Ako deťom zabezpečiť súkromie v online priestore? Praktické rady

Kyberšikana je jedným z najzávažnejších problémov dnešnej doby, ktorému môžu deti čeliť vo virtuálnom priestore. Čo robiť a ako odhaliť u vašich ratolestí, že sú zasiahnuté kyberšikanou? Ponúkame praktické tipy, ako zabezpečiť deťom mobilné zariadenia tak, aby boli chránené proti kybernetickým hrozbám.

kwinterova Čítajte viac Šikana sa u nás často bagatelizuje, dospelí zlyhávajú tam, kde by mali ísť príkladom

Jedným z najväčších rozdielov medzi klasickou šikanou a kyberšikanou je jej rozsah. “Kyberšikana môže zasiahnuť oveľa väčšie publikum. Agresori v online svete majú pocit anonymity, čo im dodáva odvahu, ktorú by v reálnom živote nemali,“ zdôrazňuje klinická psychologička Mgr. Alica Farkašová a pripomína, že pocit bezpečia pomáha deťom byť omnoho odvážnejšími.

Deti sa môžu stretávať s rôznymi formami kyberšikany. “Posielanie výhražných alebo zastrašujúcich správ, ktoré môžu spôsobiť strach alebo úzkosť, vytváranie falošných profilov na sociálnych sieťach s cieľom manipulovať alebo zneužívať iných, zdieľanie alebo manipulácia s fotografiami alebo videami dieťaťa bez jeho súhlasu, často s cieľom zosmiešňovať alebo šikanovať, aj to je kyberšikana. Provokovanie alebo urážanie iných detí prostredníctvom komentárov alebo správ vedie k emocionálnemu rozrušeniu,” uvádza Mária Krahulecová, spoluzakladateľka Qubit Conference®, ktorá sa venuje organizovaniu konferencií o kybernetickej bezpečnosti.

Medzi najčastejšie formy kyberšikany patria verbálne útoky, ktoré môžu zahŕňať nadávky, urážky alebo zosmiešňovanie prostredníctvom textových správ, e-mailov alebo príspevkov na sociálnych sieťach. Rozširovanie nepravdivých alebo škodlivých informácií o dieťati, čo môže poškodiť jeho povesť a vzťahy. Úmyselné vylúčenie dieťaťa z online skupín alebo hier, čo môže viesť k pocitom osamelosti a izolácie, zverejnenie osobných informácií, ako sú adresa, telefónne číslo alebo iné citlivé údaje, s cieľom poškodiť dieťa alebo ho vystaviť nebezpečenstvu. Tieto formy kyberšikany môžu mať vážne následky na psychickom a emocionálnom zdraví detí, preto je dôležité, aby rodičia a učitelia boli informovaní o týchto praktikách a vedeli, ako im predchádzať a reagovať.

Pozor Aktualita:  Chrípka či „len“ nachladnutie? Takto to rozoznáte

Internet je priestor plný predátorov. Mnoho detí si to vôbec neuvedomuje. Čítajte viac Hnus na sieti. Vydávali sme sa za 12-ročné dievča, sexuálni predátori útočia bez zábran

“Podľa štúdie HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) z roku 2019 sa viac ako 3 percentá školákov priznalo, že sa stali obeťou tohto nepríjemného javu. Vo svojej praxi sa stretávam s kyberšikanou zväčša ako so sekundárnym problémom, prípadne až po odporúčaní školského psychológa,“ povedala nám klinická psychologička Alica Farkašová, ktorá sa vo svojej praxi často stretáva s deťmi, ktoré sa s kyberšikanou vyrovnávajú. “Obete kyberšikany prežívajú veľké pocity hanby a vlastného zlyhania, preto trvá nejaký čas, kým sa vôbec niekomu zdôveria,“ vysvetľuje.

Rodičia by pomocou konkrétnych príkladov mali deťom vysvetliť, aké správanie je nevhodné a mali mať tiež prehľad, na akých platformách sú ich deti aktívne a aké majú kontakty. “Môžete použiť softvér na rodičovskú kontrolu, ak je to potrebné. Naučte deti, ako nastaviť svoj profil na sociálnych sieťach a aplikáciách tak, aby chránili svoje osobné údaje a obmedzili prístup neznámych osôb,” uvádza Ondrej Kreheľ, expert na kybernetickú bezpečnosť pôsobiaci v New Yorku, spoluzakladateľ Qubit Conference®.

Pozor Aktualita:  Šálka horúcej čokolády na krásne jesenné večery. Vyberte si z troch receptov

Ako rodič môžete obmedziť úrovne obsahu, ku ktorému má vaše dieťa prístup – hry, aplikácie aj knihy majú svoje vekové kategórie. “Mnohé aplikácie majú napríklad defaultne povolený prístup k polohe, no v rámci ochrany súkromia odporúčame prístup k polohe vypnúť, najmä pre fotoaparát, SnapChat, Instagram či hry. Keď budete robiť nastavenia telefónu pre svoje dieťa, odporúčam nerobiť to pred deťmi, pretože sú veľmi všímavé a postup si môžu zapamätať. Ľahko sa potom stane, že vypnú to, čo ste im zakázali a zapnú to, čo netreba,“ upozorňuje M. Krahulecová z prostredia kybernetickej bezpečnosti.

Podľa prieskumu medzi žiakmi základných a stredných škôl dominujú medzi sociálnymi sieťami YouTube, Facebook, Instagram, TikTok a SnapChat. V prípade aplikácie SnapChat je vypnutie zobrazovania polohy mimoriadne dôležité a to preto, upozorňuje odborníčka, že táto aplikácia zobrazuje polohu v reálnom čase s presnosťou na ulicu. Ideálne je, ak zakážete zobrazovať polohu hneď pri jej inštalácii. Deti na svojich sociálnych sieťach zverejňujú osobné údaje, z počtu 991 respondentov 53,9 % z nich má na profile fotografiu s jasne rozlíšenou tvárou, 46,9 % priezvisko, 28,6 % i reálny vek (8,5 % vyšší ako reálny), každý/á desiaty/a uvádza adresu školy (12,3 %), 11 % svoje telefónne číslo a 5,7 % adresu bydliska.

Pozor Aktualita:  Ešte ste neraňajkovali? Toto určite nerobte s prázdnym žalúdkom

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….