Ukazuje sa, že mnohé európske krajiny sú hromadičmi ostrovov, potichu zbierajú drobné kúsky zeme, zatiaľ čo zvyšok sveta sa sústreďuje na ich známejšie atrakcie.
Kto navštívi všetky tieto ostrovy? Odpoveď môže byť – nikto. Keď sa nabudúce ocitnete na výlete loďou po nórskych fjordoch alebo sa budete opaľovať na chorvátskom pobreží, môžete si uvedomiť, že ste obklopení viacerými ostrovmi, ako by ste kedy potrebovali.
Švédsko – 267 570 ostrovov
Áno, čítate správne. Na čele rebríčka je Švédsko s úžasným počtom 267 570 ostrovov. Je to tak veľa, ako keby každý 37. Švéd vlastnil svoj vlastný súkromný svetík.
Väčšina z týchto ostrovov je maličkých a neobývaných, no vyvoláva to otázku – pamätá si vôbec Švédsko, že ich všetky vlastní?
Nórsko – 239 057 ostrovov
Nórsko s 239 057 ostrovmi príliš nezaostáva, no tu je pomer obyvateľov k počtu ostrov zaujímavejší. Keďže Nórsko má len približne 5,5 milióna ľudí, vlastný ostrovček by mohol patriť každému 18. Nórovi.
Členité pobrežie a fjordy krajiny sú domovom nespočetných malých ostrovov, z ktorých mnohé sú skryté ako plachý introvert na večierku.
Niektorí Nóri dokonca žartujú, že ich ostrovy sa množia za ich chrbtom.
Fínsko – 178 947 ostrovov
Fínsko so svojimi slávnymi súostroviami je domovom 178 947 ostrovov.
A rovnako ako jeho tichí, rezervovaní ľudia, mnohé z týchto ostrovov sú tiché, zalesnené útočiská, kde môžete uniknúť hluku sveta.
Grécko – 6 000 ostrovov
Grécko si často predstavujeme ako krajinu krásnych pláží a krištáľovo čistej vody – a je to tak!
Vedeli ste však, že Grécko má až 6000 ostrovov? Je pravda, že len asi 200 z nich je obývaných, ale to stále necháva veľa skalnatých rajov, ktoré čakajú na svoj rad v centre pozornosti turistov.
Spojené kráľovstvo – 6 000 ostrovov
O Spojenom kráľovstve by ste si nemysleli, že je to krajina ostrovov okrem tých slávnych, akými sú Veľká Británia a Írsko, no skutočne sa môžu dohromady pochváliť až 6 000 ostrovmi.
Väčšina je v Škótsku, kde vetry fúkajú tak silno, že vás plavba po nich baviť až tak nebude a budete sa cítiť ako na okraji sveta.
Estónsko – 2 222 ostrovov
Estónsko s 2 222 ostrovmi tiež patrí do ostrovnej ligy. Väčšina estónskych ostrovov je neobývaná a slúži ako prírodné rezervácie.
Ale s takým množstvom ostrovov je vždy šanca objaviť niečo nečakané.
Dánsko – 1 419 ostrovov
Maličké Dánsko síce nemá toľko ostrovov ako jeho škandinávski susedia, no 1 419 ostrovov tiež nie je zanedbateľné množstvo.
Ešte šokujúcejšie je, že len asi 443 z nich má mená. Takže, ak ste v Dánsku, môžete potenciálne objaviť a pomenovať svoj vlastný ostrov.
Chorvátsko – 1 244 ostrovov
Chorvátsko je ďalším stredomorským klenotom s neuveriteľnými 1 244 ostrovmi, z ktorých mnohé sú obľúbenými turistickými destináciami.
Návštevníci milujú plavbu medzi chorvátskymi ostrovmi, ako sú Hvar a Brač, no pri toľkých neobývaných ostrovoch je vždy šanca, že narazíte na taký, ktorý je stále nedotknutý.
Taliansko – 450 ostrovov
Keď si spomeniete na Taliansko, možno vám hlavou preskočí Sicília a Sardínia, no táto krajina má okrm nich aj viac ako 450 ďalších ostrovov.
Mnohé sú malé a relatívne neznáme, napríklad Pantelleria, vulkanický ostrov medzi Sicíliou a Tuniskom, kde rastie hrozno a život plynie pomalšie ako siesta v auguste.
Nemecko – 80 ostrovov
Dobre, Nemecko, vidíme, že sa snažíš. Zatiaľ čo 80 ostrovov nie je ani zďaleka takých pôsobivých ako majú susedia, nemecké ostrovy v Severnom a Baltskom mori – ako krásny Sylt a Rujana – sú dostatočne očarujúce, aby prekonali váhu čísel svojou jedinečnosťou. Navyše, kto potrebuje tisíce ostrovov, keď má klobásu a pivo?
Čítajte viac Mystický Vis bol kedysi pre cudzincov zakázaný. Josip Broz Tito tam mal tajné základne Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….