Moderátor TA3 Braňo Král: Z času na čas chce ísť niekto s politikom do konfrontácie, v jednom prípade som musel zasiahnuť

Moderátor Branislav Král. Tvár, ktorú poznáte z obrazoviek TA3 si zrejme spájate so spoločensko-politickou diskusnou reláciou, teda atraktívnym duelom dvaja proti dvom s Braňom Kráľom a publikom, s reláciou Král na tahu. Táto relácia sa, okrem iného, od svojej prvej časti zaradila medzi TOP 3 najsledovanejšie diskusné relácie, ktorá v premiére aj repríze zasiahnu priemerne 242-tisíc divákov.

Od mája tohto roka sa Braňo Král spája nielen s Králom na ťahu, ale aj s diskusnou reláciou V politike, ktorú TA3 uvádza každú nedeľu o 11:00. Vidieť ste ho mohli aj v ďalších dvoch formátoch, a to v obednej relácii Témy a v relácii Z druhej strany.

Branislav Král začínal v Slovenskej televízii, následne, v rokoch 2000 až 2004, bol redaktorom televízie Markíza. Neskôr sa stal poradcom a hovorcom nominanta HZDS ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.

Moderátorovi, ktorý sa do sveta médií vrátil po takmer 20 rokoch a pôsobí v TA3, sme sa rozhodli položiť niekoľko otázok najmä o známych reláciách televízie, o tom, s ktorým politikom sa pracovalo najťažšie a prezradil aj to, ako je to s ním a jeho budúcnosťou v dvoch formátoch TA3.

V čom sa vaša relácia Král na ťahu odlišuje od ostatných politických diskusných relácií, ktoré máme na trhu?

V prvom rade tým, že Král na ťahu sa neodohráva v štúdiu ale v lobby kaviarne, ktorá navodzuje pocit arény. Ten zvyšuje aj prítomné publikum. Proti sebe navyše stoja dvaja a dvaja politici z opačných táborov, čo umožňuje atraktívnejšiu diskusiu na viacero tém. Diváci sedia v bezprostrednej blízkosti politikov, čiže môžu aj lepšie vnímať jednotlivé odpovede a vytvoriť si na ne názor.

Naopak prejavy publika či už súhlasné alebo nesúhlasné často formujú priebeh diskusie a vytvárajú na politikov z časti tlak. Na záver politikov konfrontujú otázkami diváci, pričom čas na každú odpoveď je jedna minúta. Špecifikom je aj SMS hlasovanie o tom, či svojimi argumentami divákov viac presvedčí koalícia alebo opozícia.

Na záver vyžrebujeme diváka, ktorý získa Zlatú Královu čašu pozlátenú 24-karátovým zlatom. Z obsahového hľadiska je to jediná relácia, ktorá ukazuje politikov mimo komfortnej zóny štúdia, pretože tu, v živom hodinovom vysielaní, stoja zoči-voči divákom a okrem mojich otázok im ich kladú v podstate aj voliči.

S ktorým hosťom vo vašich reláciách sa vám pracovalo najťažšie?

Každá relácia a jej priebeh je veľmi individuálny a neraz sa atmosféra zmení počas relácie aj z relatívne pokojnej do konfrontačnej až vyostrenej. Veľmi záleží od hostí a aj od toho ako medzi dvojicou politikov, či už na jednej alebo druhej strane, funguje zohratosť. Dôležité je aj to, akú tému rozoberáme a ktoré strany sú oproti sebe, či viac umiernenejšie alebo viac konfrontačnejšie.

Pozor Aktualita:  KVÍZ: Jen správný kutil ví, co je to vercajk, šuplera, pajsr a fašeta. Porovnejte se s profíky v Česku

Z hľadiska prípravy sú najťažšie tie, kde sa ide viac do hĺbky pri témach ako zdravotníctvo, sociálne veci, školstvo, zahraničné veci. Z hľadiska hostí v prípadoch, kde koalícia a opozícia nie sú z jednej strany.

V jednej relácii bol prípad, keď opozíciu zastupoval vtedy predseda SaS Richard Sulík a predseda KDH Milan Majerský. Tu som musel brať do úvahy aj politickú a hodnotovú odlišnosť nielen koalície a opozície, ale aj v rámci opozície a citlivo narábať s časom a témami pre všetkých 4 politikov.

Ďalším príkladom bolo, keď koalíciu zastupoval minister pôdohospodárstva Richard Takáč za Smer a predseda pôdohospodárskeho výboru, v tom čase nominant SNS, Rudolf Huliak, kde som tiež musel vnímať rôznosť straníckej príslušnosti. Navyše, v publiku bolo na jednej strane zastúpenie lesníkov, poľovníkov a pestovateľov, na druhej strane to boli aktivisti, ochranári a environmentálne združenia. Opozíciu zastupovalo hnutie PS. Podľa mňa to bola jedna z najlepších diskusií s množstvom názorov na celospoločenské témy, kde odznelo veľa názorovo odlišných pohľadov.

Zvlášť som sa musel pripravovať aj doposiaľ na jediný nepolitický špeciál Atila Végh verzus Karlos Vémola, kde v publiku na troch poschodiach priamo nad nami bolo vyše 300 divákov a do diskusie som zapojil športovcov, promotérov, celebrity, marketingových špecialistov či psychológa.

A naopak, kto bol pre vás najkonkrétnejší v odpovediach a zároveň veľmi akademický?

Pri športovom vydaní Krála na ťahu sa konkrétne vyjadroval prezident SZĽH Miroslav Šatan a prezident SFZ Ján Kováčik. Akademicky sa zvyknú vyjadrovať viac politici, ktorých doménou je kultúra alebo zahraničná oblasť a diplomacia.

Coca-Cola kamión značka Čítajte viac Na Slovensko príde jedinečný Coca-Cola kamión. Vieme, v ktorých mestách ho môžete čakať

Zažili ste nejakého diváka v relácii Král na ťahu, ktorý negatívne vystupoval pri otázke, ktorú kládol jemu opozičnej strane?

Áno, z času na čas položí divácku otázku niekto, kto chce ísť s politikom do konfrontácie. Dramaturgia relácie je však nastavená tak, že v rozpätí jednej minúty je to iba medzi divákom a politikom, bez môjho zásahu. Iba v jednom prípade som musel zasiahnuť, keď už miera zdravej konfrontácie bola prekročená a blížila sa aj k prekročeniu hraníc slušného dialógu.

Pozor Aktualita:  Hra o tróny sa vráti a bude to veľkolepé: Pripravuje sa celovečerný film

Kedy ste sa rozhodli prebrať aj formát V politike?

Formát V politike moderujem od mája tohto roka.

Čo vás k tomu viedlo?

Aj po diváckom úspechu relácie Král na ťahu sa tak rozhodlo vedenie televízie.

Vyžaduje si táto relácia väčšiu prípravu ako vaša pôvodná relácia?

Rozdiel medzi Králom na ťahu a V politike je, že v nedeľnej diskusii môžem ísť viac do hĺbky, pretože na rovnakom pôdoryse, teda hodiny čistého času, sú v štúdiu prítomní len dvaja hostia a nedeľný vysielací čas je pokojnejší, je tam väčší časový odstup od pracovného týždňa a môžeme detailnejšie rozobrať stanovené približne tri okruhy tém.

Král na ťahu sa odohráva vo štvrtok o 21:00, teda v deň, ak je schôdza NRSR, tak hlasuje parlament, v stredu zasadá vláda, politici sú viac v téme aj pod väčšími emóciami. Štvrtkový Král je viac o aktuálnych témach, viac sa sústreďujem na aktuálne dianie, ktoré pozorne od pondelka sledujem. Nedeľná relácia je viac o naštudovaní politických súvislostí, často aj z minulosti a mapuje politický prehľad týždňa s výhľadom na ďalšie dianie v politike.

Ktorá relácia sa vám moderuje jednoduchšie, teda ktorý formát je prijateľnejší?

V Královi na ťahu môžem byť uvoľnenejší, viac je to o pohotovosti a reakciách, ale aj o strážení času, keďže sú tam až 4 hostia. Relácia je viac konfrontačná a dynamická. Navyše, rád spolupracujem s publikom a vnímam ich reakcie, čo sa v zavretom štúdiu nedá zažiť.

V politike je zas mienkotvorná relácia, kde sa kladie dôraz na každé vyjadrenie. Má to svoju veľmi konzervatívnu atmosféru a relácii prikladám mimoriadnu dôležitosť a význam. Obe relácie sú rozdielne, každú sa snažím moderovať v inej polohe, inak k nim pristupujem aj so zreteľom, že jedna sa vysiela v týždni večer a druhá cez víkend cez obed, kde aj nastavenie diváka na príjem informácií je rozdielny.

oskar rózsa, hymna Čítajte viac Skladateľ novej hymny má v „rukáve“ viacero variácií: Jednu z nich nazýva „Pre matky s deťmi“

Vy ste moderátorom viacerých debát na TA3, je možnosť, žeby k Vám prišiel v blízkej dobe nejaký nový moderátor či moderátorka, alebo ostanete v ostatných troch formátoch sám?

Pozor Aktualita:  Zákaz zobrazenia bezdetných ľudí vo filmoch či seriáloch? Nový ruský zákon navrhuje nevídané obmedzenia

Kvôli maximálnemu sústredeniu na V politike a Krála na ťahu, keďže patria k najsledovanejším nielen v ta3, ale na našom mediálnom trhu publicisticko-spravodajských formátoch, som odišiel z formátu obednej Témy o 12:30 a relácie Z druhej strany, ktoré moderujú moji veľmi šikovní kolegovia, ktorí si svoju prácu robia veľmi dobre. Nemám vedomosť o tom, že by sa obsadenie formátov TA3 malo v dohľadnej dobe nejako zásadne meniť.

Ľutovali ste niekedy svoju účasť v politike pred 10 rokmi?

V prvom rade vo výkonnej politike som nikdy nebol. V roku 2012 som bol krátko pri vzniku neparlamentnej strany, ktorá už bez mojej účasti zmenila 4 majiteľov, až po rokoch skončila u Štefana Harabina, s ktorým, napriek tomu, že som nemal a nemám žiaden vzťah, bol pokus o moje spájanie s ním.

Je to ako keď si kúpite auto, ktoré za desať rokov 4× zmení majiteľa, pričom posledný havaruje – tak vy nie ste spoluvinník dopravnej nehody! Verejnosť však má právo vedieť kto som, novinári majú právo články písať a ja mám právo sa voči nespojiteľným konštrukciám ohradiť.

V každom prípade, v živote neľutujem vôbec nič, zažil som rôzne obdobia a situácie a každá skúsenosť, aj táto, hoc len niekoľkomesačná, mi niečo dala a niečo ma naučila. Môj návrat do médií po takmer 20 rokoch a obzvlášť moje terajšie pôsobenie v TA3 mi ukázalo, že najviac ma v živote napĺňa práve práca v médiách.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….