Čo môžu a nemôžu kolobežkári? Pripomeňme si pravidlá po hrozivej nehode

Pravidlá sa líšia pre tých, ktorí majú... Foto: Acer

Elektrické kolobežky Acer ES3 a ES5 Pravidlá sa líšia pre tých, ktorí majú leketrické a tých, ktorí majú klasické kolobežky.

V pondelok 7. októbra došlo na prechide pred budovou Okresného úradu v Banskej Bystrici k desivej dopravenj nehode. Ráno, krátko pred 7.30 h tam auto zrazilo 11-ročného kolobežkára. „Vodič osobného auta jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu nezastavil ani neznížil rýchlosť jazdy pred priechodom pre chodcov napriek tomu, že vozidlo v strednom pruhu stálo a dávalo prednosť chodcom prechádzajúcim cez priechod. Narazil pravou prednou časťou auta do kolobežkára, ktorý v tom čase prechádzal cez priechod pre chodcov. Náraz ho odhodil na vozovku pred vozidlo,“ uviedla polícia.

Pozrite si hrozivú nehodu kolobežkára v Banskej Bystrici

Na priechode pre chodcov v B. Bystrici auto zrazilo malého kolobežkára

Napriek hrozivo vyzerajúcim záberom maloletý účastník našťastie neutrpel vážne zranenia. Aj keď je zrejmé, že nehodu spôsobil arogatný vodič, je to príležitosť pripomenúť si základné pravidlá pre kolobežkárov. Môžu, či nemôžu ísť na kolobežke cez priechod? Sú to chodci, či skôr vodiči? Zákaldný rozdiel v pravidlách spočíva v tom, či idete na klasickej kolobežke, alebo kolobežke s pomocným motorčekom. Klasická a elektrická kolobežka sú si vizuálne síce podobné, no z hľadiska zákonov a pravidiel, ktorými sa musia jazdci na nich riadiť, ide o celkom odlišné stroje. Čo je pre ne z hľadiska legislatívy spoločné a čím sa odlišujú, upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.

Vodiči a nevodiči

Najprv sa pozrime na to, čo je pre elektrickú aj bežnú kolobežku spoločné – zákon neprikazuje používať pri jazde na nich prilbu. To, že to zákon neprikazuje, ale neznamená, že je to zbytočné. Práve naopak, z hľadiska bezpečnosti je to viac než žiadúce.

Pozor Aktualita:  Nie ste si istí, či ste spáchali dopravný priestupok a príde pokuta Dá sa to overiť za minútku

Kolobežkári, motorizovaní aj nemotorizovaní, sa po krajnici alebo po okraji vozovky môžu pohybovať len v rade za sebou, vedľa seba jazdiť nesmú, pričom nemotorizovaný kolobežkár, ak je to možné, je povinný používať predovšetkým chodník, konkrétne jeho pravú stranu.

pexels-gforce-bike-15648071 1 Čítajte viac Posledná ‘voľná‘ sezóna. Od roku 2024 bude treba na e-kolobežky poistenie a EČV

Základná odlišnosť pri jazde na bežnej (nemotorovej) kolobežke a elektrickej kolobežke je v tom, že ak jazdíte na nemotorovej, ste z hľadiska zákona chodcom a tak sa treba aj správať. A čo to konkrétne znamená? Kolobežkár je povinný používať predovšetkým chodník, konkrétne jeho pravú stranu, pričom nesmie obmedziť ani ohroziť ostatné osoby používajúce chodník.

Kde chodník nie je, alebo je neschodný, pohybuje sa kolobežkár po ľavej krajnici a kde krajnica nie je, čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky. Za zníženej viditeľnosti musia mať kolobežkári idúci po krajnici alebo po okraji vozovky viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný odev.

Bez psa a bez alkoholu

Iná situácia nastáva pri kolobežke s pomocným motorčekom. Elektrické kolobežky, respektíve kolobežky s pomocným motorčekom (ako sa podľa vyššie spomínaného zákona volajú), sú zaradené do kategórie nemotorové vozidlo. A teda aj každá osoba, ktorá sa na takejto kolobežke vozí, je podľa našej legislatívy „vodič nemotorového vozidla“.

Preto vodič elektrickej kolobežky nesmie počas jej vedenia požiť alkohol alebo inú návykovú látku, či viesť kolobežku po ich požití, s výnimkou jazdy v obci alebo na cestičke pre cyklistov, ak množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu 0,24 mg etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom.

Elektrickú kolobežku smie na ceste viesť len osoba staršia ako 15 rokov. Táto veková hranica neplatí (a teda kolobežku môže viesť aj osoba mladšia) pri jazde na cestičke pre cyklistov, poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne.

Polícia: Neverili ste nám? Tu máte video s kolobežkárom so 118 km/h

Vodič elektrickej kolobežky smie jazdiť po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov, len ak neohrozí a neobmedzí chodcov a nesmie prekročiť rýchlosť chôdze. Smie jazdiť aj po pravej strane vyhradeného jazdného pruhu pre cyklistov, cestičky pre cyklistov alebo priechodu pre cyklistov za rovnakých podmienok – ak ich neohrozí a ani neobmedzí.

Pozor Aktualita:  KVÍZ: Viete správne prechádzať cez križovatky?

kolobežka Čítajte viac Nezabudnite: Od zajtra treba PZP aj na silné kolobežky. Koľko bude stáť?

Na elektrickej kolobežke počas jazdy musí vodič držať riadidlá oboma rukami, s výnimkou ak dáva znamenie o zmene smeru jazdy. Na elektrickej kolobežke nemožno viezť psa či iné zviera a ani voziť predmety sťažujúce vedenie kolobežky. Na kolobežke nie je dovolená jazda viacerých osôb.Vodič elektrickej kolobežky môže použiť priechod pre chodcov alebo priechod pre cyklistov, pričom na nich jazdí vpravo.

Počas jazdy za zníženej viditeľnosti musí byť elektrická kolobežka vybavená zadným červeným odrazovým sklom a predným bielym odrazovým sklom, ktoré môžu byť nahradené reflexnými prvkami na odeve vodiča a svietidlami svietiacimi dopredu bielym svetlom a dozadu červeným svetlom.

10 pravidiel pre jazdu na elektrickej kolobežke podľa policajtov

1. Na ceste môžu elektrickú kolobežku viesť len osoby staršie ako 15 rokov. Deti a mládež do 15 rokov môžu jazdiť len na cestičke pre cyklistov, poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne.

2. Na chodníku a cestičke pre cyklistov jazdite po pravej strane. Nesmiete ohroziť a obmedziť chodcov a cyklistov.

3. Na chodníku jazdite maximálne rýchlosťou chôdze.

Pozor Aktualita:  Už aj Briti túžia viac po dieseloch ako elektromobiloch. Automobilky bijú na poplach

4. Jazdite jednotlivo za sebou. Teda nie dvaja alebo viacerí kolobežkári vedľa seba.

5. Riadidlá** držte oboma rukami. Výnimkou je, ak dávate znamenie o zmene smeru jazdy.

6. Počas jazdy neobsluhujte mobil.

7. Môžete jazdiť na kolobežke iba sami, nesmiete jazdiť dvaja alebo viacerí. Platí to aj pre mamičky s deťmi.

8. Zakázané je viesť zviera a voziť predmety**, ktoré by sťažovali vedenie kolobežky alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky.

9. Alkohol pri jazde na e-kolobežke mimo obce je zakázaný, v obci a na cestičke pre cyklistov maximálne 0,5 promile.

10. Na kolobežkárov na klasickej kolobežke bez pomocného motorčeka platia pravidlá ako pre chodcov.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….