Muž prišiel za pár minút o takmer 200 000 eur. Pribúdajú sťažnosti na obľúbenú spoločnosť

V Británii pribúda sťažností na platobnú platformu Revolut. Stanica BBC opísala prípad klienta, ktorému z podnikateľského účtu za hodinu zmizlo 165 000 libier (197 000 eur) a ktorý je presvedčený, že bezpečnostné opatrenia v Revolute nedokázali zabrániť krádeži v online priestore. Revolut klientovi odmietol peniaze vrátiť.

Podvedený klient v relácii BBC Panorama povedal, že zločinci zrejme obišli proces overenia identifikácie, a tak získali prístup k jeho účtu. BBC následne zistila, že Revolut je za posledný rok spomínaný vo viacerých sťažnostiach kvôli podvodom častejšie, ako ktorákoľvek iná z väčších bánk v Británii.

Slasti strasti Čítajte viac Na Jednotke odštartoval nový seriál: Scenár vznikol podľa diváckych príbehov

Fintechová spoločnosť Revolut sa zaoberá elektronickými prevodmi peňazí a v Británii doteraz nezískala plný štatút banky, hoci ľudia ju v bežnej komunikácii bankou nazývajú. Podnik uvádza, že berie podvody veľmi vážne a že má „silné kontrolné mechanizmy“, aby splnil svoje zákonné a regulačné povinnosti.

Revolut patrí medzi rad nových čisto digitálnych finančných inštitúcií, ktoré ponúkajú všetky svoje služby online alebo prostredníctvom aplikácie. Nemajú žiadne pobočky, kam by sa dalo zájsť a prerokovať záležitosti s bankárom. Revolut má za sebou silný rast a získal už viac ako 45 miliónov zákazníkov po celom svete, z toho deväť miliónov v Británii. Vlani takmer strojnásobil príjmy na 1,8 miliardy libier. Firmu založil britský podnikateľ ruského pôvodu Nikolaj Storonskij s britsko-ukrajinským kolegom Vladyslavom Jacenkom. Revolut je dostupný aj v Česku a na Slovensku.

Pozor Aktualita:  Výnimočný slovenský festival potrebuje pomoc: Po rokoch nezískali podporu, zachránia ich ľudia

Otvoriť si účet v Revolute cez aplikáciu je veľmi jednoduché. Firma potom ponúka popri klasickom platení kartou v obchodoch aj možnosť presúvať peniaze medzi účtami v rôznych menách, a to za atraktívne kurzy. Práve to bol aj dôvod, prečo si účet na platforme Revolut otvoril aj podvedený klient, o ktorom píše BBC. Jack, ako sa tento klient volá, podniká a zákazníkov má z viacerých krajín, preto sa mu účty vo viacerých menách hodia. Platformu Revolut si vybral aj preto, že firma v reklame zdôrazňovala vysoké zabezpečenie finančných transakcií.

Raz vo februári bol Jack v zdieľanej kancelárii, keď mu niekto zavolal. Človek na druhej strane predstieral, že je z Revolutu a že volá, pretože Jackov účet mohol byť kompromitovaný prostredníctvom zdieľanej siete wi-fi.

horor Úsmev 2 Čítajte viac Prichádza horor, ktorý vydesí aj silné povahy. Z traileru tuhne krv v žilách

Podvodník z Jacka následne vylákal dostatok informácií na to, aby sa dostal k jeho účtu. Videl potom všetky transakcie. Ešte keď Jack telefonoval s podvodníkmi, prišiel mu z Revolutu potvrdzovací kód na rovnakú sumu, ktorú ráno sám naozaj zo svojho účtu platil. Preto nezaváhal a potvrdil, že túto transakciu skutočne vykonal on. Neuvedomil si, že podvodníci už v tej chvíli mali pripravený falošný účet.

Pozor Aktualita:  Češi našli cestu, jak stavět přístřešky bez účasti stavebního úřadu

V nasledujúcich minútach začali peniaze z Jackovho účtu rýchlo miznúť. Len čo si Jack uvedomil, že naletel podvodníkom, okamžite chcel kontaktovať Revolut s požiadavkou, aby jeho účet zmrazili. Nenašiel ale žiadnu vyhradenú linku pomoci, len chatovacie funkcie hlboko v aplikácii. Poslal im preto správu, ale trvalo 23 minút, kým sa dostal do správneho oddelenia, ktoré mohlo účet zmraziť. Za ten čas z jeho účtu zmizlo ďalších 67 000 libier (80 000 eur).

Jack je presvedčený, že podvodníci dokázali obísť softvér na rozpoznávanie tvárí. Keď si totiž klient dáva účet na iné zariadenie, Revolut ho vyzve, aby si mobilným telefónom zaobstaral selfie a fotografiu následne odoslal na porovnanie. Jack ale selfie nikam neposielal a keď platformu Revolut vyzval, aby mu údajná snímka ukázala ako dôkaz, dozvedel sa, že Revolut ho vo svojich systémoch uložený nemá. Relácia BBC Panorama následne vykonala vlastné skúmanie a zistila, že problém okolo snímok selfie pre účely autorizácie už Revolut zrejme medzičasom odstránil.

Podvedeného klienta Jacka ale zaráža, že niekto mohol na jeho účte len za hodinu vykonať 137 transakcií a Revolut si nič podozrivého nevšimol. Väčšina bánk totiž účty svojich klientov monitoruje a ak zaregistruje neštandardnú platbu, klienta okamžite informuje a cez aplikáciu sa ho pýta, či tieto platby skutočne realizuje on.

Pozor Aktualita:  Některé typy cihel při povodních neobstály. Po pár hodinách ve vodě se proměnily v bahno

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….