a viacero hercov mi o Eve Krížikovej často rozprávalo, takže som sa o nej už veľa dozvedel v čase, keď som na knihu ešte ani nepomyslel.

Ladislav Chudík, Gustáv Valach, Július Pántik,... Foto: Archív SND

Eva Krížiková v divadle Ladislav Chudík, Gustáv Valach, Július Pántik, Eva Krížiková a Karol Machata v inscenácii Stará dobrá kapela z roku 1984.

Stretli ste sa niekedy aj osobne?

Evu Krížikovú som ešte stihol zachytiť na javisku Slovenského národného divadla a jej výkony v inscenáciách Anna Kareninová, Ale, ale, pani plukovníková a Mačka na horúcej plechovej streche boli pre mňa také silné, že aj po rokoch sa mi vynárali konkrétne obrazy, poslednú kapitolu do knihy som písal doslova spamäti. Veľmi som ju ako herečku uznával, ale stretli sme sa iba raz, tesne pred jej 80. narodeninami v nezáväznom rozhovore o jej hereckej dráhe.

Eva Krížiková a Eva Poláková v inscenácii Vejár... Foto: Archív SND

Eva Krížiková v divadle Eva Krížiková a Eva Poláková v inscenácii Vejár z roku 1961.

Eva Krížiková bola nezabudnuteľná, plná vitality, sebairónie a humoru. Presne taká energická a húževnatá, ako si ju mnohí diváci pamätajú z televízie, z divadla, z rozhlasu

Aká bola pri osobnom stretnutí?

Nezabudnuteľná, plná vitality, sebairónie a humoru. Presne taká energická a húževnatá, ako si ju mnohí diváci pamätajú z televízie, z divadla, z rozhlasu a aj som mal možnosť ju takto spoznať aj v súkromí. Hoci sme si sľúbili aj ďalšie stretnutia, zdravotný stav jej to už neskôr neumožňoval.

Herečka Eva Krížiková. Foto: Jana Nemčoková

Eva Krížiková Herečka Eva Krížiková.

Ako spoznajú Evu Krížikovú čitatelia rovnomennej knižky?

Kniha sa snaží predstaviť Evu Krížikovú ako herečku, ale aj ako človeka. Vysvetľuje aj jej rodinné zázemie, dramatickú mladosť, keď bola rodina politicky prenasledovaná a z dcéry „buržoázneho živlu“, ako bol označený jej otec architekt, vyrástla herečka par excellence. Pohľad za oponu odkryje aj to, s kým sa najradšej stretávala, ale sústredili sme sa na jej herecké osudy. Keďže Eva Krížiková bola účastníčkou mnohých doslova prelomových divadelných a televíznych inscenácií aj filmov, cez jej herecký osud možno poukázať na vývoj slovenského dramatického umenia. Nie je to oddychové čítanie na dobrú noc, ale svedectvo o jej umeleckej výnimočnosti a dôvodoch, prečo sa dostala až na Olymp slovenského herectva.

Pozor Aktualita:  Rebríček najlepších krajín na život valcuje Európa: 7 z top 10 je u nás

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….