Desať znakov, ako spoznáte, že máte nezdravý vzťah k jedlu

Článok je súčasťou seriálu Závislosti: Ako som sa postavil svojmu démonovi, v ktorom prinášame príbehy ľudí, ktorí padli na dno, no nevzdali sa a dnes abstinujú. Nechýbajú ani rozhovory s odborníkmi a dátové články, v ktorých mapujeme situáciu na Slovensku v súvislosti so závislosťami.

Závislosť od jedla sa môže začať inou poruchou príjmu potravy či ťažkým životným obdobím. Malé úniky do sveta jedla môžu viesť k tomu, že človek začne považovať jedlo za hlavný zdroj naplnenosti a útechy.

Prejedanie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, vrátane priberania na váhe, a môže viesť k psychickému strádaniu, pretože jednotlivec stráca kontrolu nad tým, ako a koľko konzumuje. Padá tým do začarovaného kruhu prejedania a výčitiek. Občas zabúda, čo všetko v záchvate zjedol.

Závislosť na jedle zasahuje široké spektrum ľudí, nezávisle od veku či vzdelania, hoci deti a mladiství môžu byť obzvlášť zraniteľní, keďže jedlo je, na rozdiel od tabaku alebo alkoholu, voľne dostupné.

Táto závislosť môže spôsobiť dlhodobé škody na fyzickom zdraví a emocionálnej rovnováhe. Niekedy môže byť obzvlášť ťažké rozoznať, ak niekto blízky zápasí s týmto problémom.

Pozor Aktualita:  Verila som, že umriem, keď si nedám čokoládu. Príbeh ženy, ktorá prekonala závislosť od jedla

Preto Aktuality.sk pripravili desať znakov, ako rozpoznať závislosť od jedla:

1. Posadnutosť jedlom

Ľudia so závislosťou na jedle trávia veľa času myslením na jedlo, plánovaním jedál, alebo premýšľaním o ďalšom jedle, čo sa stáva ich hlavnou starosťou. Tieto posadnuté myšlienky vytvárajú mentálnu bariéru od bežných každodenných činností, keďže hlavná pozornosť sa sústredí na jedlo. Na človeku si možno všimnúť nesústredenosť či depresívne správanie.

„V tomto prípade nevzniká závislosť od konkrétnej potraviny či látky, ale od aktivity. Môžeme to prirovnať k behaviorálnej závislosti,“ vysvetľuje zakladateľka organizácie Chuť žiť Valentína Sedileková.

Prečítajte si tiež:

2. Strata kontroly

Jedným z hlavných príznakov závislosti na jedle je neschopnosť kontrolovať množstvo skonzumovaného jedla. Jednotlivci často jedia aj po pocite nasýtenia a nedokážu premýšľať nad dôsledkami svojho správania.

„Človek prijme väčšinu svojho kalorického príjmu v priebehu dvoch hodín či podobne krátkeho času. Niektorí ľudia v záchvate zjedia aj šesť- či sedemtisíc kalórií. Záchvat skončí, až kým im nie je nevoľno,“ dodáva Sedileková.

3. Izolácia

Osoby trpiace závislosťou na jedle majú tendenciu jesť osamote, aby skryli svoje stravovacie návyky pred rodinou a priateľmi. Izolácia je výsledkom hanby a strachu z odsudzovania, keďže spoločnosť často neprijíma správanie, ktoré je mimo normy.

Pozor Aktualita:  Dobré jedlo: Najstaršia farba rozkoše

„Viem si predstaviť, že sa rodič takejto situácie zľakne. Príde strach o dieťa a s tým aj krik, no to nie je ideálny prístup, pretože sa tajnostkárstvo a cyklenie sa v probléme môžu ešte prehĺbiť,“ upozorňuje Sedileková.

4. Emočné jedenie

Emočné jedenie sa často vyskytuje, keď jednotlivci používajú jedlo, ako mechanizmus na zvládanie stresu, úzkosti alebo smútku. Namiesto riešenia problému hľadajú útechu v jedle, čo dočasne poskytuje pocit komfortu a úľavy.

„Ak pravidelne siahame po jedle, ako po nástroji na zvládanie našich problémov, mali by sme sa mať na pozore. Máme napríklad stres, veľa povinností, prežívame rozchod a môžeme si sami na sebe všimnúť, že pravidelne zajedáme smútok, samotu, stres aj nudu,“ hovorí zakladateľka občianskeho združenia Chuť žiť.

5. Strata záujmu o aktivity

Závislosť na jedle môže viesť k zanedbávaniu koníčkov a aktivít, ktoré jednotlivca kedysi napĺňali a robili šťastnými. Keď jedlo zaberá hlavnú rolu v myslení a plánovaní dňa, ostatné radosti života sú odsunuté na druhú koľaj.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….