Do červena sfarbená kráska neodišla do dôchodku. Stále sa pestuje a jej popularita je na vzostupe, hoci patrí k najdrahším jablkám na trhu. Má dobrých nasledovníkov. Aktuálnym Jablkom roka sa stala odroda Fengapi, o čo sa postarali ovocinári zo spoločnosti Dunaj Fruit vo Veľkých Úľanoch.
Fengapi, ktorú v obchode predávajú pod menom Tessa, je krížencom na Slovensku dobre známej Galy a Pink Rosy. Pestuje sa iba päť rokov, ale zažiarila ako svojím vzhľadom s podmanivou ružovo- červenou farbou, tak aj chrumkavosťou a šťavnatosťou. Jablko k nám doputovalo z Talianska a keďže má rado slnko, pokračujúce otepľovanie mu žičí. Je to nová slovenská kráľovná medzi jablkami.
Na svete sa pestuje okolo 4-tisíc druhov jabĺk, na Slovensku zhruba sto. Krajina medzi Dunajopm a Tatrami má jedny z najlepších podmienok na pestovanie jabĺk, ale stále sa nevie zmocniť svojho potenciálu. Aj tohto roku, hoci bol jeden z najúrodnejších , Slovensko dopestovalo iba jednu tretinu jabĺk, ktoré ľudia skonzumujú. Zvyšok vozíme alebo z Poľska, alebo zo západnej Európy.
Projekt, ktorý nerozdeľuje, ale spája
Ako sa dostať zo slepej uličky? Prezident Únie ovocinárov Slovenska Marián Varga vraví, že keby sa podarilo ročne založiť nové sady na ploche 300 hektárov, do desiatich rokov by bolo Slovensko sebestačné, dokonca by sme mohli jablká vyvážať. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer -SD) podotkol, že rezort robí všetko preto, aby uvoľnil stavidlá brániace využitiu ojedinelého produkčného potenciálu. Uviedol, že “cez výzvy zo starého programovacieho obdobia budú úspešné aj ovocinárske spoločnosti“.
Na Slovensku máme viacero úspešných ovocinárskych firiem, ale na zvrátenie nepriaznivého stavu ich produkcia stále nestačí. Ovocie spolu so zeleninou a zemiakmi sa podieľa celou jednou štvrtinou na nepriaznivom salde v obchode s agrokomoditami. Niečo teda robíme zle. Vari už nemá zmysel hovoriť o tom, ako sme premárnili príležitosti uplynulých rokov, treba hľadieť do budúcna a urobiť čosi preto, aby či už rozbehnuté ovocinárske firmy alebo novovznikajúce dokázali vysadiť každoročne oných tristo hektárov. Z čoho začať?
Pred mesiacom bolo v Modre výjazdné rokovanie vlád, na ktorom podpísali Memorandum o vybudovaní na slovenské pomery unikátneho kampusu. Jeho jadrom by sa mala stať modranská ovocinársko-vinárska škola ako centrum vzdelávania ovocinárov, vinohradníkov a vinárov a to nielen mladých, ale mala by to byť báza celoživotného zvyšovania odbornosti pre všetkých, čo sa venujú ovocinársko vinohradníckemu biznisu.
Na zámere je zaujímavé to, že sa v ňom spája úsilie dvoch rezortov – pôdohospodárstva a životného prostredia, Bratislavského samosprávneho kraja, mesta Modra a tiež Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Konečne máme na svete projekt idúci naprieč rezortmi, politickými stranami a spája aj vedecké a vzdelávacie inštitúcie. Ak naozaj všetko dobre pôjde, potom v roku 2029 by mal kampus fungovať. Ovocinárstvo ako soľ potrebuje mladých vzdelaných odborníkov.
Modranská škola má tradíciu, akou sa v mierke bývalého Rakúsko Uhorska môžu pochváliť len tri podobné inštitúcie – škola v Kosterneuburgu v Rakúsku a Valticiach na Morave. Pripomenula to riaditeľka školy Monika Kišová. Ak sa kampus stane realitou, Slovensko by mohlo aspoň z hľadiska prípravy kvalitných ovocinárov a vinohradníkov postupne dobiehať v tejto chvíli úspešnejších susedov.
Reči sa hovoria a ovocie sa je
Minister Takáč ešte pod dojmom toho, čo uvidel počas nedávnej vládnej návštevy v Číne, povedal, že by sme sa mali inšpirovať cieľavedomosťou Číňanov. Len pre zaujímavosť, Čína vysadila vinohrady na ploche vyše 750-tisíc hektárov. Svet nespí, Slovensko sa teda musí prebrať k činu, spájať sily.
„Dobre vieme, čo chceme, pestovať viac ovocia, zeleniny a chovať viac hospodárskych zvierat,“ povedal Takáč. Dodal, že naplnenie tohto cieľa sťažuje prehnaná byrokracia, komplikované rozhodovanie, nepružnosť pri zmene pravidiel, aby sa peniaze použili na to, čo krajina prednostne potrebuje .Je úlohou vlády zjednodušiť legislatívu a všetky procesy pri oživovaní sebestačnosti , ale súčasne aj v EÚ si musíme povedať, akou cestou sa vydáme. Rozhodne by sme sa mali viac držať zdravého sedliackeho rozumu ako lipnúť na prehnaných požiadavkách Green Dealu,” konštatoval minister Takáč.
Reči sa hovoria a nielen chlieb, ale aj ovocie sa je. Hoci na Slovensku pestujeme v rôznej miere až sto odrôd jabĺk, najčastejšie konzumujeme desať druhov. Medzi nimi dobre známy Golden Delicious, ktorému odborná porota v súťaži o Jablko roka prisúdila tretie miesto, kým na druhé sa prebojovalo jablko kyslejšej chuti Granny Smith. Už spomínaná Fengapi-Tessa je jablkom, ktoré viac vyhovuje milovníkom sladších chutí. Hoci každá chuť má svojich vyznávačov, to, čo pri kúpe najviac rozhoduje, je farebnosť, povedal šéf odbornej degustačnej poroty Oleg Paulen, ktorý prednáša ovocinárstvo na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….