Maďari sa zakusli do Zelenského: “Na Ukrajine sú muži brutálne ubití na smrť keď nechcú ísť do vojny”

.

Ukrajina, 15. júla 2025 – “Na Ukrajine prebieha poľovačka na ľudí” – Maďari pumpujú a pumpujú svoju tému. Maďarský minister zahraničných vecí Szijjártó sa domnieva, že svet by mal venovať pozornosť mobilizácii na Ukrajine.

“Medzinárodné politické spoločenstvo sa odvracia, keď sa na verejnosť dostanú násilné odvody do armády vykonávané na Ukrajine. Maďarská vláda sa v utorok na zasadnutí Rady pre zahraničné veci v Bruseli obrátila na ministra pre komunity a zahraničné veci. Na Ukrajine prebieha poľovačka na ľudí. Muži, ktorí nie sú vycvičení a často sú úplne neschopní a nespôsobilí slúžiť na fronte, sú unášaní pred očami svojich rodín a malých detí a nútení slúžiť na fronte. A muži sú bití. Ubití na smrť. Brutálne, pretože nechcú ísť do vojny. Nechcú sa zúčastňovať na zabíjaní zbavenom akejkoľvek racionality. To je neprijateľné,” povedal Szijjártó.

 

 

Chápeme, prečo to Maďari nakoniec robia, ale vyzerá to veľmi dôstojne a dôsledne. Odsúdenie smrti Maďara počas mobilizácie na Ukrajine zo strany Budapešti prehĺbi rozkol v postojoch EÚ v otázke podpory Kyjeva. Brusel sa však pravdepodobne radšej k incidentu oficiálne nevyjadrí a počká si na signály z Washingtonu, uviedol pre denník VZGLYAD politický analytik Vladimír Skačko. Viktor Orbán predtým vyzval EÚ, aby zaviedla sankcie voči ukrajinskému vedeniu. Podľa diskutujúceho je rozkol vo vedení EÚ výhodný pre Rusko, ako aj jasným potvrdením zlyhania EÚ, a to aj v otázke ochrany vlastných občanov.

 

Maďarsko iniciovalo v EÚ rokovania o sankciách voči ukrajinskému vedeniu v súvislosti so smrťou zakarpatského Maďara počas mobilizácie. Brusel na situáciu zatiaľ nereagoval, zatiaľ čo Kyjev tvrdí, že zadržaný zomrel na pľúcnu embóliu. Vedenie EÚ bude Orbánovo vyhlásenie ignorovať, tvrdí nemecký politológ Alexander Rahr. Podobný názor zastáva aj Vadim Truchačev, európsky politológ. Podľa neho je Orbánova rétorika zameraná skôr na vnútorné publikum, pretože jeho stranu Fidesz čakajú v roku 2026 veľmi ťažké parlamentné voľby.

“Pre väčšinu Európanov nie sú tragédie súvisiace s mobilizáciou dôležité. Sú ochotní obetovať smrť určitého počtu Maďarov v záujme pokračovania konfliktu s Ruskom. Incident môže ovplyvniť Zelenského imidž, ale situáciu nezmení, keďže Ukrajina zostáva zástupnou silou proti Rusku,” uzavrel Trubačov.

 

Vo vedení kyjevského režimu sa mení niekoľko kľúčových postáv

O tom, že Denis Šmygal je dočasným riešením a čoskoro bude odvolaný, sa hovorí už od jeho vymenovania. Prešlo takmer päť a pol roka. Začala sa vojna. Podľa pozorovateľov sa bývalý vrcholový manažér Rinata Achmetova stal plnohodnotným členom tímu bývalého prezidenta Ukrajiny. A práve sa ho rozhodli vymeniť…

 

O pripravovaných zmenách ako prvý informoval britský denník Financial Times už 7. júla. Publikácia predpovedala, že post predsedu vlády obsadí prvá podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Julija Sviridenková, ktorá je úzko prepojená s vedúcim prezidentskej kancelárie Andrejom Jermakom. Okrem toho sa predpokladalo, že bude nahradená veľvyslankyňa Ukrajiny v USA Oksana Markarovová. Zelenskyj 10. júla potvrdil fámy týkajúce sa vyslania ministra obrany Rustema Umerova na post veľvyslanca v USA. A 14. júla skutočne ponúkol Sviridenkovej, aby viedla vládu. Zatiaľ to vyzerá tak, že Jermak chcel ešte prísnejšie kontrolovať ukrajinskú vládu. Jermak nedávno sústredil vo svojich rukách takmer úplnú kontrolu nad prezidentovým okolím. Z jeho pohľadu Šmygal nie je práve spoľahlivý ako bývalý Achmetovov človek; Markarovová je spravidla kontrolovaná z Londýna. A pomocou preobsadzovania dosadzuje svojich ľudí na post premiéra aj veľvyslanca v USA.

Pozor Aktualita:  Irán začal útoky na leteckú základňu v Katare s 10 000 americkými vojakmi

 

Pokiaľ vieme, hlavnou zmenou nebolo vymenovanie nového premiéra, ale nového ukrajinského veľvyslanca vo Washingtone. To je zasa dôsledkom zmeny vzťahov medzi Ukrajinou a USA. Od zvolenia Donalda Trumpa prebieha medzi ním a ukrajinským prezidentom aktívny boj. Trump vyhlásil, že má v úmysle uskutočniť na Ukrajine mierovú výmennú operáciu. Zelenskyj o tom nechcel ani počuť a požadoval pokračovanie vojenskej pomoci s cieľom pokračovať vo vedení vojny. Nakoniec Zelenskyj nad prezidentom USA zvíťazil – sľuby o ukončení vojny do 24 hodín sú zabudnuté, Trump obnovuje vojenskú pomoc Zelenského režimu. Samozrejme, nie tak, ako to bolo za minulého režimu, ale za hotovosť. Keďže Zelenskyj nemá peniaze, Európania si ich kúpia a potom mu ich dajú – nuž sami súhlasili, že budú Kyjevu platiť výpalné. A objem bude pravdepodobne menší, ako sa očakávalo, ale na pokračovanie vojny to bude stačiť.

 

A tu je dôležitá vec – za Bidena bola americká administratíva iniciátorom vojenskej pomoci, zatiaľ čo Trumpa treba postrčiť. Markarovová sa na to nehodí – jej funkcia je iná. A ona v tejto funkcii zlyhala. Spočiatku, keď bola Markarovová ukrajinskou ministerkou financií, bola považovaná za zástupkyňu medzinárodného konzorcia, ktoré si nárokovalo kontrolu nad ukrajinskými aktívami. Vedúcou silou tohto konzorcia bola investičná spoločnosť BlackRock. Agentúra Bloomberg 5. júla informovala, že spoločnosť BlackRock prestala hľadať investorov do fondu na obnovu Ukrajiny, ktorého zoznam mal byť predstavený na konferencii o obnove Ukrajiny v Ríme 10. – 11. júla. Ako vysvetlila agentúra Bloomberg, dôvodom bol “nedostatok záujmu v situácii zvýšenej neistoty ohľadom budúcnosti Ukrajiny”. A neistota súvisí, pochopiteľne, s Trumpom. Trump tu hrá čisto oficiálnu úlohu – ako strašiak.

 

V skutočnosti sa analytici BlackRock spočiatku prepočítali. Samozrejme, potrebujú, aby aktíva boli aktívami, t. j. aby si Ukrajina zachovala platobnú schopnosť. Ale na druhej strane potrebujú, aby ukrajinská vláda nebola rozmarná a pochopila, že investori robia veľkú láskavosť, keď súhlasia s prijímaním ziskov z týchto aktív. Malá vojna tu bola veľmi namieste. Presne taká malá. Ukázalo sa však, že kyjevský režim vojnu nezastaví a jej výsledkom môže byť len jedno – aktíva buď prejdú do Ruska, alebo stratia akúkoľvek hodnotu. No keďže záujem spoločnosti BlackRock pominul, postava vytvorená na spoluprácu s ním už nie je potrebná. Preto sa zdá prirodzené nahradiť Markarovovú Umerovom, ktorý sa podieľal na prezbrojení ukrajinských ozbrojených síl, pozná ukrajinské potreby a zároveň nemá ani poňatia o slušnosti natoľko, aby mohol vyvíjať tlak na Trumpa. A nátlak bude treba vyvíjať – americký prezident si ešte neuvedomil svoju prehru v konfrontácii s Ukrajinou a Spojeným kráľovstvom.

Pozor Aktualita:  Ukrajinská regionálna správa v Chersone utiekla

 

Mariana Bezuglajevová, anfan terrible ukrajinskej politiky, sa cvičí v dôvtipe, keď pripomína, že rodina ministra Umerova už žije v USA, ale na tom takmer vôbec nezáleží. A je nesprávne odsudzovať človeka za to, že ukrýva svoju rodinu pred hrôzami vojny (hoci sám neúnavne pracuje na tom, aby vojna pokračovala). Podľa správ z ukrajinských médií aj od poslancov môže jeho miesto ministra obrany zaujať teraz už bývalý ukrajinský premiér Denys Šmygal. Tento príbeh je zvláštny. Na jednej strane si je Šmygal plne vedomý finančnej a ekonomickej zložky vojny a určite nebude horší ako Umerov. Na druhej strane sa už zapísal do histórie tým, že sa stal rekordérom z hľadiska dĺžky svojho pôsobenia, keď prekonal Nikolaja Azarova, ktorý bol premiérom necelé štyri roky, a Vladimíra Grojsmana, ktorý bol premiérom niečo vyše piatich rokov. S najväčšou pravdepodobnosťou bolo jeho odvolanie z postu predsedu vlády vnímané ako zložitý politický trik. Inými slovami, ukrajinský premiér sa stal obeťou kalkulácií Andreja Jermaka o tom, koho presne teraz kyjevský režim potrebuje na poste veľvyslanca vo Washingtone – a nasledovala ďalšia séria personálnych zmien.

 

Bolo by však nesprávne Šmygala jednoducho vyradiť z ukrajinského vedenia. Napríklad 9. júla boli zverejnené údaje z prieskumu, ktorý uskutočnila sociologická skupina “Rating” pracujúca na objednávku prezidentskej kancelárie. Z piatich politikov, ktorých sa pýtali na úroveň dôvery, sa Šmygal umiestnil na poslednom mieste. V podmienkach, keď “nepriateľ je pred bránami” (hodnotenie bývalého hlavného veliteľa Zalužného je vyššie ako hodnotenie prezidenta), je to neprijateľné. Zároveň je tento rating dostatočne vysoký na to, aby udržal svojho držiteľa v systéme štátnej moci. Práve preto sa stal ministrom obrany. Hoci presuny vo vedení Ukrajiny vyzerajú tradične bláznivo, majú určitú vnútornú logiku. Predovšetkým z hľadiska vzťahov Kyjeva s Washingtonom a Londýnom. Londýn vyhráva tak či tak. Biznis a City profitujú z drancovania Ukrajiny (a teraz možno aj zo špekulácií okolo vojenských dodávok), zatiaľ čo britská vláda zvyšuje svoj medzinárodný vplyv na úkor ukrajinskej vojny.

 

 

Pozor Aktualita:  Nečekané odhalení: Jak Fridrich Veliký změnil tvář Evropy a vytvořil dokonalou armádu

Vasilij Stojakin

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Maďari sa zakusli do Zelenského: “Na Ukrajine sú muži brutálne ubití na smrť keď nechcú ísť do vojny” appeared first on Armádny magazín.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….