Veľvyslankyňa Spojených štátov v Libanone Lisa Johnsonová podľa správ libanonských médií odovzdala návrh dohody o prímerí predsedovi libanonského parlamentu Nabiehu Barrímu. To potvrdil agentúre AFP aj nemenovaný vysoký libanonský predstaviteľ. „Je to svojím spôsobom americký návrh. Barrí požiadal o tri dni na odpoveď,“ povedal zdroj. Podľa neho sa k návrhu ešte nevyjadril ani Izrael.
V Libanone rokoval tiež poradca iránskeho vodcu Alí Lárídžání. „Nesnažíme sa mariť žiadne úsilie, chceme problém vyriešiť a budeme stáť pri Libanone, a to za každých okolností,“ odpovedal podľa agentúry AP Lárídžání na otázku, či prišiel do Bejrútu, aby sa pokúsil zmariť snahu Spojených štátov o dosiahnutie prímeria medzi Izraelom a militantným hnutím Hizballáh.
Predseda libanonského parlamentu Barrí je považovaný za blízkeho spojenca Hizballáhu. Návrh podľa zdrojov vychádza z rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1701. Odovzdanie návrhu však nebolo oficiálne potvrdené. Podľa zdroja agentúry AFP návrh s 13 bodmi počíta s prerušením bojov na 60 dní a s rozmiestnením jednotiek libanonskej armády pri hranici s Libanonom.
Láridžání, ktorý je poradcom ajatolláha Chameneího, sa stretol tiež s libanonským premiérom Nadžíbom Míkátím. Premiér povedal, že vláda uprednostňuje zavedenie rezolúcie 1701 „v plnom rozsahu a bez zmien“.
Protichodné signály prichádzali tento týždeň ohľadom možnosti prímeria z Izraela. Kým minister zahraničia Gideon Saar a niektorí ďalší vládni predstavitelia dávali najavo, že rokovania o prímerí postupujú, minister obrany Jisrael Kac odmietal zastavenie bojov a hovoril, že Izrael pri bojoch s hnutím Hizballáh nesmie „dať dole nohu z plynu“.
V roku 2006 Bezpečnostná rada OSN po päťtýždňovej vojne medzi Izraelom a Hizballáhom prijala rezolúciu č. 1701, ktorej cieľom bolo ukončiť prítomnosť ozbrojených neštátnych zložiek v asi 30-kilometrovom pásme medzi riekou Lítání a hranicou s Izraelom. Rezolúciu však dlhodobo porušuje Hizballáh, ktorý z tejto oblasti ostreľoval sever Izraela, a od tohtoročného októbra ju porušuje tiež Izrael, ktorý tam začal pozemnú operáciu proti Hizballáhu.
Konflikt medzi Izraelom a hnutím Hizballáh sa znovu vyostril vlani 8. októbra. Hizballáh vtedy začal ostreľovať sever Izraela raketami na podporu palestínskeho teroristického hnutia Hamas, ktorého bojovníci deň predtým zaútočili na juh Izraela. Konflikt eskaloval tento rok v septembri, Izrael odvtedy podniká na libanonské územie početné letecké údery a od 1. októbra vedie aj pozemnú operáciu v južnom Libanone.
Izrael uvádza dva ciele, ktoré vo vojne proti Hizballáhu sleduje. Prvým je odzbrojenie Hizballáhu a jeho následné stiahnutie za rieku Lítání, druhým potom zaistenie bezpečného návratu obyvateľov, ktorí boli evakuovaní kvôli pravidelnému ostreľovaniu zo strany Hizballáhu, do ich domovov na severe Izraela. Tých bolo z oblasti pred viac ako rokom evakuovaných približne 60 000. Kvôli izraelskému ostreľovaniu, ktoré výrazne zosilnelo tento rok v septembri, opustilo svoje domovy tiež 1,4 milióna Libanončanov, tvrdí vláda v Bejrúte.
Libanonské ministerstvo zdravotníctva v piatok uviedlo, že od vlaňajšieho októbra bolo na území Libanonu pri izraelských úderoch zabitých najmenej 3 445 ľudí a ďalších 14 599 bolo zranených. Údaje nerozlišujú medzi ozbrojencami a civilistami. Detský fond OSN (UNICEF) v nedeľu na sieti X oznámil, že vyše 200 mŕtvych boli deti.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….