Republikán Donald Trump sa stal víťazom utorkových prezidentských volieb v USA po tom, ako získal hlasy 277 voliteľov. Jeho súperka, demokratická kandidátka a viceprezidentka Kamala Harrisová má zatiaľ podporu 224 voliteľov z 538-členného zboru.
Slovenský diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský takýto pomerne výrazný náskok Donalda Trumpa neočakával. „Prieskumy hovorili, že to bude veľmi tesné. Zdá sa, že sa v tomto mýlili a to víťazstvo Donalda Trumpa je pomerne jednoznačné,” uviedol pre Pravdu.
Trump z Bieleho domu bude úradovať druhýkrát, prezidentom Spojených štátov už bol v rokoch 2017 – 2021. Moci sa však ujme až o niekoľko mesiacov, inaugurácia budúceho prezidenta sa tradične koná 20. januára. Slovensko na tejto slávnosti zvyčajne zastupuje veľvyslanec Slovenskej republiky v USA.
„V tomto prípade Radovan Javorčík,” spresnil Wlachovský. „Neviem o tom, že by pozvánku dostali nejakí predstavitelia slovenskej vlády,” dodal. Prípadná účasť predstaviteľov vlády na januárovej inaugurácii Donalda Trumpa by podľa Wlachovského komunikovala záujem Slovenska o užšiu spoluprácu s administratívou budúceho prezidenta. „To však neočakávam, očakávam účasť veľvyslanca,” povedal.
Vývoj na Ukrajine a možné clá
Pre Slovensko budú v oblasti vzťahov s USA zaujímavé dve veci, uviedol pre Pravdu Wlachovský: „Z bezpečnostného hľadiska, akým spôsobom bude prebiehať konflikt na Ukrajine a či sa podarí zastaviť ruskú agresiu, či sa podarí dosiahnuť spravodlivý mier na Ukrajine. To je pre nás úplne zásadné, pretože sme v podstate v tomto zmysle frontový štát, keď susedíme s Ukrajinou,” povedal diplomat. Dodal, že od toho sa bude odvíjať aj budúcnosť európskej bezpečnosti.
Podľa diplomata budú zaujímavé kroky Donalda Trumpa v oblasti ekonomickej spolupráce. Novozvolený prezident totiž v nedávnom rozhovore spomenul zavedenie colných taríf. „Pravdepodobne budeme môcť čakať ochranárske opatrenia smerom k americkému trhu, najmä voči Číne, ale aj voči EÚ,” predpokladá bývalý šéf slovenskej diplomacie. To je pre Slovensko zásadná vec, najmä v oblasti vplyvov na automobilový priemysel, zdôraznil.
Čítajte viac Politológ Lenč: Vzťahy Trumpa s Ficovou vládou môžu byť pozitívne
„Keď som v rokoch 2003 – 2007 slúžil na našom zastupiteľskom úrade vo Washingtone, tak som mohol povedať, že každý Volkswagen Tuareg, ktorý jazdí po Washingtone, bol vyrobený v Bratislave,” dodal. „USA je náš tradičný spojenec, sme spolu v Severoatlantickej aliancii, máme silné ekonomické vzťahy za posledných 30 rokov a bolo by len prirodzené, keby sme mali záujem rozvíjať hospodársku spoluprácu so Spojenými štátmi – nielen s Čínou,” povedal Wlachovský.
Tiež doplnil, že z pohľadu ekonomického vývoja sveta zostávajú USA najsilnejšou krajinou. „Sú silné práve v tých perspektívnych oblastiach, ako je umelá inteligencia, kvantové počítače či biotechnológie,” povedal. „Ak sa Slovensko vie k tomuto trendu pripojiť, tak to bude iba dobré pre nás,” uzavrel.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….