Keď prišiel do Ameriky, boli to samé úklony, ani “ťuk” po anglicky. V Bratislave bude hrať jeden z najbohatších tenistov v dejinách

Slovenský tenisový zväz (STZ) v stredu oznámil, že na bratislavský challengerový turnaj Slovak Open 2024 príde aj Japonec Kei Nišikori, bývalý štvrtý hráč sveta, finalista US Open 2014, ktorý sa snaží reštartovať svoju kariéru.

Tenistka Anna Karolína Schmiedlová hovorí o životnom úspechu na OH

Nasadenou jednotkou bude Rus Roman Safiullin (61. v rebríčku), ďalej sú to Márton Fucsovics z Maďarska (87.), Talian Luca Nardi (89.), Damir Džumhur z Bosny (96.), Chorvát Borna Čorič (97.), Jacob Fearnley z Británie (98.), Švajčiar Alexander Ritschard (99.), či Quentin Halys z Francúzska (100.).

„Máme tu päť hráčov, ktorí už vyhrali turnaj ATP, no atraktívne mená máme aj v kvalifikácii, kde sú prihlásení Kei Nišikori i ďalší skvelí hráči,“ povedal pred novinármi generálny manažér STZ, Igor Moška.

Tridsaťštyriročný Japonec patril svojho času medzi najlepších hráčov na svete, mal však dlhodobé problémy so zdravím, vypadol z renkingu, no momentálne je 143. tenistom na mužskom okruhu.

Zhltol aj Djokoviča

Meno Kei Nišikori je každému tenisovému fanúšikovi veľmi známe. Niekoľko rokov bol v najlepšej desiatke, akýsi druhý sled za triom Federer – Nadal – Djokovič. Herne sa im nikdy nevyrovnal, mal s nimi mimoriadne pasívnu bilanciu 7:38, keď však šlo o zárobky, pokojne ich vyzval na súboj.

Tak trebárs v sezóne 2018 sa takto predčil Nadala, hoci Malorčan v spomínanom roku vyhral Roland Garros, bol v semifinále Wimbledonu i US Open a na odmenách dostal viac ako dvakrát toľko. Keď sa však k slovu dostali peniaze od sponzorov, Japonci „zabrali“ a na Nišikoriho účet poslali 33 miliónov.

Rebecca Šramková Čítajte viac Slovenskú jednotku vyhnal otec z domu. Šramková nemala jediný cent a tri mesiace jedla len ryžu

Skúsený Španiel vie, ako to v tenisovej branždi chodí. „Japonsko je obrovský trh. Pre náš šport je Keiov úspech veľmi dôležitý,“ vravel už v roku 2014, keď sa mladý Aziat premiérovo dostal do najlepšej desiatky.

Nišikoriho účet totiž ešte viac ako výkony na kurte podmieňovala krajina pôvodu – je to predsa tretia najvyspelejšia ekonomika na svete.

Pozor Aktualita:  Legendárny brankár Brodeur priznáva, že nemal rád Žigmunda Pálffyho. Uviedol niekoľko dôvodov

Bol ešte len čerstvým dvadsiatnikom, keď sa z neho stal najlepší tenisový Japonec v dejinách. Napokon, jeho prezývka v mladosti znela „Projekt 45“ a odkazovala na iného Japonca, Šuza Matsuoku. Ten to v kariére dotiahol na 46. miesto a všetci čakali, kedy ho nádejný talent prekoná.

Aj prekonal. Nakoniec o niekoľko „konských“ dĺžok, veď Nišikori bol svojho času štvrtý hráč ATP (od marca 2015) a stabilná súčasť tenisovej smotánky. Japonskí sponzori lepšiu „potravu“ nájsť nemohli. Hovorca spoločnosti UNIQLO, jedného z mnohých sponzorov, o Keiovi povedal: „Jeho popularita a obrovská príťažlivosť v Japonsku i v zahraničí sa nám náramne hodia.“

Kei Nišikori. Foto: SITA/AP, Jason DeCrow

Nišikori US Open Tennis Kei Nišikori.

Japonsko je ostrovný štát so zaujímavou demografiou, kde veľkú časť tvorí staršia populácia s disponibilným príjmom. A tá ideálne zapadá do cieľového publika tenisových sponzorov. Aj preto nebolo žiadnym prekvapením, že viac ako polovica Nišikoriho partnerstiev mala základňu v Tokiu a širokom okolí.

Jeho tím si dokonca mohol vyberať, čo potvrdzujú aj slová Oliviera van Lindonka, jeho agenta a viceprezidenta IMG Tennis:

„Niekoľkým dohodám sme povedali nie na základe skutočnosti, že sa nehodili do Keiovho životného štýlu a portfólia. Chceme, aby nové sponzorstvá boli v súlade s čistým a priateľským imidžom tenisovej hviezdy.“

Japonsko sa neriadilo tenisovými reáliami, spojenie sponzori – Nišikori bol nový svet. Japan Airlines dokonca svoje lietadlo nazval JET-KEI.

Počet sponzorov bol vzhľadom na to, že tento sympatický Japonec nikdy nevyhral grandslam a dokonca ani Masters, priam neslýchaný.

„Prvých päť, maximálne desať hráčov zinkasuje väčšinu sponzorských darov. Mimo desiatky sa už mnoho peňazí netočí,“ povedal kedysi pre Forbes Michael Russell, niekdajší americký tenista.

Boris Becker Čítajte viac Ach, tie čiernovlásky… Najslávnejší Nemec by sa pre ne aj skántril. Keď však dostane do rúk istý kšeft, zaručene bude po ňom

Nišikori však mohol byť kde len chce, jeho zoznam bol siahodlhý. Okrem zmluvy s Uniqlo mal na svojej strane aj Wilson, Adidas, či Tag Heuer. Dohody s Weider Supplements, Jaccs, Nissin, EA Game, Air Weave, Asahi, NTT, Lixil a Procter & Gamble a WOWOW.

Pozor Aktualita:  Tréner s hráčmi sa chytali za hlavu, mladý futbalista utrpel hororové zranenie. Zápas prerušili na štvrťhodinu, zasahovala sanitka

Djokovič v sezóne 2018 síce vyhral dva grandslamy, no v sumáre sponzorských príjmov ho Nišikori „zhltol“. O dva roky neskôr bol Japonec už na 40. mieste ATP a nahlas rozprával o konci kariéry, no beztak na jeho účet tiekli peniaze, ako keby hral o špicu.

Ešte aj v sezóne 2022, keď postupne klesol na 732. miesto a následne sa z rebríčka úplne vytratil, zinkasoval trinásť sponzorských miliónov.

„No bolo to jednoznačne najťažšie obdobie v živote. Chcel som späť, no tesne predtým som si vyvrtol členok. Vrátilo ma to o päť mesiacov dozadu. Raz alebo dvakrát som skutočne uvažoval o konci kariéry. Bolo to psychicky zničujúce, bol som na dne,“ priznal držiteľ dvanástich triumfov na okruhu ATP.

Ale vrátil sa a stal sa z neho prvý hráč v histórii, ktorý ovládol challengerový turnaj (Palmas de Mar 2023) bez toho, aby sa nachádzal vo svetovom rebríčku.

Slušný chlapec

Nišikori je klasický Japonec. Nenápadný a úslužný. Nezdobia ho žiadne veľké gestá, tobôž nie silné reči. Akoby sa ani nehodil do skupiny tenisových bohémov. Nick Bollettieri a spol. sa kedysi márne snažili, aby slušnému tínedžerovi vštepili viac konfrontačný výraz.

Keď André Agassi vo svojej autobiografii – Open: Otvorená spoveď – opisoval prostredie, v ktorom sa pohybujú mladí americkí tenisti, pomohol si rôznymi prirovnaniami.

„Neustály tlak, bezohľadná konkurencia, absolútny nedostatok dozoru od dospelých – to všetko nás pomaly mení na zvieratá. Platí tu zákon džungle, je to akýsi Karate Kid s raketami či Pán múch s forhendmi.“

Toto nebol Nišikoriho prirodzený svet, zviedlo ho doň jedine štedré štipendium od rodiny Akia Maritu – zakladateľa slávnej japonskej značky Sony. Rodák z 200-tisícovej Matsue mal štrnásť, keď zamieril do Bollettieriho akadémie. Po anglicky nevedel ani „ťuk“.

Priznal, že spočiatku sa medzi bezprostrednou a hlučnou americkou mládežou na Floride trápil.

„Vôbec som nevedel, ako mám dávať najavo svoje pocity,“ prezradil. „Mal som strach povedať, čo si myslím. Žiaľ, dovtedy som nemal žiadnu osobnú skúsenosť s americkou kultúrou,“ zamyslel sa.

Pozor Aktualita:  Basketbalový sviatok v Prievidzi. Na Hornú Nitru mieri tím, o ktorom nedávno iba snívali pri obrazovke

Jannik Sinner Čítajte viac US Open vyhral muž, okolo ktorého je v posledných týždňoch veľký rozruch. Sinner nedal vo finále Američanovi šancu

Ale v tenise sa nepohnete dopredu, ak sa budete neustále klaňať, dohováral mu jeho agent. Nišikori sa musel trošku „amerikanizovať“. A šlo mu to.

Na Floride našiel zázemie i pokoj, lebo v Japonsku – obzvlášť po tom, ako na olympiáde v Riu získal bronz – mu ho už nedopriali. Pre Telegraph of London vtedy priznal, že pohybovať sa v Tokiu je preňho viac ako ťažké. „Musíte nosiť slnečné okuliare, klobúk, masku, všetko.“

Tamojšia sláva mu zostala a hoci dnes už nie je medzi tenisovou elitou, vraví, že si chce tenis len užívať a vrátiť sa do najlepšej stovky. Úspech na bratislavskom turnaji by mu mohol pomôcť. Najprv ho však čaká kvalifikácia.

Počas kariéry si na kurte zarobil 25 miliónov, za svoju popularitu dostal od iných násobky. Na skromný turnaj s dotáciou 136-tisíc eur prichádza japonský tenisový boháč.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….