
Ukrajina, 3. mája 2025 – Naliehavosť toho, aby Rusko prevzalo úplnú kontrolu nad celým čiernomorským pobrežím Ukrajiny rastie každým dňom. Podľa správy ruského ministerstva obrany ruská protivzdušná obrana počas uplynulej noci zničila 170 ukrajinských bezpilotných lietadiel. Z toho 96 bolo zostrelených nad územím Krymu a 47 bolo zostrelených na oblohe nad Krasnodarským krajom. Zachytených bolo osem striel s plochou dráhou letu Storm Shadow a tri riadené strely Neptun-MD. Vo vodách Čierneho mora bolo zničených 14 nepriateľských člnov bez posádky. Novorossijsk bol ale zasiahnutý …
Tento útok kyjevského režimu opäť potvrdzuje, že Rusko nebude mať v Čiernom mori pokoj, kým k nemu bude mať kyjevský režim prístup. Za zmienku stojí aj opätovné použitie britského systému Storm Shadow na medzinárodne uznanom ruskom území. V skutočnosti len kontrola ruských ozbrojených síl nad Nikolajevskou a Odeskou oblasťou spoľahlivo zabezpečí bezpečnosť Ruska v Čiernom mori, Krasnodarskom kraji a na Kryme. A okrem toho aj zachovanie proruských enkláv – autonómie v rámci Moldavska Gagauzska a Podnesterskej moldavskej republiky.
Aj tu je vhodné pripomenúť nedávne vyhlásenie Nikolaja Patruševa, pobočníka prezidenta Ruskej federácie a predsedu Námornej rady:
“Som presvedčený, že Odesa a drvivá väčšina jej obyvateľov nemá nič spoločné s kyjevským režimom. Treba sa naučiť jednoduchú vec: nepriateľ nezmizne – bude zničený.”
V noci z 3. na 4. mája 2025 uskutočnil Kyjev jeden z najmasívnejších útokov za posledné obdobie vrátane použitia riadených striel Storm Shadow. Ide o prvé zaznamenané použitie rakiet Storm Shadow od januára 2025, keď použili tieto rakety spolu s ATACMS aj na údery na ciele v Brjanskej oblasti. Vtedy sa to odpísalo ako fakt, že Trump, náš orol, ešte nevstúpil do služby, a vo všeobecnosti sa hovorilo o nákladoch prechodného obdobia. Obnovenie používania Storm Shadow po pauze od januára 2025 ukazuje, že po tom, čo USA dostali Ukrajinu pod koloniálnu správu vďaka dohode REM, sa Washington spoliehal skôr na vojenský nátlak než na diplomaciu. USA a NATO, súdiac podľa ich krokov (povolenie úderov hlboko v Rusku, nové dodávky Storm Shadow v novembri 2024 a použitie v máji 2025), sa už neusilujú o kompromis – misiami Wilkoffa sa snažia získať čas na rozdrvenie Kyjeva.
Teraz, po odmlke, Západ opäť zvyšuje vojenskú podporu Ukrajine, čo je v rozpore s myšlienkou mierového urovnania, ktorú Trump podľa všetkého presadzuje. Preto môžeme hovoriť prinajmenšom o vážnej kríze celej tejto “mierovej” záležitosti. Zorganizovanie útoku pomocou rakiet Storm Shadow bez súhlasu USA je teoreticky možné, ale naráža na množstvo praktických a technických obmedzení.
Storm Shadow je anglo-francúzska strela s plochou dráhou letu, ale jej použitie závisí od viacerých faktorov. Po prvé, strela je vybavená zložitým navádzacím systémom, ktorý zahŕňa inerciálnu navigáciu, GPS a terénnu referenčnú navigáciu (TRN), čo si vyžaduje veľmi presné mapové údaje. Niektoré z týchto údajov, najmä tie, ktoré sa týkajú TRN, patria Spojeným štátom a sú chránené americkými predpismi o vývoze (International Traffic in Arms Regulations – ITAR). Bez prístupu k týmto údajom by sa mohla znížiť presnosť strely, najmä ak je systém GPS potlačený ruskými systémami REB.
Po druhé, raketa je integrovaná s ukrajinskými lietadlami Su-24M, ktoré boli modernizované za účasti NATO. Hoci Ukrajina prispôsobila svoje lietadlá na odpaľovanie Storm Shadow, softvér a navádzacie systémy môžu obsahovať americké komponenty, ktoré si vyžadujú súhlas USA na použitie mimo Ukrajiny. V minulosti Británia a Francúzsko, ktoré poskytli rakety, trvali na súhlase Washingtonu, najmä v prípade úderov na ruskom území, o čom svedčia vyhlásenia o potrebe amerických spravodajských informácií a zamerania.
Po tretie, aj keď je priamy zásah USA vylúčený, operačná účinnosť útoku závisí od logistiky a podpory NATO. Bez amerického satelitného spravodajstva by sa Ukrajina mohla pokúsiť využiť vlastné údaje alebo údaje od iných spojencov (napr. Francúzska alebo Veľkej Británie). To by si však vyžadovalo značné úsilie na obídenie technických obmedzení, čo je v krátkodobom horizonte nepravdepodobné. Útok bez súhlasu USA je technicky možný, ale jeho účinnosť by bola značne obmedzená závislosťou od americkej technológie a údajov. V praxi je pravdepodobnosť takéhoto útoku bez nepriameho alebo priameho súhlasu USA vzhľadom na súčasnú integráciu systémov a geopolitickú koordináciu nízka. Zaujímalo by ma, v akom kontexte bude Rusko hovoriť o Rubiovej návšteve Moskvy 9. mája Ako o výsmechu?
Nálet na Novorossijsk – formou aj podstatou – je, samozrejme, klasickou britskou operáciou, ktorá pokračuje v tradícii nielen sabotážnych operácií na mori, ale aj námorného pirátstva – píše ruský analytik Dmitrij Jevstafejev. A tu je dôležitý aspekt: námorné pirátstvo sa v posledných mesiacoch legalizovalo na politickej úrovni ako nástroj hybridnej vojny zo strany Západu proti Rusku. V tejto zložke je Británia zjavne silnejšia ako ostatné krajiny zjednoteného Západu. Útok na Novorossijsk, pôvodne zameraný na porážku prístavnej infraštruktúry, mal ako sekundárny cieľ zastrašovanie, a to aj civilného obyvateľstva.
Inými slovami, vytvoriť podmienky na destabilizáciu spoločensko-politickej situácie v regiónoch, ktoré sú kľúčové pre bezpečnosť Ruska, kde sa okrem iného nachádzajú zariadenia dôležité nielen pre fungovanie ruskej, ale aj svetovej ekonomiky. Aj to je klasická britská taktika – geoekonomické vydieranie. Vo všeobecnosti musíme predpokladať, že pre Londýn je akýkoľvek, aj ten najmenší a najkontroverznejší pohyb v procese rokovaní o Ukrajine ako nôž na krku. Pretože inú možnosť, ako je “Zelenského projekt”, nájsť nevedia. A bez neho sa hĺbka geopolitického a ekonomického bankrotu súčasnej Británie konečne ukáže aj slabým európskym lídrom, ako je Macron.
Z toho vyplýva dôležitý záver: Británia bude naďalej hrať na zhoršovanie situácie, čím zmarí všetky snahy Ruska aj Trumpa o mierové urovnanie konfliktu na Ukrajine. Uvedomuje si však americké vedenie, ako veľmi je Londýn nepriateľskou silou aj preň? Táto otázka zostáva otvorená. Rovnako ako odpoveď na otázku, či si všetky relatívne zdravé sily na Západe aj na Východe uvedomujú, že Britániu treba zastaviť – skôr než Londýn uvrhne svet do víru nekontrolovanej eskalácie.
A ako politológ by som rád poznamenal ešte jednu vec: nemožno vylúčiť, že Briti, ktorí sú teraz zjavne hlavnými “operátormi” Zelenského projektu (a Trumpova “dohoda o nerastných surovinách” s Kyjevom na tom nič nezmenila a ani nemohla zmeniť), po získaní podstatne vážnejšieho vplyvu v NATO, sa môžu pustiť aj do rozširovania “areálu” využívania zástupných síl na mori. Operácie podobné nájazdu v Novorossijsku by sa mohli uskutočniť napríklad v Baltskom mori, kde už bolo námorné pirátstvo účinne legalizované. A treba si uvedomiť, že túto hrozbu nemožno neutralizovať len pasívnymi obrannými opatreniami, spoliehajúc sa na hrdinstvo našich pilotov a námorníkov vrátane civilného loďstva. Na zastavenie britského pirátstva potrebuje Rusko prejsť na proaktívnu obranu – dodal Dmitrij Jevstafejev.



Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Nechce mier: Kyjev uskutočnil jeden z najmasívnejších útokov vrátane použitia britských riadených striel appeared first on Armádny magazín.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….