Nepálska hora sa okrem Slováka stala osudnou aj Slovincovi. Dolámaný sólista čakal na pomoc, ktorá prišla neskoro, päť dní

Príbeh oboch horolezcov je trocha odlišný, no hlavný rozdiel bol v samotnom zložení výpravy. Zatiaľ čo Húserka mal na východnej stene po boku českého veterána Mareka Holečka, Humar sa pokúsil zdolať južnú stenu sám.

Humar bol horolezeckým samotárom s povesťou sebavedomého sólistu. Najznámejšie vrcholy Himalájí zdolával najradšej sám, maximálne ako člen naozaj malých tímov.

Tím si v horolezeckej komunite vybudoval obrovské meno. Keď v roku 1999 zdolal južnú stenu siedmej najvyššej hory sveta Dhaulágirí, poklonu mu vystrúhal aj legendárny Reinhold Messner.

Ondrej Húserka Čítajte viac Zlá predtucha sa potvrdila. Slovenský horolezec po páde do trhliny tragicky zahynul

Samozrejme, negatívnou stránkou jeho sólovýstupov bolo obrovské riziko pri každej výprave. V roku 2005 chcel zdolať Nanga Parbat výstupom cez Rupálsku stenu, no dostal sa do obkľúčenia lavín a snehových previsov.

Prežil vďaka útočisku v ľadovej jaskyni, odkiaľ šesť dní komunikoval so záchranármi, kým ho nenašiel vrtuľník pakistanskej armády.

Pozor Aktualita:  Strelecká mizéria v najvyššej súťaži. Dunajská Streda stratila dva body, gól nepadol nikde

No jeho šťastie vyprchalo pri osudnej výprave v novembri 2009. Vtedy sa ozval z južnej steny Langtang Lirung svojmu šerpovi Jagatovi, ktorý na neho čakal v základnom tábore.

Hlas z vysielačky oznámil zlé správy. Slovinec hlásil, že vo výške asi 6300 metrov mal nehodu, pravdepodobne má polámanú nohu, rebrá i chrbticu a prosil o rýchlu záchranu. Vtedy štyridsaťročný dobrodruh mal vážne obavy, že tentokrát zomrie.

Ondrej Húserka Čítajte viac Ondrooo, reval som ako tur. Ako došlo k smrti slovenského horolezca? Jeho český parťák opísal bez príkras dianie v ľadovej hrobke

Na druhý deň ráno sa Humar ozval ešte raz. „Jagat, toto je moje posledné…“ zaznel slabý hlas vo vysielačke a potom sa spojenie prerušilo. Horolezec sa už potom neozval.

Záchranný tím mohol letieť na miesto až na druhý deň. Vrtuľník vo výške 6300 metrov nikoho neobjavil, podobne to skončilo aj na ďalší deň. Potom sa počasie zhoršilo a pátranie sa skomplikovalo.

Pozor Aktualita:  Dôležitá výhra pred skromnou návštevou. Slovenským hrdinom v Trnave bol Strelec

Telo slovinského alpinistu objavili až na piaty deň, no o sedemsto metrov nižšie, ako uvádzal Humar vo vysielačke.

Či chybný odhad spôsobil šok po páde, alebo sa Humar pokúšal zachrániť sám a pri tom opäť spadol, to stále zostáva záhadou.

Ondrej Húserka Čítajte viac Zo zovretia trhliny ho vyslobodzovali dva dni. Záchranári objavili telo slovenského horolezca Húserku

Rovnako ako to, čo vlastne osudnú nehodu na južnej stene spôsobilo. Horolezec po sebe zanechal manželku a dve deti.

“Jednoducho miloval lezenie, to mystické spojenie s horami. V Slovinsku bol v neustálom kontakte s ľuďmi, mal mnoho povinností, termínov, ktoré musel dodržať, staral sa o svoju rodinu.

Potom rád utiekol na niekoľko týždňov do hôr, kde chcel byť sám. Bolo to súčasťou jeho osobnosti,” napísala o ňom v biografii kanadská spisovateľka Bernadette McDonaldová.

Jozef Just, Zoltán Demján, Marián Šajnoha Čítajte viac Kus nohy na Evereste ho nepresvedčil. Keď vám pri výstupe zomrú štyria kamaráti, o úspechu nemôže byť ani reči Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….