Spánok na chrbte
Poloha na chrbte s rukami pozdĺž tela a uvoľneným krkom je podľa mnohých odborníkov tou najvhodnejšou. Je ideálna aj z hľadiska zachovania mladistvého vzhľadu. Tvár sa nijako nedeformuje a netvoria sa vrásky, nedochádza tiež k utieraniu ošetrujúcich prípravkov do vankúša.
Avšak pozor si dajte na vzpažené ruky nad hlavou. Ak takto zaspávate, preťažujete nielen chrbtové svaly, ale aj nervy v ramenách a ráno sa dočkáte nepríjemnej bolesti a mravčenia. Chybu môžete urobiť aj vtedy, keď si pod hlavu nastavíte príliš vysoký vankúš a krk tak preťažujete. Chrbtica by mala byť čo najviac v rovine, v neutrálnej polohe.
Spanie na bruchu
Je to najmenej zdravá poloha na nočný odpočinok. Chrbtica je deformovaná a bedrá vytočené, čo môže viesť až k dlhodobej bolesti v oblasti bedier. Hlava sa vytáča do strany, čím trpí krčná chrbtica. Rovnako ako chrbtica, ale trpí aj koža na tvári, v dekolte a na bruchu, koledujete si opäť o zbytočné vrásky. Pokiaľ navyše spíte oblečení, pyžamo vás obopína, ťahá a sťažuje telu prirodzený pohyb. Rovnako zvyšuje vašu telesnú teplotu a znižuje tvorbu potrebného melatonínu. Polohe na bruchu sa preto vždy radšej vyhnite.
Pozor na spanie na boku, vie byť zradné
Pri spaní na boku, obzvlášť na ľavom, dochádza k tlaku na vnútorné orgány, lepšie sa prekrvujú a dochádza k úľave od bolesti. Naopak, ak sa bojíte vrások, je to najhorší možný spôsob, ktorý mechanicky ešte podporíte tlakom vankúša alebo rukou, ktorou si tvár podkladáte. Rovnako vám hrozí ovisnuté a nerovnomerné poprsie, pretože v polohe na boku sa prsia rôzne deformujú a vystavujú inak vplyvu gravitácie.
Ak už spíte na boku, ideálne by ste mali spať tvárou k stene. To zaručí ničím nerušený spánok. Naopak, natočenie do otvorenej miestnosti môže podvedome rušiť spánok.
Pozor na svetlo
Nie je to síce poloha, ale mnoho ľudí si necháva v spálni aspoň malé svetlo, aby v prípade potreby vedeli trafiť z postele napríklad na záchod. Môže to byť problém. Svetlo v spálni nepriaznivo ovplyvňuje priebeh spánkových cyklov, hoci oči vlastne nikdy nespia. Oči pod zatvorenými viečkami neustále vykonávajú koordinované pohyby. V takzvanej Non-REM fáze spánku vykonávajú len pomalé valivé pohyby, v REM fáze spánku sú typické veľmi rýchle pohyby očí. Pravidelné striedanie týchto spánkových cyklov je dôležité pre dostatočnú regeneráciu oka po celodennej námahe. Čím menej je svetla v miestnosti, kde spíte, tým je spánok účinnejší a hlbší.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….