Kód vesmíru ohlasuje Mesiac fotografie. Pozrite si fotky z laboratória časticovej fyziky CERN

Fotografie zachytávajú úsilie o prekročenie viditeľného sveta pri hľadaní odpovedí na otázky o fungovaní vesmíru. Autorom sa podarilo prepojiť abstrakciu fundamentálnej fyziky s nástrojmi či procesmi vyvinutými na hľadanie nových odpovedí.

Vďaka tejto výstave diváci lepšia pochopia a ocenia aj potenciálne sociálne dosahy veľkej európskej výskumnej infraštruktúry, ako aj prednosti medzinárodnej spolupráce. Vybrané snímky zachytávajú výslednú vynaliezavosť a vývoj technológií s dlhodobými výhodami a aplikáciami v našom každodennom živote. Výstava popularizuje vedu, ktorá skúma zložitosť sveta okolo nás a hľadá odpovede na nezodpovedané otázky fyziky. Fotografie sa pochopiteľným a uchopiteľným spôsobom prihovárajú širokej verejnosti, zaujmú návštevníkov svojimi obrazmi a príbehmi spolupráce a objavovania. Výstava vyzýva širokú verejnosť, aby premýšľala o dlhej ceste k vedeckým úspechom a o tom, ako výskum formuje náš svet.

30 rôznych výstav

Kód vesmíru môže milovníkov fotografie navnadiť na nadchádzajúci – už 34. – Mesiac fotografie, ktorý v novembri prinesie takmer tridsať rôznych výstav. Festivalu budú dominovať obsiahle výstavy Martina Parra Kronikár a Rudolfa Koppitza Photogenie. Obe výstavy budú inštalované v priestoroch Domu umenia, Národného osvetového centra od 6. novembra.

Martin Parr: IRELAND. County Kerry. Glenbeigh... Foto: Martin Parr

Martin Parr, výstava, fotografia, Mesiac fotografie Martin Parr: IRELAND. County Kerry. Glenbeigh Races. From ‘A Fair Day’. 1983.

Martin Parr hovorí o fotografovaní ako forme vzťahu k svetu okolo neho. Motívy, ktoré si vyberá, sú zvláštne, farby sú krikľavé a uhly pohľadu nezvyčajné. Parrove fotografie sú originálne a zábavné, prístupné a zrozumiteľné. Zároveň nám však Parr prenikavým spôsobom ukazuje, ako žijeme, ako sa prezentujeme pred ostatnými a čo si vážime. Na svojich cestách po celom svete skúma cez svoje fotografie národné charakteristiky a medzinárodné javy, aby zistil, nakoľko sú platné ako symboly, ktoré pomôžu budúcim generáciám pochopiť naše kultúrne zvláštnosti.

Pozor Aktualita:  Najstaršia letecká spoločnosť na svete oznámila plány na šetrenie

Britský fotograf vyše 50 rokov zásadne ovplyvňuje podobu svetovej dokumentárnej fotografie. “Oproti prvej prezentácii v Bratislave spred takmer dvoch desaťročí súčasná výstava ponúkne komplexný prehľad jeho diela od čiernobielych snímok zo 70. rokov až po komentovanie módy selfies z roku 2015,” hovorí riaditeľ festivalu Václav Macek.

Rudolf Koppitz je jedným z najvýznamnejších... Foto: Rudolf Koppitz

Rudolf Koppitz, fotografia, Mesiac fotografie Rudolf Koppitz je jedným z najvýznamnejších rakúskych fotografov medzivojnového obdobia.

Rudolf Koppitz je jedným z najvýznamnejších rakúskych fotografov medzivojnového obdobia. Jeho tvorba pokrýva niekoľko desaťročí a vyznačuje sa pozoruhodnou rozmanitosťou štýlov a techník. Spočiatku sa zameriaval najmä na dokumentovanie reality a prírody a od druhej dekády 20. storočia Koppitz experimentoval s rozličnými fotografickými technikami a vytvoril osobitný vizuálny jazyk ovplyvnený estetikou piktorializmu.

V 20. rokoch minulého storočia sa Koppitz začal venovať fotografovaniu aktov, ktoré v presných kompozíciách zachytávajú ženy v dynamických pózach a sprostredkúvajú silu a krásu. Koppitz stále vyhľadával nové technické a umelecké výzvy, ku ktorým pristupoval s veľkou vášňou a zanietením. V druhej polovici 20. rokov si čoraz viac osvojoval konštruktivizmus a novú vecnosť.

Pozor Aktualita:  Z územia Slovenska za posledných 150 rokov odišla tretina obyvateľov. Dejiny vysťahovalectva dokumentuje múzeum

Nesmrteľnosť stromov

Americká fotografka Beth Moon rada fotografuje... Foto: Beth Moon

Beth Moon, Mesiac fotografie Americká fotografka Beth Moon rada fotografuje stromy.

V centre pozornosti americkej fotografky Beth Moon sú stromy. Aby strom upútal jej pozornosť, musí byť nezvyčajne veľký, výnimočne starý alebo mať mimoriadne pozoruhodný príbeh. V priebehu rokov ju tento projekt zaviedol pri hľadaní lesných obrov do rôznych kútov sveta: USA, Európy, Ázie, na Stredný východ či do Afriky. Keď sa pozeráme na tieto siluety, a predstavíme si, ako pozorujú východ slnka nad oveľa mladším svetom, zdajú sa nám, podobne ako Beth Moon, nesmrteľné. Jej výstava bude v Galérii Slovenskej výtvarnej únie – Umelke od 6. novembra.

Súbor Difuzionisti fotografa Kaia Brüninghausa... Foto: Kai Brüninghaus

Difuzionisti, Kai Brüninghaus, Mesiac fotografie Súbor Difuzionisti fotografa Kaia Brüninghausa sa zaoberá ubúdajúcou autentickosťou fotografií a zároveň nastoľuje otázky o vzťahu medzi spoločnosťou, vedou a technológiami.

Súbor Difuzionisti fotografa Kaia Brüninghausa sa zaoberá ubúdajúcou autentickosťou fotografií a zároveň nastoľuje otázky o vzťahu medzi spoločnosťou, vedou a technológiami. Súbor ukazuje fotogenický svet obrázkov vytvorených prostredníctvom cieleného a kontrolovaného používania umelej inteligencie generujúcej obrázky, a súčasne sa venuje aj sociálnym aspektom nových, prevratných technológií a vyzýva na kritické preskúmanie tém pokroku, ľudskosti a dôvery vo vedu a techniku. Výstava sa koná v Stredoeurópskom dome fotografie.

Pozor Aktualita:  plan.art: Víkendový TO DO list 19. 10. – 20. 10.

V Múzeu fotografie od 7. novembra predstavia fenomén kolorovania stereofotografií, kde sa vnášanie farby uplatňovalo zo všetkých fotografických techník v prvých 100 rokoch fotografie najčastejšie. Práve kolorovanie pri stereofotografiách umocňovalo priestorový vnem a dávalo ilúziu skutočnosti. Bohatosťou námetov so stereofotografiám nevyhla žiadna z ľudských činností, začlenila sa do oblasti populárnej kultúry, bola prvým fotografickým prostriedkom tvoreným pre masovú spotrebu.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….