Klinická biochemička: takmer všetci máme málo déčka. Ako ho treba užívať?

Môžem požiadať svojho lekára, aby z krvi zistil, či mi nechýba vitamín D?

Zisťovanie hladiny vitamínu D nie je súčasťou preventívnej prehliadky. Len v odôvodnených prípadoch, pri podozreniach z nedostatku, môžu pediatri, všeobecní lekári i špecialisti poslať krv na vyšetrenie D3. Každý si ale môže hladinu vitamínu D dať kedykoľvek vyšetriť v samoplatcovskom režime.

Mali by sme tak urobiť počas špecifického obdobia – napríklad po zime?

Zima je optimálne obdobie, vtedy je málo slnečného svitu a je väčší predpoklad, že nemáte dostatok déčka. Urobiť tak ale môžete kedykoľvek počas roka. V našich zemepisných šírkach má skoro každý nedostatok vitamínu D, potvrdzujú to viaceré vedecké štúdie. Ak sa cítite unavení, bolia vás kĺby, alebo si plánujete upraviť jedálny lístok, chystáte sa do životosprávy zaradiť užívanie vitamínových kapsúl, je vhodné nechať si zmerať vitamín D a je naozaj jedno, v ktorom období to urobíte.

Aby som sa vyhla nedostatku vitamínu D, nemôžem ho začať brať len tak preventívne?

Bez ohľadu na informáciu o hladine vitamínu D v tele môžete brať preventívne 2000 IU jednotiek denne, a to celoročne. To platí pre dospelých. Deti majú špecifické dávkovanie, ktoré manažuje pediater, tam sa množstvo prepočítava na základe veku a hmotnosti. Už od narodenia sa deťom podáva déčko ako prevencia krivice, na správny rozvoj imunitného, nervového a pohybového systému. Dospelí by mali kombinovať D3 s vitamínom K2 kvôli spätnému vstrebávaniu vápnika do kostí.

Pozor Aktualita:  Pacienti s anorexiou či deti s autizmom. Nielen im pomáhajú pri liečbe psy

školák, dieťa, raňajky, jedlo, strava, deti Čítajte viac Viete, aké látky najviac chýbajú v strave slovenským deťom?

Kto má zvyčajne nedostatok vitamínu D?

Deficit vitamínu D majú často ľudia s poruchami imunitného systému, chronickými ochoreniami, obézni ľudia, ale aj tí, ktorí sa málo pohybujú na slnku, napríklad celý deň pracujú v kancelárii. Málo déčka zvyknú mať aj vegáni, lebo nejedia vajíčka ani ryby. Znížené vstrebávanie vitamínu D z potravy môže vznikať aj v dôsledku niektorých ochorení tráviaceho traktu, ako je celiakia, Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Deficit majú aj seniori, to je mimoriadne ohrozená skupina. Moja mama má 80 rokov a pravidelne užíva 2000 IU denne, predtým mala deficit, teraz má déčko v norme.

Existuje možnosť, že aj po lete môžeme mať nedostatok vitamínu D?

Áno, je to možné. V našich zemepisných šírkach majú ľudia nedostatok déčka aj počas leta. Ak váš pobyt na slnku nie je dostatočný a pravidelný, ak leto trávite zavretí v klimatizovaných priestoroch a slnko si užívate až podvečer, tak si vaše telo nedokáže vytvoriť dostatočné hladiny. Skúste pravidelne, aspoň na pár minút, počas pracovnej či obednej pauzy vyjsť na slnko s odkrytými rukami či nohami, aby prebehla expozícia slnečného žiarenia na kožu. Týždenný pobyt niekde pri mori by vo všeobecnosti mal stačiť na doplnenie vitamínu D na určitý čas, počas tej doby ho nemusíte suplementovať kapsulami. Inak ale odporúčam každému dospelému dopĺňať denne 2000 IU vitamínu D, počas celého roka.

Pozor Aktualita:  Šikanovanie pre okuliare je na ústupe, takto mu môžete zabrániť

Nemôžeme sa v lete vitamínom D predávkovať, keď chodím na slnko a ešte ho aj užívame v kapsulách?

Nie. Pri užívaní 2000 IU a zároveň pobyte na slnku nehrozí riziko predávkovania.

blondínka, blond, vlasy, úsmev, relax, žena Čítajte viac Málo známy vitamín krásy. Vďaka nemu prestanú padať vlasy, lámať sa nechty a pokožka znovu získa sviežosť

Prečo si ho naše telo nedokáže uložiť na horšie časy?

Vitamín D sa zapája do metabolických procesov, udržiava homeostázu vápnika a fosforu, podporuje mineralizáciu kostí, vstupuje do rôznych cyklov. Pokiaľ ho užívate pravidelne, pomáha pri prevencii vírusových a respiračných ochorení, posilňuje imunitu, čiže máte ho akoby v zásobe na „horšie časy“. Ale ako som už spomínala, musíte ho prijímať pravidelne.

Nedostatok vitamínu D sa môže prejaviť únavou, malátnosťou, stratou chuti do jedla, bolesťami kĺbov či svalov, náchylnosťou na respiračné ochorenia, depresiou i úzkosťou.

Má užívanie nejaké špecifiká?

Pozor Aktualita:  Pacienti s anorexiou či deti s autizmom. Nielen im pomáhajú pri liečbe psy

Vitamín D je vhodné brať ráno s raňajkami, alebo v priebehu dňa, určite ale nie večer, lebo ovplyvňuje tvorbu melatonínu a mohli by ste mať poruchy spánku. Je to vitamín, ktorý sa podieľa na energetickom metabolizme a je nevyhnutný pre fungovanie svalov, takzvaný revitalizačný vitamín. Mal by sa užívať s mastnými potravinami, napríklad s mliekom, avokádom, orechmi, pretože je rozpustný v tukoch. Dôležité je brať ho v kombinácii s vitamínom K2, kvôli spätnému vstrebávaniu vápnika do kostí. Pri používaní K2 a iných liekov sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom, kvôli interferencii s niektorými liečivami. Rovnako dôležité je užívať spolu s ním aj magnézium.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….