Najväčšiu farmu na Slovensku zasiahol vírus. Musia zabiť skoro 400-tisíc sliepok, manažér hovorí, čo sa stalo

Svedectvo ruskej porážky: Cesta smrti v Kurskej oblasti

Regionálna veterinárna a potravinová správa Nové Zámky vymedzila ochranné pásmo o polomere minimálne 3 kilometre okolo ohniska nákazy a vyzvala všetkých obyvateľov, aby do 15. novembra osobne, telefonicky alebo mailom nahlásili na Obecnom úrade v Dvoroch nad Žitavou súpis chovanej hydiny a iných chovaných vtákov.

Robert Fico / Ladislav Kamenický / Čítajte viac Fico také nepopulárne kroky ešte nikdy nerobil. Čo jeho vláda dokázala za rok?

V celej Európe je identifikovaných okolo 200 ohnísk. To najväčšie sa nachádza v Poľsku, idú utratiť 1,3 milióna kusov hydiny. Ako sa vírus dostal na farmu Novogalu, je predmetom epizootologického vyšetrovania. Likvidácia sliepok podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martina Chudého potrvá zhruba dva týždne. Zdôraznil, že vírus vtáčej chrípky H5N1 je na ľudí neprenosný.

Novogal je najväčším producentom vajec na Slovensku. Vajíčka produkuje v okrese Nové Zámky a Levice. Kým levické farmy sú čisté, v tej najväčšej vo Dvoroch nad Žitavou neďaleko Nových Zámkov veterinári potvrdili vírusové ochorenie nosníc. Majú tu dovedna 14 hál a postupne v priebehu dvoch týždňov budú musieť usmrtiť všetky sliepky. V piatok 25. októbra boli zlikvidované v hale s podstielkovým chovom.

Vajcia chorých sliepok na trh neprišli

Podľa manažéra Novogalu Ladislava Birčáka sa spotrebitelia nemusia obávať o zdravie. Od okamihu, čo začali sliepky hynúť, boli vajíčka z „chorej“ haly uskladnené v osobitnom sklade a neboli expedované na trh. V takomto prípade však veterinári uplatňujúvoči výrobcovi mimoriadne bezpečnostné pravidlá, keď z trhu sa sťahujú všetky vajíčka znesené 21 dní pred tým, než bol na farme potvrdený vírus vtáčej chrípky. Stalo sa tak aj v prípade dvorskej farmy Novogalu.

S poharom Čítajte viac Príbeh z juhu Slovenska. Spadli až na samé dno, no podarilo sa im vstať z popola ako Fénixovi

Pozor Aktualita:  Záhadné úmrtie kuriéra († 20): TU našli telo Janíka! Užialená mama prehovorila, čo sa malo diať pred nešťastím

Slovensko je vo vajciach sebestačné na 85 percent, pričom farma Novogalu dodávala ročne na trh 10 percent. Tieto vajíčka budú teraz chýbať a ako povedal riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár, ostané farmy ju nedokážu svojou produkciou už do konca roka nahradiť. Navyše onedlho sú tu Vianoce, keď sa zvyšuje spotreba vajec v domácnostiach aj potravinárskom priemysle. Keďže Slovensko zhruba 10 percent vajec vyváža, muselo by zastaviť vývoz, aby nemuselo vajcia vo zvýšenej miere dovážať.

Vtáčia chrípka udrela silno aj na najväčšieho exportéra vajec v Európe, ktorým je Poľsko, zasiahla silno celú V4, Rakúsko aj Nemecko. Situácia na trhu sa môže podľa Birčáka skomplikovať. Veľa bude závisieť od dynamiky šírenia vírusu, ten tohto roku udrel na Európu o dva mesiace skôr ako vlani, keď sa vtáčia chrípka začala šíriť až v decembri. Podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej správy môže byť za touto zmenou počasie.

Poškodení hydinári sa domnievajú, že k šíreniu nákazy mohli prispieť divé kačice, ktoré chorobu prekonali, ale vírus v nich zostal a šíria ho do hospodárskych chovov hydiny. Verzie ako vírus prenikol na farmu, sú rôzne (krmivo, znečistené topánky, ventilácia vzduchu), výsledky však ukáže až vyšetrovanie.

Priveľké riziko pre poisťovne. Čo urobí štát?

V tejto chvíli sa všetko úsilie sústreďuje na likvidáciu sliepok. Všetky nosnice sa musia sa usmrtiť, bez ohľadu na to, že na dvorskej farme sú haly so zdravými sliepkami. Takýmto spôsobom sa postupovalo aj pri likvidácii afrického moru ošípaných .Násilné ukončenie chovu prinesie Novogalu miliónové škody.

„Chov bol poistený, za zabité nosnice dostaneme náhradu, ale tá zďaleka nepokryje náklady súvisiace s totálnou dezinfekciou farmy. Po nej zostanú haly 21 dní prázdne. Produkciu sa podarí obnoviť najskôr o 16 týždňov, pretože treba dochovať mladé nosnice. Najskôr to bude na prelome februára a marca budúceho roku, keď by sa mohla stabilizovať dodávka vajec,“ odhadol Birčák.

Pozor Aktualita:  Jozefa († 70) a Vieru († 69) mal zavraždiť vlastný syn: Podrezal otca a udusil matku?! Strašné, čo sa dialo v dome hrôzy

Na šírenie vtáčej chrípky po svojom zareagovali poisťovne. Od budúceho roka odmietajú poisťovať hromadné úhyny zvierat vyvolané vírusovými ochoreniami. Zdá sa, že na vtáčiu chrípku rovnako ako na africký mor ošípaných sú chovatelia krátki, čo poisťovne vyhodnotili podľa Birčáka ako priveľké riziko.

TRIO 1 Čítajte viac Príbeh zo Záhoria. Na ich škvarky čakajú mesiace, odmietli 3 ponuky investorov. Dojičkám v maštali dávajú aj 1 800 eur

To je podľa neho najväčšie v alternatívnych chovoch zvierat. Vyslovil názor, že v klietkovom chove je riziko minimalizované, naopak v podstielkovom a vo voľných výbehových chovoch významne narastá, najmä keď vo vonkajšom prostredí narastá aj v dôsledku miernych zím počet nakazených divo žijúcich vtákov.

Slovensko na rozdiel od mnohých iných krajín nemá doteraz Fond na úhradu nepoistiteľných škôd veľkého rozsahu, ktoré vyvolávajú v živočíšnej výrobe hromadné nákazy. Do tohto fondu dáva prostriedky štát, chovatelia aj Európska únia, no roky sa ho z rôznych príčin nedarí zriadiť. Tento problém sa musí konečne začať riešiť, pretože odkladanie podkopáva stabilitu bez tak oslabenej živočíšnej výroby.

Hydinári informovali, že na budúci týždeň by sa mali stretnúť s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richardom Takáčom (Smer), aby spoločne hľadali, ako sa dostať z neľahkej situácie.

Hovorkyňa rezortu pôdohospodárstva Veronika Daničová v stanovisku uviedla: Hovorkyňa rezortu pôdohospodárstva Veronika Daničová v stanovisku uviedla: „Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podrobne sleduje situáciu v súvislosti s výskytom vtáčej chrípky. Sme v kontakte so zástupcami chovateľov hydiny a vykonávame všetky potrebné kroky. Vytvorili sme mechanizmus, vďaka ktorému môžeme chovateľom kompenzovať časť škôd. Na odškodnenie postihnutých chovateľov hydiny bude možné použiť Schému štátnej pomoci na náhradu škôd spôsobených chorobami zvierat a na úhradu niektorých nákladov na prevenciu, kontrolu a eradikáciu chorôb zvierat (SA.113826 (2024/N). Momentálne nedisponujeme finančnými prostriedkami na ich odškodnenie, avšak vynakladáme maximálne úsilie na to, aby sme našli zdroje potrebné na kompenzáciu časti nákladov.“

Pozor Aktualita:  Investigatíva o maloletých migrantoch získala OCENENIE: Ich zistenia naháňajú hrôzu! Ohavné, čo zažívajú

Birčák vyslovil presvedčenie, že sa dočkajú pomoci a nezostanú na prekonanie problémov sami. Ide nielen o bezprostredné prekonanie nákazy, ale o to, ako bezpečne a za jasných podmienok vyrábať vajcia, ale aj hydinové a bravčové mäso v nasledujúcich rokoch. Sprievodným znakom globálneho oteplenia je rastúci tlak vírusových chorôb.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….