„Opravím to“. S takým sloganom Donald Trump kandidoval posledné týždne pred voľbami, ktoré sa mu napokon aj podarilo vyhrať. Podľa viacerých amerických odborníkov išlo o vynikajúco zvolené heslo, do ktorého si mohol volič vložiť čokoľvek, čo ho v živote trápi.
Trump toho sľúbil veľa, čo po zvolení za prezidenta z Bieleho domu „opraví“. Vyriešiť chce údajný úpadok Spojených štátov, infláciu, ekonomiku, zastaviť vo svete vojny aj pomstiť sa svojim protivníkom.
Zhrnuli sme, aké kontroverzné sľuby dal Trump počas svojej kampane na prezidenta Spojených štátov amerických.
Pomsta
Trump, aj ako budúci prezident USA, čelí stále viacerým trestným stíhaniam. Prokuratúra ho obvinila z falšovania obchodných záznamov, z nesprávneho zaobchádzania s utajovanými dokumentmi po opustení úradu, keď v jeho sídle prokuratúra našla citlivé dokumenty uložené na záchode či obvineniu, že sa snažil zvrátiť výsledok volieb roku 2020.
Všetky tieto obvinenia Trump odmieta a vidí za nimi politickú objednávku súčasného prezidenta, demokratov aj Kamaly Harris. Počas kampane preto prisľúbil, že využije federálnu moc, vrátane ministerstva spravodlivosti a armády, aby sa zameral na svojich nepriateľov. „Ja som vaša odplata“ a „ak pôjdete po mne, pôjdem po vás“ napísal v auguste na svojej sociálnej sieti Truth.
Dokonca plánuje „ísť“ aj po svojej protikandidátke Kamale Harrisovej či prezidentovi Joeovi Bidenovi. „Vymenujem špeciálneho prokurátora, ktorý pôjde po najzkorumpovanejšom prezidentovi v histórii Spojených štátov amerických Joeovi Bidenovi a celej Bidenovej zločineckej rodine,“ povedal Trump minulý rok. Podľa webu NPR počas kampane povedal celkovo 100 vyhrážok stíhaním.
Ukrajina
Jedným z hlavných argumentov voličov Donalda Trumpa je, že počas jeho úradovania neboli vo svete žiadne nové vojny. Od jeho konca vo funkcii vtrhol Vladimir Putin na Ukrajinu a na blízkom východe Izrael pokračuje v kampani v Gaze a stále častejšie sa dostáva do konfliktu so svojimi susedmi Iránom a Libanonom.
Podľa Trumpa to je výsledok slabého postoja Joea Bidena. Tvrdí, že keby bol on prezident, nič z toho by sa nestalo.
V kampani preto sľúbil, že ukončí vojnu na Ukrajine za 24 hodín o vymenovania za prezidenta. Ako to chce spraviť nekonkretizoval a počas debaty s Kamalou Harris sa dvakrát vyhol otázke, či chce, aby Ukrajina vyhrala vojnu proti Rusku.
„Aby som objasnil otázku, myslíte si, že je v záujme USA, aby Ukrajina vyhrala túto vojnu?“ pýtal sa ho moderátor. Na to Trump odvetil: „Myslím si, že je v najlepšom záujme USA, aby sa táto vojna skončila a aby sa jednoducho skončila, dobre, aby sa vyrokovala dohoda, pretože musíme zastaviť ničenie všetkých týchto ľudských životov.“
Migrácia
Najsilnejšou kartou Donalda Trumpo od jeho vstupu do politiky je boj proti migrácii. Trump počas jedinej debaty s protikandidátkou Kamalou Harris obvinil migrantov z Haity z toho, že jedia Američanom mačky a psy. Pravidelne o migrantoch hovoril ako o narušených a nebezpečných ľudoch.
Už ako prezidentský kandidát v roku 2016 sľuboval, že na južne hranici krajiny postaví múr, aby zastavil prílev migrantov z južnej a strednej Ameriky. Tento plán sa mu za štyri roky nepodarilo splniť. Plot, ktorého efektívnosť je spochybňovaná, však plánuje ako prezident dokončiť teraz.
Ľudom dokonca sľuboval, že prípade zvolenia za prezidenta vykoná „najväčšiu deportáciu nelegálnych migrantov v histórii krajiny“. Využiť na to chce dokonca armádu.
Podľa mnohých môže byť však plán na masovú deportáciu v rozpore s právom a dokonca ústavou USA.
Ekonomika
Trump sa ako „úspešní podnikateľ“ rád prezentuje ako odborník na ekonomiku. Veria mu to aj americkí voliči, ktorí v prieskumoch prevažne hovorili, že mu pri tejto téme dôverujú. Vo svojej kampani Trump kritizoval zelenú politiku Spojených štátov amerických a hovoril, že sa bude za jeho úradovania v USA znova vo veľkom ťažiť ropa.
Najkontroverznejším nápadom ale bolo zavedenia 100 percentného clá na import z Mexika. To je najväčším ekonomickým partnerom spojených štátov. Rovnako chce dať 60 percentné clo na čínske výrobky a navrhoval aj zvýšiť clo aj na výrobky z spojeneckých krajín, teda aj Európy.
Podľa Trumpa jeho opatrenia podporia ekonomiku USA a ochránia americké pracovné miesta. Väčšina ekonómov však predpovedá negatívny celkový hospodársky vplyv. Skutočné účinky by záviseli od konkrétnej implementácie a potenciálnych odvetných opatrení zo strany iných krajín.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….