Chat Control: Únia chce byť policajným štátom. Má v pláne monitorovať všetku našu komunikáciu

Návrh nariadenia EÚ týkajúci sa prevencie CSA (child sexual abuse, sexuálne násilie na deťoch), ktorý v roku 2022 predstavila odchádzajúca šéfka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson, vyvolal šok v komunitách na ochranu súkromia a ľudských práv. Jeho podstatou je totiž povinné proaktívne monitorovanie všetkej súkromnej komunikácie občanov cez čety, vrátane prelomenia šifrovania.

Cieľom je vopred vyhľadávať podozrivý obsah, najmä detskú pornografiu a identifikovať ho. O tom, ako bude skenovanie prakticky prebiehať a čo sa bude vyhľadávať, by rozhodovali bezpečnostné služby v jednotlivých členských štátoch. A to by im otvorilo možnosti sledovať kohokoľvek komunikáciu bez potreby niekomu to nahlasovať, ale žiadať na takéto sledovanie súhlas. O možnostiach zneužitia takéhoto prístupu asi podrobnejšie písať netreba.

Tento návrh doslova šokoval verejnosť, pretože predstavuje obrovskú hrozbu a tak masívny zásah do súkromia občanov, aký nemá precedens. Samozrejme, vzniesla sa naň obrovská vlna kritiky zo všetkých strán – od občianskoprávnych aktivistov, cez právnikov, bezpečnostných expertov až po softvérových špecialistov. Dokonca aj nezávislý právnici, ktorí pre EÚ návrh analyzovali, sa vyjadrili, že takýto zákon by znamenal masívne porušenie digitálnych ľudských práv a negovanie princípu prezumpcie neviny, takže by ho najvyšší súd EÚ takmer s istotou zrušil.

Pozor Aktualita:  Nobelovu cenu za medicínu získali Ambros a Ruvkun za objav mikroRNA

Europol Čítajte viac Europolu prekáža šifrovanie správ. Tlačí na firmy, aby polícii umožnili nazrieť do súkromia ľudí

Čo si však euroúradníci zmyslia, toho sa už nepustia a tlak na prijatie tohto „orwellovského“ zákona je stále silný. Na jeho schválenie Európska komisia potrebuje podporu Európskeho parlamentu aj Rady EÚ (orgán zastupujúci vlády všetkých 27 členských štátov EÚ). Našťastie, niektoré krajiny majú dostatok zdravého rozumu (Slovensko medzi nimi nie je), aby ho nepodporili a tak je situácia stále na úrovni patu. Nespokojných je však málo a hrozí, že niektoré krajiny svoj nesúhlas odvolajú.

K jeho jednoznačným odporcom patria najmä Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Estónsko, Slovinsko a Luxembursko a skôr proti sú aj Francúzsko, Taliansko a Holandsko. Posledná z nich koncom septembra po tlaku Maďarska, ktoré aktuálne predsedá Rade EÚ, vyhlásila, že zvažuje odvolanie nesúhlasu, no aktívny odpor občianskej spoločnosti napokon Holanďania vzali na vedomie a zatiaľ stoja na strane odporcov tohto bezprecedentného „špehovacieho“ zákona s tým, že ani kozmetické zmeny, ktoré sa v ňom uskutočnili nezaručujú ochranu súkromia občanov EÚ.

Pozor Aktualita:  34. Mesiac fotografie pozýva na výstavu Kód vesmíru a ponúka prvé festivalové tipy

pexels-viralyft-16841808 Čítajte viac Telegram už nebude azylom zločincov. S úradmi bude zdieľať dáta používateľov

Nedávno viac ako tristo výskumníkov a vedcov z celej Európy zverejnilo otvorený list, v ktorom konštatujú, že neexistuje spôsob, ako systematicky skenovať a nahlasovať súkromné ​​správy pri zachovaní skutočného súkromia účastníkov četov, bez ohľadu na to, či toto skenovanie prebieha na zariadeniach ľudí, alebo na serveroch.

Odborníci aj aktivisti veria, že koncom tohto roku Európska komisia, už v novom zložení, zmetie tento nepodarený a nebezpečný návrh definitívne zo stola a príde s lepším a hlavne realizovateľným nápadom, ktorý by riešil závažný problém sexuálneho zneužívania detí spôsobom, ktorý je v súlade s predpismi EÚ o ľudských právach.

Pozor Aktualita:  Ťažké obdobie Clinta Eastwooda. Pred časom mu náhle zomrela partnerka, teraz zatkli jeho dcéru

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….