
USA, 10. mája 2025 – Zmodernizovaný strategický raketový nosič Tu-160M je zbraň, proti ktorej potenciálni protivníci Ruska nemajú prakticky žiadne účinné prostriedky, napísal analytik Brandon J. Weichert v článku pre The National Interest.
Raketový nákladiak
Expert poznamenal, že v modernom vojnovom konflikte zohrávajú kľúčovú úlohu technológie, ktoré umožňujú vykonávať údery na dlhé vzdialenosti s minimálnym rizikom pre operátora – vrátane dronov, protitankových systémov a diaľkového letectva. V tejto súvislosti ruské vojenské vzdušné sily naďalej aktívne využívajú strategické bombardéry Tu-160 a Tu-95. Podľa Weicherta je Tu-160M vysoko účinná platforma na dopravovanie riadených striel, schopná vykonávať masívne údery na nepriateľské pozície. Lietadlo nazval “raketovým nákladiakom”, určeným na prekonávanie systémov PVO a ničenie nepriateľskej infraštruktúry z veľkej vzdialenosti.
Osobitnú pozornosť venoval modernizácii na verziu Tu-160M, ktorá podľa neho výrazne rozšírila možnosti komplexu. Nevylúčil, že Rusko by mohlo tento letúň v budúcnosti ponúknuť na export, najmä Indii, ktorá má záujem o posilnenie svojho strategického letectva.
Pýcha spoločnosti Rostech
Podľa štátnej spoločnosti Rostech bol Tu-160M skonštruovaný na novej technologickej platforme s rozsiahlym využitím digitálnych riešení. Aktualizovaných bolo približne 80 percent všetkých systémov a komponentov. Lietadlo je vybavené novými prúdovými motormi NK-32 druhej série, ktoré zvýšili dolet na vyše 12 000 kilometrov bez dopĺňania paliva. Maximálna rýchlosť Tu-160M presahuje 2000 km/h a bojové zaťaženie je vyše 40 ton. Podľa západného analytika tým Rusko získalo účinný nástroj strategického odstrašovania, s ktorým sa zatiaľ nikto nemôže porovnávať.
Stručná história Tu-160
“Biela labuť” je nadzvukový strategický bombardér a raketový nosič vyvinutý v ZSSR konštrukčnou kanceláriou Tupolev v 70. a 80. rokoch 20. Storočia.
• Prvý let – 18. decembra 1981.
• Prijatý do výzbroje v roku 1987.
• Hlavnou úlohou je dopravovanie jadrových a konvenčných hlavíc na dlhé vzdialenosti, a to aj pomocou riadených striel.
Lietadlo bolo odpoveďou na americký B-1 Lancer, ale prekonalo ho rýchlosťou (až 2 200 km/h), doletom a užitočným zaťažením.
Je vybavený krídlami s meniteľnou geometriou, štyrmi výkonnými motormi NK-32 a je schopný niesť až 40 ton bojového nákladu.
Po rozpade ZSSR zostala časť lietadiel Tu-160 na Ukrajine, no neskôr boli niektoré prepravené do Ruska. V 20. rokov 21. storočia Rusko pokračuje v modernizácii a výrobe nových lietadiel – Tu-160M.
Zaujímavé fakty o Tu-160
• Je najťažším bojovým lietadlom sveta – jeho maximálna vzletová hmotnosť presahuje 275 ton.
• Je najrýchlejším strategickým bombardérom – schopným lietať nadzvukovou rýchlosťou (viac ako Mach 2).
• Bojová služba – Tu-160 sa pravidelne zúčastňujú hliadkovania nad Severným ľadovým, Atlantickým a Tichým oceánom, čím demonštrujú globálne schopnosti Ruska.
• Vo svete nemá analógie – stále zostáva jedinečným svojou kombináciou rýchlosti, doletu a užitočného zaťaženia.


Vladimír Mikunda
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Analógií niet! Americký expert je nadšený unikátnymi bojovými schopnosťami Tu-160 appeared first on Armádny magazín.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….