Aký problém s očami vás trápi? Očný lekár popisuje príčiny a riešenia častých ťažkostí

Unavené oči

Aj naše oči sa môžu unaviť a potrebujú si oddýchnuť rovnako ako iná časť tela. Ak šoférujete na dlhé vzdialenosti alebo dlhé hodiny pracujete za počítačom, zaslúžia si starostlivosť a oddych. Ale nielen digitálna únava sa prejaví pálením a slzením očí, ich začervenaním, bolesťami hlavy, zhoršeným videním, tlakom za očami až pocitom cudzieho telieska v očiach. Únavu očí spôsobuje napríklad aj zlá korekcia aj vyhýbanie sa noseniu okuliarov.

Čo pomáha: robte si počas práce za počítačom prestávky. Oči zvlhčujte umelými slzami, na to by ste mali myslieť najmä po 45. roku života alebo ak pracujete v prašnom prostredí. V prípade, že máte dioptrickú chybu – astigmatizmus alebo presbyopiu, noste okuliare.

Začervenané oči

Červené oči alebo oko môžu mať veľa príčin. Závažnosť problému závisí od toho, či ho sprevádzajú aj iné symptómy, ako je bolesť, slzenie, rezanie až pocit cudzieho telieska, fotofóbia a zhoršené videnie. Povrch očí je pokrytý drobnými cievami, ktoré sa rozširujú, keď sú podráždené alebo infikované. Cievka v oku môže prasknúť z banálneho dôvodu, napríklad pri zatlačení na brušný lis, keď zakašleme, kýchneme si, predkloníme sa alebo si oko žmolíme, lebo nás svrbí. Vážnym dôvodom je vysoký krvný tlak, ktorý treba opakovane kontrolovať.

Čo pomáha: ak vás oko nebolí a vidíte dobre, stačí skúsiť oko dezinfikovať alebo lubrikovať. Ak to nepomôže, nestrácajte čas a navštívte oftalmológa.

Šeroslepota

Zle sa vám šoféruje najmä v noci alebo sa ťažko orientujete v šere? Šeroslepota nie je ochorenie, ale symptóm, ktorý môže poukazovať na iný problém. U mladších ľudí ho najčastejšie spôsobuje astigmatizmus, ak máte už na chrbte viac krížikov, treba myslieť na sivý zákal a iné očné ochorenia.

Čo pomáha: pri astigmatizme zmiernia ťažkosti okuliare s cylindrickým sklom. Vylúčiť degeneratívne ochorenie však dokáže len vyšetrenie u oftalmológa.

žena a hrozno Čítajte viac Jedzte túto potravinu 4 mesiace a uvidíte, že sa vám zlepší zrak

Syndróm suchého oka

Syndróm suchého oka súvisí nielen s prácou a pracovným prostredím, zhoršuje sa aj s vekom. Vtedy sa mení kvalita sĺz, sú redšie a rýchlejšie sa z oka vyparujú. Častejšie problémy s vysychaním a pocitom cudzieho telieska v oku majú ženy v dôsledku hormonálnych zmien počas menopauzy. U mladých ľudí vzniká syndróm suchého oka ako následok práce za počítačom alebo inej sústredenej práce. Vtedy okom žmurkáme 3– až 5-krát menej často ako pri spontánnom pohľade, keď zažmurkáme asi každé 3 sekundy.

Pozor Aktualita:  Zdravotné sestry zachránili topiaceho sa muža. „Ak niekto ide do vody pod vplyvom alkoholu, situácia sa vie zvrtnúť veľmi rýchlo.“

Diskomfort v očiach pociťujú aj alergici, ľudia pracujúci v prašnom, klimatizovanom alebo zafajčenom prostredí. Suché oči horšie vidia a celkovo sa rýchlejšie unavia. Môžu aj rezať, páliť, nadmerne reflexne slziť, môžete ich mať začervenané, pociťovať tlak v oku, mať pocit zhoršeného videnia alebo cudzieho telieska v oku, a to aj v noci.

Čo pomáha: suché oči by ste mali zvlhčovať umelými slzami ideálne bez konzervačných látok, ktorých základnou súčasťou je kyselina hyalurónová. Nepríjemné pocity, ktoré sú následkom vysychania očí, dokáže zmierniť aj liečba prípadnej alergie, nosenie okuliarov, ak je to potrebné, úprava pracovného prostredia a návykov.

Trhanie v oku

Aj keď si to môžete myslieť, nemá nič spoločné s pocitmi alebo nervozitou. Možno ste len citliví na svetlo, vietor alebo zmeny teploty. Slzenie očí môže signalizovať aj vážnejší akútny problém, ako je zápal oka, upchatý slzný kanálik alebo syndróm suchého oka.

Jačmeň v oku

Nepríjemná bakteriálna infekcia neohrozuje zrak, ale môže bolieť. Prejavuje sa zdurením na dolnom alebo hornom viečku následkom zápalu alebo dysfunkcie mazovej žliazky mihalnice. Okolie zapáleného miesta sčervená a začne nepríjemne páliť. Miesto postupne opuchne a zahnisá. Môžu ho sprevádzať príznaky ako tlak a pocit cudzieho telesa v oku. Jačmeň sa môže vytvoriť aj ako následok prižmurovania očí, prievanu, klimatizácie, zhoršeného videnia, vyhýbaniu sa noseniu okuliarov najmä pri astigmatizme alebo zníženej imunity.

Čo pomáha: Niekedy pomôžu časté teplé obklady sterilnej gázy namočenej v bórovej vode, očianke alebo harmančeku. Nikdy si hnis neskúšajte vytlačiť prstami. Ak nepomôže dezinfekcia oka prvé dva až tri dni, bude potrebné začať kvapkať antibiotiká, niekedy dokonca jačmeň chirurgickým čistením odstrániť.

Rozmazané videnie

Ak nosíte okuliare a postupne sa vám zhorší videnie pre slabú dioptriu, môžete zájsť do optiky. Rozmazané videnie môže spôsobiť astigmatizmus, môže sprevádzať syndróm suchého oka, únavu alebo presilenie očí. Ak však okuliare nenosíte a začnete vidieť rozmazane, mali by ste bez dlhších prieťahov čo najskôr navštíviť oftalmológa.

Čo pomáha: dôležité je vylúčiť závažné ochorenia. To sa týka detí, dospelých aj starších ľudí.

Pozor Aktualita:  Otráv hubami je stále viac, ktoré príznaky sú varujúce?

zrak, oči, vyšetrenie zraku, lekár, doktor Čítajte viac 4 najčastejšie degeneratívne ochorenia očí. Hrozí pri nich strata zraku, oči vám zachráni táto vec

Čierne „mušky“

Bodky, krúžky, retiazky či vlákna, ktoré máte stále pred očami, môžu byť zákaly sklovca v očnej guli. Vznikajú postupnou zmenou jeho konzistencie. Väčšinou nespôsobujú vážnejší zdravotný problém, ale v niektorých prípadoch môžu signalizovať poškodenie sietnice.

Čo pomáha: mali by ste ísť čo najskôr na vyšetrenie k očnému lekárovi. Vyšetrenie je nevyhnutné, najmä keď sa objavia záblesky v oku alebo zahmlievanie zraku, či niekoľko nových drobných plávajúcich objektov, čo môže byť prejavom odtrhnutia sklovca od sietnice.

Čierna machuľa v zornom poli

Vždy ide o závažný stav. Makulopatia je degeneratívne ochorenie, ktoré patrí k najčastejším príčinám straty zraku po päťdesiatke. Prezradí ju prítomnosť čiernej škvrny v zornom poli, rozmazané videnie, zhoršenie videnia pri čítaní alebo zhoršené vnímanie tvarov či farieb. Čierna machuľa sa objavuje aj pri diabetickej retinopatii, závažnom cievnom ochorení sietnice, ktoré spôsobuje cukrovka. Aj toto nebezpečné ochorenie môže viesť k slepote. Čierna machuľa môže byť aj prejavom infarktu oka. Vtedy sa upchá jedná z hlavných ciev, ktoré majú za úlohu zásobovať kyslíkom a živinami sietnicu. Vysoký krvný tlak môže spôsobiť nielen srdcový či mozgový infarkt, ale aj bezbolestný infarkt oka, ktorý sa neprejaví ani začervenaním.

Čo pomáha: návštevu očného lekára neodkladajte.

Zlepené oko

Hnisavý výtok z oka je typickým príznakom zápalu oka. Spôsobiť ho môžu rôzne infekcie, ale aj UV žiarenie, alergia, chlór v bazéne, suché oko, vniknutie cudzej čiastočky do oka či poranenie. Zápal sprevádza väčšinou aj rezanie, pálenie a bolesť. Výtok z oka môže byť číry, biely aj hnisavý. Najviac výrazný je ráno, keď sa prebudíte so zlepenými mihalnicami, na ktorých výtok zaschne a vytvorí žlté karpiny. Stav sa dokáže zhoršiť v priebehu niekoľkých hodín.

Čo pomáha: vždy je potrebné vyšetrenie očného lekára, liečba závisí od príčiny, ktorá zápal vyvolala. Niekedy pomôže dezinfekcia a zvlhčujúce kvapky, inokedy antibiotiká, antihistaminiká či kortikoidy.

oči, okuliare, únava, notebook, práca Čítajte viac Len málokto sa mu vyhne. Tento zdravotný problém ohrozuje najmä ľudí nad 60 rokov, seniorov nepríjemne obmedzí v živote

Cudzie teliesko v oku

Muška alebo mihalnica v oku vyvolajú nepríjemný neznesiteľný pocit. Nestrkajte si prsty do oka ani sa nenúťte do plaču. Keď sa cudzie teliesko spontánne nevyplaví po krátkom čase samo, treba skúsiť výplach fyziologickým roztokom alebo pod tečúcou vodou, dezinfikovať oko kvapkami alebo umelými slzami. Ak sa vám nečistotu podarí odstrániť, problém ste vyriešili.

Pozor Aktualita:  Chorí na covid môžu aj naďalej žiadať účinný liek. Ktorí pacienti majú nárok?

Čo pomáha: ak sa to nepodarí, treba ísť k očnému lekárovi. Ak sa nasilu budete snažiť teliesko y oka vybrať, môžete si poškodiť rohovku, čo je veľmi bolestivé. Ak ide o predmet, ktorý sa do oka zapichne, najlepšie urobíte, ak sa ho nebudete dotýkať ani si ho vyťahovať a okamžite vyhľadáte lekára. Ak predmet už v oku nie je, ale ono je stále podráždené alebo červené, aj vtedy navštívte lekára.

Mali by ste zájsť do očnej ambulancie alebo stačí ísť do optiky?

Optik a optometrista nie je lekár, môže vám však namerať dioptrie alebo predpísať okuliare či očné šošovky. Očný lekár na základe skúseností a vyšetreniami dokáže odhaliť aj iný problém zhoršeného videnia, nielen dioptrickú chybu. Za zhoršeným zraku sa môže skrývať aj iná príčina a k zmenám môže dochádzať v rôznych častiach oka: na sietnici – degenerácie, na cievach – infarkt, v šošovke – sivý zákal. Zápalové stavy môžu prebiehať aj vo vnútri oka. Môže ísť o celé spektrum diagnóz, ktoré zhoršujú videnie – rýchlo, ale aj pomaly a postupne.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….