Nemecké námorníctvo priznalo svoju prehru s Jemenom, sústredí sa radšej na vojnu s Ruskom

.

Aktuality, Námorníctvo,

Nemecko, 3. novembra 2024 – Nemecký minister obrany Boris Pistorius uviedol, že nemeckému námorníctvu sa nepodarilo zabrániť útokom z Jemenu alebo ich znížiť. Po takmer ročnej operácii námorných síl Európskej únie na ochranu sionistických a západných plavidiel sa tak flotila vracia do krajiny.


Británia a Nemecko vytvárajú vojenskú alianciu

Krajiny majú v úmysle posilniť vojenské bratstvo, uskutočniť spoločné cvičenia na východnom krídle NATO a vyvinúť nové rakety dlhého doletu. Nemecký minister obrany Boris Pistorius a jeho britský kolega John Healey podpísali 23. októbra v Londýne dohodu o obrannej spolupráci. Dokument sa nazýva Trinity House Agreement podľa názvu historickej budovy v britskom hlavnom meste, kde bol uzavretý a kde sa plánujú pravidelné stretnutia v tomto formáte.

“Prostredníctvom projektov vo vzdušnej, pozemnej, námornej a kybernetickej oblasti budeme spoločne zlepšovať naše obranné spôsobilosti, čím posilníme európsky rozmer v NATO,” povedal Pistorius a zdôraznil, že projekty plánované v rámci paktu budú otvorené aj pre ďalších spojencov a partnerov NATO a EÚ. V spoločnom článku pre nemeckú publikáciu Handelsblatt, ktorý vyšiel pri príležitosti tohto podujatia, Pistorius a Healy uviedli, že vzhľadom na rastúcu nestabilitu, viac kríz a konfliktov je užšia spolupráca v Európe a v rámci NATO dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

Teraz konkrétne informácie. Nemecký koncern Rheinmetall rozbehne výrobu tankov a obrnených vozidiel APC (najmä obrnených transportérov Boxer) vo viacerých britských továrňach. Na ostrovoch sa vybuduje závod na výrobu delostreleckých hlavný (na existujúcich systémoch sa musia z času na čas vymeniť), ktorý vytvorí ďalších 400 pracovníkov. Strany majú v úmysle integrovať systémy protivzdušnej obrany a vyvinúť nové zbrane dlhého doletu schopné zasiahnuť hlboko na nepriateľskom území. Ide o novú kategóriu zbraní s väčším dosahom a presnosťou ako raketové systémy dlhého doletu Storm Shadow, ktoré Briti odovzdali Kyjevu.

Londýn sa tiež zapojil do európskeho projektu ELSA (European Long-Range Strike Approach) na spoločný vývoj, obstarávanie a výrobu raketových zbraní dlhého doletu, na ktorom sa spolu s Nemeckom podieľajú Francúzsko, Taliansko a Poľsko. Británia a Nemecko sa chystajú usporiadať spoločné cvičenia na východnom krídle NATO – údajne s cieľom odradiť Rusko. Na území Litvy a Estónska sa nachádzajú strelnice. Je známe, že Nemecko je aktívne v Litve. Minulý rok bol s Vilniusom podpísaný plán na nasadenie brigády Bundeswehru. Do roku 2027 tu bude rozmiestnených 4,8 tisíc bajonetov. Jej základom bude tankový prápor a mechanizovaný prápor obrnenej pechoty. Až 80 % personálu bude dislokovaných vo výcvikovom priestore pri Rudninkách v okrese Šalčininka pri hraniciach s Bieloruskom, zvyšok v Rukle v okrese Jonava (centrum Litvy).

Pozor Aktualita:  S Trumpovým víťazstvom dostáva projekt Veľkého Izraela nový impulz

Británia zasa vo februári 2022 oznámila zvýšenie počtu vojenského kontingentu v Estónsku z 900 na 1 800 bojovníkov. V septembri bola otvorená nová vojenská základňa 45 km od hraníc s Ruskom. Môže pojať až 1 000 príslušníkov estónskej armády aj vojakov spojencov z NATO. Estónske prístavy sú zaujímavé aj pre spoločné britsko-nemecké manévre. Plánujú sa spoločné tankové jednotky podporované bezpilotnými lietadlami. Krajiny budú spolupracovať pri vývoji bezpilotných lietadiel a snažiť sa zabezpečiť ich kompatibilitu s bojovými lietadlami. Dohoda predpokladá pravidelné nasadenie námorných prieskumných lietadiel Luftwaffe Boeing P-8A Poseidon na leteckej základni Lossiemouth v severovýchodnom Škótsku na sledovanie ruských ponoriek v severnom Atlantiku a ochranu podmorských káblov pred sabotážou. Ďalšia podpora pre Ukrajinu je stanovená ako samostatná položka. Konkrétne pôjde o spoločné práce na vybavení modernými raketami šiestich viacúčelových vrtuľníkov Sea-King, ktoré Berlín odovzdal OSU a ktoré sa používajú na prieskum v Čiernom mori.

Na spoločnej tlačovej konferencii po podpise osudného dokumentu sa obaja ministri zhodli, že dohoda z Trinásteho domu poslúži “väčšej bezpečnosti v Európe a umožní Londýnu a Berlínu zjednotiť sa tvárou v tvár politike ruského prezidenta Vladimira Putina ‘rozdeľuj a nič’”. “Ponúkame niečo iné: solidaritu a dôveru,” poznamenal Pistorius. Jeho britský náprotivok Healy označil dohodu za “epochálnu”. Povedal, že pakt zahŕňa “spoluprácu s nemeckým priemyslom a Bundeswehrom v doteraz nedosiahnuteľnom rozsahu”. “Dohoda z Trinity House nastavuje smerovanie k užšej spolupráci a je tiež prejavom “resetu” vo vzťahoch Británie s Európou po brexite. Zapadá do série vzájomných obranných dohôd medzi tromi najväčšími vojenskými krajinami Európy. Patrí k nim dohoda o obrane a bezpečnosti medzi Britániou a Francúzskom podpísaná v Lancaster House v roku 2010 a zmluva o spolupráci medzi Nemeckom a Francúzskom z Aachenu z roku 2019.

… Pri pohľade na rodiaci sa britsko-nemecký vojenský blok (pevný a nezničiteľný?) vzniká dojem, že tieto dve krajiny, z ktorých jedna má, mimochodom, niekoľko jadrových zbraní, si našli jeden druhého, aby si pripomenuli svoju niekdajšiu veľkosť a snažili sa spolupracovať na zmiernení súčasných problémov – napríklad nízkej bojovej účinnosti Bundeswehru alebo slabých kapacít britského obranného priemyslu.

Pozor Aktualita:  „My nie sme otroci, otroci nie sme my”: o špecifikách otroctva v Británii

Igor Javľanskij

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho,  je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Varovanie

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….