Bazén môže byť rizikom

Tesná bielizeň, tehotenstvo, cukrovka, antibiotiká, hormonálna antikoncepcia alebo sex s novým partnerom môžu spôsobiť, že sa nebudete cítiť vo svojej koži. Neznesiteľné svrbenie a pálenie si len tak ľahko s niečím iným nepomýlite. Kvasinkovú infekciu sprevádza aj opuch, začervenanie a typický biely výtok, občas dokonca aj bolesť.

Niekedy sa príznaky stratia tak rýchlo, ako sa objavili, inokedy tomu treba trochu pomôcť. Ak máte istotu, že ide o kvasinkovú infekciu, nemusíte utekať hneď k lekárovi, stačí zájsť do lekárne. „Ľahký priebeh zvládnete aj s lokálnou voľnopredajnou liečbou – klotrimazolom, spolu s podpornou liečbou výplachmi Rosalginom alebo kyselinou boritou. Týmto spôsobom dostanete kvasinky pod kontrolu,“ vysvetľuje gynekologička Corina Manová. Zároveň však upozorňuje, že takúto terapiu by ženy nemali využívať nadmerne, pretože kvasinky si na liečivá vytvoria rezistenciu a tie postupne stratia svoju účinnosť.

V krajinách s nižším hygienickým štandardom sú kvasinkové infekcie zriedkavé, u nás ich zažije asi 75 percent žien najmenej raz za život a 50 percent opakovane.

Prečo liečba niektorým ženám zaberie a niektorým nie? Prečo sa u niektorých infekcia opakuje? „Hovorí sa, že v medicíne je všetko možné a je to pravda. Každý organizmus má vlastnú mikroflóru, dokonca približne u pätiny žien sú kvasinky súčasťou normálnej pošvovej mikroflóry,“ hovorí gynekologička Manová.

Nenápadné kvasinky prežívajú bez povšimnutia

„Sliznicu ženskej pošvy vo fertilnom veku chránia laktobacily. Bránia premnoženiu akýchkoľvek iných mikroorganizmov. Existujú však situácie – napríklad ak musíte užívať širokospektrálne antibiotiká, keď dochádza k ich vyhubeniu a k zmene pH sliznice pošvy. To má za následok pomnoženie iných mikroorganizmov, najčastejšie práve kvasiniek,“ vysvetľuje gynekologička, ako infekcia vzniká. Zápal môže spôsobiť takmer akýkoľvek rod kvasiniek, ktorý sa vyskytuje aj na iných častiach tela. Kvasinkové infekcie sa prenášajú pohlavným stykom. Infekcia sa najskôr môže vyskytovať len v pošve, neskôr prejsť do močovej sústavy a následne krvou do celého tela. Kvasinky dokážu prežívať v organizme dlho bez toho, aby o sebe dali vedieť, pri oslabení imunity využijú príležitosť a môžu spôsobiť zápal.

Pozor na vodu!

Vo verejných bazénoch sa pri premnožení šíria:

  • pôvodcovia črevných nákaz
  • vírusové ochorenia, ako sú zápaly očných spojoviek či vírusový zápal pečene typu A
  • parazitárne červy (mrľa ľudská, škrkavka detská)
  • mikroskopické huby, plesne a kvasinky, ktoré vyvolávajú rôzne typy dermatitíd, urologické aj gynekologické infekcie
Pozor Aktualita:  Klinická biochemička: takmer všetci máme málo déčka. Ako ho treba užívať?

Voda na prírodných vodných plochách môže byť znečistená:

výlučkami hlodavcov a psov. Na ľudí sa môžu preniesť leptospiry. Tie vyvolávajú ochorenie, ktoré sa prejavuje ako chrípka alebo prebieha s príznakmi ochorení centrálnej nervovej sústavy (zápal mozgu a mozgových blán), s postihnutím pečene a obličiek.

„Nie vždy sa týchto mikroorganizmov podarí zbaviť na prvý raz. Príznakmi “nezvládnutej” kvasinkovej infekcie je okrem iného aj zápalovo zmenená pošvová sliznica, ktorá môže kontaktne krvácať. Na neliečenú infekciu môže nasadnúť aj iná pridružená bakteriálna infekcia,“ vysvetľuje gynekologička Manová. „Ak nie je výtok úplne typický hrudkovitý a biely, ale sfarbený a pridávajú sa aj iné prejavy infekcie – napríklad bolesti v podbruší, bolestivý pohlavný styk, teploty alebo urologické ťažkosti, vtedy môže prebiehať zmiešaná infekcia,“ v oboch prípadoch, ak príznaky neviete správne identifikovať alebo neustupujú, alebo sa opakovane vracajú, radí doktorka Manová zájsť ku gynekológovi.

dovolenka, kúpele, bazén, relax, cestovanie, žena, plavky, voda, kúpalisko, oddych, Čítajte viac Čo si treba všímať predtým, než vkročíte do bazéna či jazera. Tieto znaky by vás mali varovať

Celková liečba nie je lepšia ako liečba lokálna

„Pri opakujúcej sa mykóze sa odporúča kultivačné a mikroskopické vyšetrenie, niekedy dokonca aj imunologické vyšetrenie. V takom prípade je nevyhnutné preliečiť aj partnera. Existujú však určité faktory, ktoré prispievajú k vzniku častých kvasinkových infekcií, ktoré treba najprv vylúčiť,“ vysvetľuje odborníčka, odkiaľ treba začať. K týmto faktorom patrí užívanie niektorých liekov, najčastejšie širokospektrálnych antibiotík, ale aj kortikosteroidov a estrogénov, neliečený diabetes mellitus, plávanie v chlórovaných bazénoch, zvýšená frekvencia pohlavného styku, parfumované toaletné pomôcky, a v neposlednom rade aj tesne priliehajúca bielizeň zo syntetických materiálov.

Vyskúšajte biokúpalisko

Umelé kúpalisko, ktoré pripomína prírodnú vodnú plochu. Nepoužívajú sa dezinfekčné prostriedky, ale uprednostňuje sa riedenie, biologické procesy a filtrácia. Každé biokúpalisko má okrem kúpacej časti aj osobitnú čistiacu zónu. Vzhľadom na „prírodný“ charakter úpravy vody a absencie chlóru je pri takomto type kúpalísk potrebné dodržiavať povolenú kapacitu.

„Biokúpaliská môžu byť vhodným riešením pre ľudí, ktorým na jednej strane nevyhovujú prírodné kúpaliská a na druhej strane ani chemická úprava vody v bazénoch umelých kúpalísk. Kritériá na kvalitu vody na biokúpaliskách aj na ich potrebné vybavenie určujú, podobne ako v prípade ostatných kúpalísk, platné hygienické predpisy,“ dodala doktorka Katarína Jatzová z odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR.

Pozor Aktualita:  Šikanovanie pre okuliare je na ústupe, takto mu môžete zabrániť

Bežná kvasinková infekcia sa lieči lokálne, ak sa opakuje a vylúčia sa aj všetky rizikové faktory, môže sa lekár rozhodnúť podávať aj celkové antimykotiká. „Celková systémová infekcia kvasinkami je však veľmi ojedinelá, vyskytuje sa zvyčajne len u osôb so závažnými poruchami imunity, napríklad u onkologických pacientov alebo po transplantácii. Je našou poslednou voľbou, nie je totiž ani efektívnejšia ako lokálna liečba – hoci si to pacientky často myslia, a riziká v podobe veľmi častých vedľajších účinkov prevyšujú benefity. Najčastejším vedľajším účinkom je hepatotoxicita, čiže poškodenie funkcie pečene,“ vysvetľuje doktorka Manová, prečo by sa tejto liečby nemali ženy domáhať.

Do vody len keď ste fit

Plávanie v bazéne je výborný spôsob, ako zostať fit, spevniť a uvoľniť si boľavý chrbát. A nepríjemné pocity, pálenie a svrbenie sa nemusia prejaviť u každej ženy a ani po každom kúpaní. Najbezpečnejšie je kúpať sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná úradmi verejného zdravotníctva.

Lenže nielen mikroorganizmy, ale aj neprimerane dlhodobý pobyt vo vode môže zvyšovať riziko. „Spôsobuje odmastenie a rozmočenie pokožky, dráždenie chemickými látkami. Poškodená pokožka zľahčuje vstup infekcie. Čím je teplejšia voda, tým viac sa rozťahujú póry a narúša sa tým ochranná bariéra na koži, čo uľahčuje vstup mikroorganizmov do vrstiev kože,” povedal regionálny hygienik RÚVZ v Poprade Roman Rams.

„Pre ženy, ktoré majú sklony ku kvasinkovým infekciám, by bolo lepšie, keby sa jednoducho zmierili s tým, že návšteva týchto miest nie je pre ne vhodná. Najmä ak ide o diabetičky, tehotné, užívajú antibiotiká alebo lieky, ktoré znižujú imunitu. Vyslovene rizikom je, ak idú do vody aj napriek tomu, že už cítia nepohodlie,“ hovorí gynekologička Corina Manová. Ženy s mykózou jednoducho nemajú v bazéne čo robiť. Chlórová voda a mokré plavky môžu ich stav ešte zhoršiť a podľa odborníčky sa infekcia môže rozšíriť do iných častí pohlavných orgánov.

Tehotné ženy s kvasinkovou infekciou by mali vždy vyhľadať lekára

„Aj keď kvasinky nemajú vplyv na plod a na priebeh tehotenstva, môžu predstavovať isté riziko a vyvolať napríklad lokálnu infekciu ústnej dutiny u novorodenca. Preliečenie kvasinkovej infekcie v tehotenstve má zmysel aj pre ženu. Často sa v praxi pri pôrode stretávame s pozápalovými zmenami pošvovej sliznice, ktoré vznikajú po nepreliečených kvasinkových infekciách v tehotenstve. Tieto zmeny vedú často k rozsiahlejším pôrodným poraneniam a dlhšiemu procesu hojenia,“ vysvetľuje gynekologička Corina Manová.

Pozor Aktualita:  Pacienti s anorexiou či deti s autizmom. Nielen im pomáhajú pri liečbe psy

Čo je to autovakcína?

  • Ženy s opakujúcimi sa kvasinkovými infekciami, ktoré boli dlhodobo neúspešne liečené rôznymi antimykotikami, môžu vyskúšať autovakcínu.
  • Vyrába sa „na mieru“ každej pacientke, z jej vlastných kmeňov baktérií alebo kvasiniek odobratých z ložiska infekcie.
  • Pije sa vo forme kvapiek s pravidelnými prestávkami nalačno niekoľko mesiacov.
  • Dokáže zaktivovať alebo napraviť fungovanie imunitného systému.
  • Využíva sa často aj pri opakovaných kandidózach, teda mykózach spôsobených kvasinkami.
  • Nie je to žiadna novinka, autovakcíny sa využívali už pred sto rokmi. Neskôr ich nahradili antibiotiká.

Ako kvasinkám predchádzať?

Nie, vaginálnu mykózu ste si nespôsobili nedostatočnou hygienou, ale…

  • užívaním antibiotík,
  • sexom s partnerom s neliečenou mykózou,
  • hormonálnou antikoncepciou,
  • striedaním análneho a vaginálneho pohlavného styku,
  • návštevou plavárne.

Zlaté pravidlá po kúpaní aj mimo bazéna

  • Po plávaní sa umyte špeciálnym gélom alebo mydlom s obsahom kyseliny mliečnej určeným na intímne partie. Obyčajný sprchový gél nepoužívajte, to radšej dajte prednosť čistej vode.
  • Chlórová voda z bazéna môže narušiť sliznicu. Keď už kúpaniu neodoláte, doprajte si po ňom dôkladnú sprchu alebo aspoň čo najskôr urobte malú potrebu.
  • Zásadná je správna bielizeň. Vyhýbajte sa tangovým nohavičkám, vyvarujte sa aj umelých a nepriedušných materiálov či chodeniu „naostro“. Ideálne sú bavlnené nohavičky.
  • Používanie intímnych vložiek môže navodiť pocit sviežosti a čistoty, no dôležité je meniť ich aspoň každé štyri hodiny. To isté platí aj pre menštruačné vložky.
  • Obmedziť by ste mali aj používanie parfumovaného toaletného papiera.
  • Nepoužívajte prísady do kúpeľa ani pošvové deodoranty.
  • Dbajte o zdravú výživu a primeranú konzumáciu cukrov a tukov.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….