Spoločnosť Google už roky zvláda vývoj viacerých operačných systémov súčasne, čo má svoje nesporné výhody, no aj nevýhody. Napríklad Android je navrhnutý pre smartfóny, tablety, inteligentné hodinky, televízory či autá, a Chrome OS dominuje najmä na Chromebookoch.
Chrome OS je totiž „odľahčený“ operačný systém od Googlu určený pre bežné počítače a notebooky, pričom je dodávaný s open-source licenciou, takže ho ktokoľvek môže využívať a prispôsobovať si ho. Jeho najväčšou výhodou sú nízke hardvérové nároky, takže je často využívaný v počítačoch pre školstvo a administratívu. Pokiaľ potrebujete pracovať hlavne s webom a kancelárskymi aplikáciami, prístroje s ním dokážu byť rovnako rýchle a efektívne ako podstatne silnejšie a drahšie zariadenia, využívajúce napríklad Windows. Je to de facto „cloudový“ systém, takže pre plnohodnotné fungovanie vyžaduje pripojenie na internet, čo je jednou z jeho mála nevýhod.
Čítajte viac ChatGPT sa pustil do vyhľadávania na webe. Google má čo robiť, aby ho dobehol
Napriek tomu Chromebooky má vo svojom portfóliu väčšina renomovaných značiek, patria k nim napríklad Lenovo, Asus, Acer, Samsung alebo HP. A to v prenosných počítačoch, no aj v niektorých tabletoch. Tých je však relatívne málo, pretože práve v tabletoch sa aj napriek svojim nesporným výhodám stále nedarí systému Chrome OS uchytiť a už vonkoncom nie v drahších, ktoré ho de facto nepotrebujú.
Segment prémiových tabletov je už roky neohrozene ovládaný zariadeniami od Apple, teda iPadmi. Google sa snažil tento trend zmeniť, no neúspešne. Kombinácia výhod Chrome OS a Androidu by však mohla tieto tablety výrazne zatraktívniť. Tento krok by mohol priniesť nový druh platformy, ktorá by nielen konkurovala iPadom, ale možno ich aj prekonala.
Vyzerá to tak, že budúce chromebooky by mohli byť vybavené takýmto hybridným systémom. Chrome OS už teraz využíva časti Androidu a Google už začiatkom tohto roku oznámil, že chce túto integráciu ešte viac prehĺbiť. Nové verzie Androidu budú obsahovať čoraz komplexnejšiu podporu pre desktopové rozhrania, viaceré pracovné plochy, klávesnicu a myš či externé monitory.
Unifikácia operačných systémov by mohla priniesť naj ďalšie výhody, napríklad rozšírenie ekosystému aplikácií. Viac používateľov znamená viac peňazí pre vývojárov, čo môže prilákať nové aplikácie na platformu. Navyše, Google má príležitosť využiť to, čo fungovalo na Chrome OS, a ponúknuť efektívnejšie, intuitívnejšie a rýchlejšie prostredie ako tablety od Apple s operačným systémom iPadOS. Apple sa totiž snaží niektoré funkcie na tabletoch nevyužívať, aby nezačali konkurovať prenosným počítačom MacBook, na ktorých zarába viac. Taktiež potreboval mobilný operačný systém iOS viac upraviť pre špecifické použitie s tabletmi.
Google zatiaľ neoznámil presný dátum, kedy Chrome OS nahradí Androidom. Prvé kroky však už boli podniknuté a naozaj naznačujú, že Google sa pripravuje na veľkú transformáciu svojich produktov. Otázkou je, či to bude efektívne a či sa Googlu podarí tento ambiciózny projekt úspešne dotiahnuť do konca.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….