Dobrá správa pre Slovákov: Ceny elektriny stúpať nebudú, sľubuje Fico. Koľko na budúci rok ušetríte?

Fotovoltika, či kotol na biomasu takmer zadarmo. Kto má nárok na preplatenie 90% nákladov na tieto zariadenia od štátu?

Zdroj: TV Pravda

Pre ľudí to znamená, že rovnako ako v tomto roku budú za silovú zložku elektriny, teda časť bez ostatných poplatkov či taríf, platiť 61 eur za megawatthodinu aj v roku 2025. Táto zmrazená zložka sa pritom na celkovej koncovej cene podieľa len jednou tretinou. Zvyšok ceny tvoria napríklad náklady na dodávky elektriny, straty z distribúcie či tarifa za prevádzkovanie systému, ktoré stanovuje regulačný úrad. Tie pravdepodobne narastú.

Pôvodne sa počítalo s tým, že má cena silovej zložky stúpnuť na 67 eur. „Pri menšom rodinnom dome by táto úspora mohla byť okolo 140 eur, pri väčšom rodinnom dome, kde sa elektrinou nekúri, bude úspora viac ako 200 eur ročne,“ priblížila šéfka rezortu hospodárstva Saková. Zároveň dodala, že tento krok nevytvára tlak na štátny rozpočet, pričom domácnosti by celkovo na budúci rok mali zaplatiť o 267 miliónov eur menej, ako by mali podľa pôvodných predpokladov zaplatiť.

Donald Tusk Čítajte viac Poliaci zastropujú ceny elektriny pre domácnosti. Zafixovaná cena bude na 9 mesiacov

Saková okrem toho pripomenula, že sa od začiatku roka mení aj sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na elektrinu. Tá od januára klesne zo súčasných 20 na 19 percent. Len pre pripomenutie – toto zníženie sa netýka plynu a tepla, DPH na tieto komodity, naopak, stúpne na 23 percent.

Rozhodnutie vlády privítala aj opozičná strana SaS. Podľa liberálov však prišlo neskoro. „Lacná elektrina pre domácnosti je priamym výsledkom memoranda, ktoré sme vo februári 2022 dohodli na ministerstve hospodárstva so Slovenskými elektrárňami. Vďaka tejto dohode mali slovenské domácnosti počas minulého aj tohto roka jednu z najlacnejších cien elektriny v EÚ. Sme radi, že vláda sa rozhodla v tejto podpore pokračovať, no je hanbou, že tak robí až teraz a celé mesiace nechávala ľudí v neistote,“ povedal expert na energetiku z opozičnej strany SaS Karol Galek.

Pozor Aktualita:  Sociálna poisťovňa rozposiela dôležitý oznam s novou povinosťou, nezabudnite si skontrolovať schránky

Na aktuálne zmeny v „Memorande o porozumení o implementácii mimoriadnych opatrení na elimináciu dôsledkov nárastu cien elektrickej energie na vybrané skupiny odberateľov“ však doplatia Slovenské elektrárne. Tie podľa generálneho riaditeľa Branislava Strýčka prídu po zmrazení cien silovej elektriny o 36 miliónov eur. Spolu s tým doplnil, že elektrárne ako kompenzáciu dostanú výhodu v podobe neuvaľovania špeciálnych daní či regulácií na rok dodávky a rok po dodávke.

Ceny plynu stále nepoznáme

Zatiaľ čo ceny silovej zložky elektriny na budúci rok poznáme, stále ešte nie je isté, čo sa udeje s plynom. Premiér Fico však na nedávnom výročnom sneme strany Smer občanom sľúbil, že zdražovanie energií nehrozí. „Hoci môžeme očakávať, že ÚRSO príde s určitými návrhmi na zvýšenie cien tak plynu, tak tepla a pravdepodobne aj elektriny. Naša odpoveď po konsolidácii musí byť, že nie! Budeme rešpektovať nezávislosť regulačného úradu, ale my na to odpovedáme, že vynaložíme všetko finančné úsilie, ktoré máme k dispozícii, na to, aby ľudia v roku 2025 nepocítili žiadne zdražovanie. Ani plynu, ani elektriny, ani tepla. Toto je verejný záväzok, ktorý tu dávam,“ vyjadril sa Fico.

Predseda vlády však po stredajšom rokovaní vlády pripomenul, že problém nemusí predstavovať len samotná cena plynu, ale aj jeho dostupnosť. Rusko totiž pred niekoľkými dňami zastavilo dodávky komodity do susedného Rakúska, čo podľa odborníkov znižuje šance na to, že od januára 2025 bude naďalej na Slovensko prúdiť plyn cez ukrajinské územie. Koncom tohto roka sa totiž končí zmluva medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom o preprave plynu.

SR vláda rokovanie 17. BAX Čítajte viac Šéf ÚRSO prehovoril o cenách energií na rok 2025: Dotácie už skončia, netvárme sa, že sa nič nedeje, ceny rastú všade

Pred blížiacou sa zimnou vykurovacou sezónou si však zatiaľ môžeme vydýchnuť. Naše zásobníky sú plné na viac ako 90 percent a najväčší dodávateľ energií na Slovensku SPP ľudí ubezpečuje, že je pripravený na prepravu komodity prostredníctvom alternatívnych trás – napríklad prostredníctvom nemeckého plynovodu cez Českú republiku.

Pozor Aktualita:  Nahnevaný Zvolenčan Ľuboš: Zo záhrady mi ukradli stromy za TISÍCE eur, sú len 2 scenáre!

Vráťme sa však k samotným cenám. Premiér v tejto súvislosti upozorňuje na to, že čaká na rozhodnutie regulačného úradu. „Predpokladáme, že cenové rozhodnutia ÚRSO budú navrhovať zvyšovanie cien tepla a plynu, na čo budeme reagovať razantnou odpoveďou, že nič také sa, samozrejme, nebude diať,“ zdôraznil Fico.

Ako by mohla vyzerať energopomoc?

Hoci vláda už niekoľko mesiacov hovorí, že domácnostiam poskytne pomoc s energiami aj na budúci rok, stále nie je jasné, ako bude vyzerať. „Je neprijateľné, aby sme ani mesiac pred koncom roka nepoznali konkrétne riešenie. Ľudia si zaslúžia predvídateľné podmienky a nie neistotu a chaos,“ zdôraznil Galek z SaS.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer) ľudí zatiaľ aspoň ubezpečil, že na energopomoc je v štátnom rozpočte rezerva. „Čiže vieme to zvládnuť,“ podotkol financmajster.

Premiér v tejto súvislosti spresnil, že v štátnom rozpočte je 238 miliónov eur, ktoré sú určené na kompenzáciu cien plynu a tepla. Fico zároveň dodal, že hoci to je v tomto období náročné, ak to bude potrebné, vláda bude hľadať aj ďalšie peniaze na to, ako pomoc s energiami pre ľudí dotovať z verejných financií.

Doposiaľ sa hovorilo o tom, že pomoc s drahými energiami by mala byť určená iba pre chudobné domácnosti. Ministerka Saková to komentovala slovami, že štát už viac nebude dotovať aj vyhrievanie bazénov či víriviek. Predseda vlády však ešte začiatkom októbra naznačil, že by pomoc napokon mohla byť pre všetkých.

Gabčíkovo Čítajte viac Elektrina z najväčšej slovenskej vodnej elektrárne bude na predaj

Pozrime sa na to z pohľadu čísel. Podľa Kamenického by adresná pomoc, ktorá je určená pre najviac zraniteľné domácnosti, štátnu kasu stála 100 miliónov eur. Plošná pomoc by nás všetkých stála 400 až 500 miliónov eur a minister financií sa už predtým vyjadril, že by bol skôr za adresnejší prístup. „Je otázka, či bude širšia adresná energopomoc, alebo plošná. Som za to, aby bola širšia, ale nie v celom objeme,“ povedal pred vyše mesiacom Kamenický.

Pozor Aktualita:  Do práce ako inštalatér, z práce ako boháč: Robotník našiel mince v astronomickej hodnote!

Platí pritom, že v roku 2023 stálo štátnu pokladnicu len dotovanie plynu viac ako miliardu eur. Aj z tohto dôvodu sa napríklad Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá kontroluje, ako štát hospodári, prikláňa na stranu adresnej pomoci. „Pokladáme ju totiž za výrazne efektívnejšiu a asi o 70 percent lacnejšiu. Keďže za ostatné dva roky ceny energií vzhľadom na ich zafixovanie nerástli, ale za toto obdobie stúpli mzdy, dôchodky aj sociálne dávky, štát mal dostatok času pripraviť sa na cielenú pomoc,“ priblížila rada.

Odborníci ale upozorňujú na to, že ani súčasná vláda zatiaľ neprišla s funkčným systémom adresnej pomoci pre domácnosti. Musíme si tak počkať na to, ako dopadnú rokovania vlády s regulátorom. Fico však v tejto súvislosti podotkol, že o výsledku vyjednávaní o cenách plynu a tepla by vláda mohla informovať v krátkom čase.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….