Ako psychicky zvládnuť traumu zo záplav?

„Katastrofické udalosti vo všeobecnosti spôsobujú emocionálny zmätok. Je normálne, že môžete cítiť šok, strach, zúfalstvo, zlosť alebo smútok. Nemusíte sa hanbiť za svoje pocity. Je to normálna reakcia na nenormálnu situáciu,“ uviedla liga. Odporúča prijať pocity a komunikovať o nich s blízkymi či ľuďmi v podobnej situácii. „Aj krátke rozhovory s inými evakuovanými môžu byť dôležité pre váš psychický stav,“ dodali odborníci.

Devínska Nová Ves: Potopa prišla z Mláky

Zdroj: TV Pravda

LDZ radí sústrediť sa na prítomný okamih a na veci, ktoré možno kontrolovať. Pomôcť môžu podľa nej napríklad dychové cvičenia či postupné uvoľňovanie svalov. Odborníci takisto radia vytvoriť si rutinu a nezabúdať na pohyb. Zdrojom úľavy môže byť podľa nich aj pomoc ostatným. „Aj malé činy solidarity – ako poskytnutie praktickej pomoci alebo emocionálna podpora druhým – vám môžu pomôcť cítiť sa užitoční a podporiť vaše vlastné zvládanie situácie,” vysvetlila liga.

Upozornila, že katastrofické situácie môžu vyvolať veľmi silné reakcie, ako sú pocity beznádeje, chronický stres alebo dokonca posttraumatický stresový syndróm. „Ak máte pocit, že si neviete rady so svojimi emóciami, alebo ak sa u vás prejavujú vážne príznaky, ako sú nočné mory, flashbacky alebo neustála úzkosť, je dôležité vyhľadať pomoc odborníka,“ odporúčajú odborníci. Pripomenuli, že linky dôvery sú dostupné nonstop a bezplatne.

Pozor Aktualita:  Šikanovanie pre okuliare je na ústupe, takto mu môžete zabrániť

teplomer - chrípka - choroba - horúčka - zdravie Čítajte viac Krysia žltačka. Málo známe, no niekedy smrteľné ochorenie. Kedy a komu hrozí?

Ako možno pomôcť?

Ľuďom nachádzajúcim sa v zaplavených oblastiach možno pomôcť prakticky, ale aj emocionálne. Podpora z okolia im môže výrazne pomôcť pri zmiernení stresu a zvládaní krízy. Liga odporúča byť s blízkym či so známym, ktorého zasiahli povodne, v pravidelnom kontakte, zaujímať sa, ako sa má, a poskytnúť mu pocit bezpečia. Dôležité je takisto podľa nej nezľahčovať situáciu. „Vyhnite sa vetám typu: To bude dobré, zvládneš to. Namiesto toho uznajte jeho pocity a zložitú situáciu. Povedzte napríklad: Je normálne, že sa cítiš vystresovaný a bezmocný v takejto situácii, som tu pre teba,“ vysvetlili.

Pozor Aktualita:  Klinická biochemička: takmer všetci máme málo déčka. Ako ho treba užívať?

Pomôcť možno podľa LDZ napríklad aj hľadaním a poskytnutím najnovších informácií o situácii v zasiahnutej oblasti. „Pomôžte mu identifikovať najbližšie miesta, kde môže dostať základné zásoby alebo kde môže nájsť dočasné prístrešie. Ak je v oblasti s obmedzeným prístupom k informáciám, pomôžte mu skontaktovať sa s miestnymi úradmi, so záchrannými zložkami alebo s charitatívnymi organizáciami, ktoré poskytujú pomoc,“ priblížila liga.

Pomôcť aj fyzicky

Ak je to možné, je podľa nej vhodné zvážiť aj fyzickú pomoc, či už pri obnove poškodeného majetku, pri upratovaní, pri sťahovaní alebo praktických záležitostiach. „Vaša prítomnosť v tejto fáze môže byť rovnako dôležitá ako emocionálna podpora počas záplav,” podotkli odborníci. Dodali, že rovnako možno pomôcť finančne či materiálne. „Ak máte možnosť, môžete zvážiť, či by ste mu finančne nepomohli pokryť náklady na dočasné ubytovanie, potraviny alebo nevyhnutné potreby,“ uviedla liga.

Pozor Aktualita:  Pacienti s anorexiou či deti s autizmom. Nielen im pomáhajú pri liečbe psy

Zdôraznila, že dôležitá je aj podpora po kríze. „Psychické dôsledky katastrofy často trvajú dlhšie než samotná udalosť. Pokračujte v podpore svojho blízkeho aj po tom, ako sa situácia upokojí. Niektorí ľudia môžu trpieť posttraumatickým stresom, stratou a poškodením majetku alebo neistotou, čo sa týka budúcnosti. Mnohí stratia pre nich cenné veci, prídu o strechu nad hlavou, bezpečie. Vaša dlhodobá podpora im môže pomôcť vyrovnať sa s následkami,“ vysvetlila liga. V prípade potreby radí podporiť blízkych, aby vyhľadali odbornú pomoc.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….