Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá 979 dní
- Zelenskyj: Čoskoro bude v Rusku 12 000 severokórejských vojakov
- Ruský nočný útok na Charkov zabil štyroch civilistov
- Podľa Kyjeva Rusko stratilo ďalších 1 360 vojakov
- Agentstvo: Rusi minulý týždeň obsadili 196 kilometrov štvorcových Ukrajiny
16:20 Ruský prezident Vladimir Putin oznámil v utorok nové vojenské cvičenia jadrových strategických síl. Poprední predstavitelia podľa neho počas nich preveria kontrolu odpaľovania nukleárnych balistických a riadených striel.
„Dnes vykonávame ďalšie cvičenie síl strategického odstrašovania,“ povedal Putin na videonahrávke zverejnenej Kremľom. „Vypracujeme opatrenia predstaviteľov na kontrolu použitia jadrových zbraní praktickými vypusteniami balistických a riadených striel,“ uviedol prezident.
Putin podľa správy tiež povedal, že Rusko sa nebude zúčastňovať na žiadnych pretekoch v zbrojení. Zdôraznil však, že Moskva potrebuje mať svoje nukleárne sily pripravené na použitie.
Rusko už tento rok na pokyn šéfa Kremľa usporiadalo vojenské cvičenia týkajúce sa taktických jadrových zbraní. Konali sa vo viacerých fázach v máji, júni a júli.
15:00 Rumunsko chystá zákon umožňujúci zostreliť bezpilotné prostriedky, ktoré nelegálne narušia jeho vzdušný priestor. Príslušnú právnu úpravu predstavilo ministerstvo obrany v Bukurešti, hlasovať sa o nej bude v parlamente, informovala agentúra Reuters. Na Rumunsko, ktoré má s Ukrajinou spoločnú hranicu dlhú 650 kilometrov, v uplynulom roku opakovane dopadli trosky ruských dronov, ktoré útočili na ukrajinskú prístavnú infraštruktúru.
Návrh zákona, ktorý bol v pondelok predložený na verejnú diskusiu, stanovuje podmienky, za ktorých bude môcť Rumunsko zostreliť drony, ale aj pilotované lietadlá. Stalo by sa tak v prípadoch, keď by predstavovali nebezpečenstvo pre rumunských obyvateľov a ich majetok.
„Na úrovni Európskej únie pokračuje úsilie o jednotný prístup k bezpilotným lietadlám, ako aj o stanovenie opatrení proti rizikám,“ uvádza sa v návrhu zákona. „Vojenské operácie v Čiernom mori, masívny nárast používania bezpilotných lietadiel, či už vojenských alebo upravených na vojenské účely, naďalej vytvárajú veľké riziká na hraniciach s Ukrajinou.“
Opatrenia navrhnuté pre pilotované prostriedky sú stupňovité, od zistenia polohy a totožnosti lietadla až po pokus o kontakt, zachytenie a varovné výstrely. Pilotované lietadlo letiace bez povolenia by mohlo byť zničené len v prípade, že by vykonávalo útok alebo sa správalo agresívne.
Bezpilotné lietadlá, najčastejšie drony, možno v závislosti od miery ohrozenia zničiť, zneškodniť alebo nad nimi prevziať kontrolu. Zničenie je však až poslednou možnosťou.
Podľa navrhovaného zákona by sa na tom mohli podieľať aj aliančné systémy rozmiestnené v Rumunsku, a to v súlade so zmluvou o kolektívnej obrane s členskými štátmi NATO a EÚ.
Len za tento mesiac rumunská armáda zaznamenala štyri prípady, keď drony narušili rumunský vzdušný priestor.
14:40 Pred premiérmi škandinávskych krajín v Reykjavíku na zasadnutí Severskej rady vystúpil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý poďakoval za podporu v boji proti ruskej invázii a hovoril o národnej identite či potrebe návratu unesených ukrajinských detí.
Zelenskyj vyzdvihol dlhú históriu Islandu a jeho parlamentu a čas, ktorý mal tento národ na formovanie vlastnej identity a histórie. Uviedol, že tiež Ukrajinci by si zaslúžili čas na budovanie vlastných hodnôt a kultúry bez toho, aby tento proces narúšalo Rusko so svojou vojnou a snahou zničiť Ukrajincov.
„Nesmieme zabúdať na desaťtisíce ukrajinských detí unesených do Ruska,“ uviedol Zelenskyj s tým, že tieto deti prišli nielen o rok či dva slobody, ale tiež o cenný čas strávený s rodinou a blízkymi vo vlasti, o spomienky i o časť budúcnosti. „Mazanie ich totožnosti Ruskom je genocídou identity,“ uviedol tiež Zelenskyj.
Zasadnutie Severskej rady, teda zástupcov Islandu, Nórska, Švédska, Fínska a Dánska, bude v utorok popoludní pokračovať rokovaním o možnostiach ďalšieho tlaku na Rusko.
Škandinávske krajiny si dlho uchovávali neutralitu, ale po začiatku ruského masívneho útoku na Ukrajinu vo februári 2022 Štokholm a Helsinki požiadali a vstup do NATO. Fínsko pristúpilo do aliancie vlani v apríli, Švédsko tento rok v marci. Nórsko, Island a Dánsko sú členmi od roku 1949.
14:25 Ruské ministerstvo obrany oznámilo dobytie východoukrajinského mesta Selydove, ktoré sa nachádza dve desiatky kilometrov juhovýchodne od mesta Pokrovsk. Moskva pred tým hlásila obsadenie troch ukrajinských dedín: Bohojavlenky, Hirnyku a Katerynivky, ktoré sa nachádzajú pri Selydove a blízko mesta Kurachove. Kyjev sa k Moskve avizovaným územným ziskom nevyjadril. Podobné vyhlásenia nemožno bezprostredne nezávisle overiť, ale niektoré médiá informujú o rýchlejšom a rozsiahlejšom postupe ruských síl v ich ťažení na Ukrajine v poslednom čase.
Dobytie mesta Selydove je ďalším územným ziskom Ruska, ktoré v posledných mesiacoch obsadilo rozsiahle ukrajinské územia v Doneckej oblasti, napísala agentúra AFP. Rusi podľa jej analýzy dát amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) v októbri obsadili 478 kilometrov štvorcových ukrajinského územia, čo je najviac od prvých týždňov ruskej invázie do krajiny.
Nezávislý portál Agentstvo s odvolaním sa na dáta otvorených zdrojov ukrajinského projektu DeepState napísal, že Rusi v uplynulom týždni obsadili 196,1 kilometra štvorcových ukrajinského územia, čo je podľa neho najrýchlejší týždenný postup inváznych síl v tomto roku. Rusi postupujú tromi smermi naraz, píše Agentstvo.
Ukrajinská agentúra Unian cituje jedného z ukrajinských generálmajorov Dmytra Marčenka, ktorý povedal, že v Doneckej oblasti sa rúti ukrajinský front. „Neprezradím vojenské tajomstvo, keď poviem, že sa náš front začal rúcať,“ uviedol dôstojník s tým, že Rusi vstúpili do Selydova a pravdepodobne ho čoskoro ovládnu. Ako dôvody vymenoval nedostatok munície či zbraní, vojakov a tiež niektoré rozhodnutia velenia.
13:55 Rusko od 20. do 27. októbra zabralo 196,1 štvorcového kilometra územia Ukrajiny, čo predstavuje najrýchlejší postup ruských síl za týždeň v tomto roku. Tvrdí to nezávislý ruský spravodajský portál Agentstvo, ktorú zmonitorovala agentúra Reuters.
13:50 Ukrajina získa zariadenie na výrobu 80 MW elektrickej energie vďaka finančným prostriedkom, ktoré poskytne Nórsko. Uviedla to tlačová služba ukrajinskej štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Group, informuje web Ukrajinská pravda.
Firma konštatovala, že na zabezpečení tejto pomoci ukrajinskej energetike sa organizačne podieľa aj Rozvojový program Organizácie Spojených národov (UNDP). Podľa Naftogazu zariadenie pomôže zabezpečiť dodatočnú výrobu elektriny a tepla pre obyvateľov jednej z oblastí Ukrajiny.
Nórsko tento mesiac oznámilo, že v rámci svojho dlhodobého plánu podpory Ukrajiny zvýšilo financovanie ukrajinského energetického sektora pred blížiacou sa zimou na sumu tri miliardy nórskych korún.
12:13 Dron spôsobil požiar budovy vojenskej univerzity v čečenskom meste Gudermes, ktorá nesie meno ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sociálnych sieťach to napísal vládca tohto autonómneho regiónu na juhu Ruska Ramzan Kadyrov.
„V dôsledku dronového útoku dnes o 6.30 h začala horieť v Gudermese strecha prázdnej budovy na území Ruskej univerzity špeciálnych síl. Nedošlo k žiadnym obetiam ani zraneniam. Požiar bol uhasený,“ napísal Kadyrov na sieti Telegram.
Incident sa podľa Kadyrova teraz vyšetruje a úrady sa snažia identifikovať osoby, ktoré sa na útoku podieľali. Fungovanie univerzity nemuselo byť prerušené, dodal.
Informácie nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov. Čečensku, ktoré po rozpade Sovietskeho zväzu prešlo dvoma krvavými vojnami, Kadyrov vládne tvrdou rukou a je považovaný za blízkeho Putinovho spojenca.
Ruská univerzita špeciálnych síl Vladimira Putina v Gudermese je súkromnou vzdelávacou inštitúciou a podľa ruskej štátnej agentúry TASS tvoria komplex bezmála stovky budov. Od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 v nej podľa niektorých zdrojov absolvovalo 19 000 ľudí zrýchlený výcvik pre boje na Ukrajine.
12:00 Ruské ministerstvo obrany oznámilo dobytie východoukrajinského mesta Selydove, ktoré sa nachádza niekoľko kilometrov juhovýchodne od mesta Pokrovsk. Informovali o tom dnes agentúry Reuters a AFP. Moskva o niečo skôr oznámila, že jej armáda obsadila ďalšie tri ukrajinské dediny. Kyjev sa k Moskve avizovaným územným ziskom nevyjadril. Podobné vyhlásenia nemožno priamo nezávisle overiť.
Agentúra AFP však konštatovala, že ruské invázne sily v posledných dňoch pokročili vo svojom ťažení na Kurachove a teraz tiež v smere na Pokrovsk. Ten je významným logistickým uzlom. Rusi sa oň usilujú už mesiace a mestské vedenie nedávno informovalo, že v Pokrovsku je zničených 80 percent kritickej infraštruktúry.
Stanica BBC informovala o preniknutí ruských síl do mesta Selydove už minulý týždeň. A predtým sa inváznym jednotkám podarilo túto opevnenú baštu ukrajinských ozbrojených síl obísť z juhu a severu, pripomenula stanica na svojom ruskojazyčnom webe. Vojenskí experti vtedy uvádzali, že ukrajinskí vojaci sa budú musieť čoskoro stiahnuť, aby sa vyhli obkľúčeniu.
Selydove je neveľké mesto ležiace juhovýchodne od Pokrovska, ktorý je v súčasnosti jedným z hlavných cieľov ruských inváznych síl. Nachádza sa v nížine a jeho dobytie neposkytuje zvláštne výhody pre rozvoj ofenzívy, podotkla BBC. Mesto podľa nej však predstavovalo hrozbu pre postup ruských vojakov k Pokrovsku, pretože z neho mohli Ukrajinci zaútočiť na krídlo inváznych síl.
11:55 Moskovský mestský súd poslal na 13,5 roka do väzenia IT špecialistu Firuza Dadobojeva, ktorého uznal vinným z vlastizrady. S odvolaním sa na ruskú tajnú službu FSB o tom informovali ruské tlačové agentúry. Podľa agentúry Reuters má Dadobojev okrem ruského aj americké občianstvo. Vyšetrovatelia ho obvinili z úmyslu odovzdať informácie predstavujúce štátne tajomstvo americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA).
Dadobojev podľa serveru Nastojaščeje vremja pochádza z Tadžikistanu, kde sa narodil v roku 1977. Svojho času pracoval v jednej z obchodných spoločností v Moskve ako IT špecialista a ruskí vyšetrovatelia ho obvinili z nezákonného získania informácií predstavujúcich štátne tajomstvo. Podľa vyšetrovateľov chcel informácie odovzdať predstaviteľovi americkej rozviedky, kvôli čomu nadviazal kontakt so CIA.
Viac podrobností – napríklad o tom, k akým informáciám sa Dadobojov údajne dostal – nie je z oznámenia ruských úradov k dispozícii. FSB tvrdí, že obvinený priznal vinu. Kontaktovať Dadobojeva nebolo možné, poznamenala agentúra Reuters a podotkla, že CIA sa k týmto informáciám zatiaľ nevyjadrila. Informácie o jeho zatknutí prišli v decembri 2022, potom ho úrady umiestnili do vyšetrovacej väzby, napísal web Nastojaščeje vremja.
V Rusku súdy za šesť mesiacov tohto roka odsúdili 52 ľudí za vlastizradu, napísal nedávno server Važnyje istorii, podľa ktorého je táto bilancia 3,5-krát vyššia ako v rovnakom období minulého roka. Zvýšil sa podľa neho tiež počet odsúdených za špionáž, za ktorú poslali ruské súdy v prvej polovici tohto roka za mreže údajne 18 ľudí, pričom vlani v tom čase si takýto verdikt vypočuli dvaja ľudia.
11:34 Saudská Arábia je údajne pripravená pôsobiť ako sprostredkovateľ mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou. S odvolaním sa na saudskoarabského veľvyslanca v Moskve to v utorok uviedla ruská tlačová agentúra TASS.
Rijád podľa veľvyslanca podporuje kroky na deeskaláciu vojny na Ukrajine a je pripravený vyvinúť sprostredkovateľské úsilie s cieľom nadviazať kontakty medzi všetkými zúčastnenými stranami.
Od prvých týždňov vojny v roku 2022 sa medzi Ruskom a Ukrajinou neuskutočnili žiadne mierové rozhovory, hoci s viacerými iniciatívami prišlo niekoľko krajín vrátane Číny a afrických lídrov.
Moskva tvrdí, že je ochotná rokovať, ale Ukrajina by sa musela vzdať svojich ambícií v súvislosti so vstupom do Severoatlantickej aliancie (NATO) a odovzdať Rusku oblasti, ktoré si nárokuje Moskva. To sú však podmienky, ktoré by sa podľa Kyjeva rovnali kapitulácii.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v októbri predložil tzv. víťazný plán, v ktorom vyzval NATO, aby okamžite a bezpodmienečne pozvalo Ukrajinu do Aliancie.
Čítajte viac Rýchly mier? Zelenskyj predstavil vojnou unavenej únii plán víťazstva
11:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok telefonoval so svojím juhokórejským náprotivkom Jun Suk-jolom. Prezidenti hovorili najmä o zapojení severokórejských jednotiek do vojny na Ukrajine na strane Ruska. Zhodli sa, že na vojenskú spoluprácu medzi Pchjongjangom a Moskvou budú spoločne reagovať a zintenzívnia vzájomnú spoluprácu.
„Záver je jasný – táto vojna sa stáva medzinárodnou a presahuje hranice dvoch krajín,“ uviedol Zelenskyyj na sociálnej sieti X. Uviedol, že s Junom sa zhodli na potrebe zintenzívniť spoluprácu v spravodajskej oblasti. „V rámci tejto dohody si Ukrajina a Kórejská republika čoskoro vymenia delegácie,“ vyhlásil Zelenskyj.
Juhokórejský prezident uviedol, že nebude tolerovať „ilegálnu“ vojenskú spoluprácu medzi Ruskom a Severnou Kóreou, ktorá ohrozuje bezpečnosť Južnej Kórey. Za bezpečnostnú hrozbu označil najmä skúsenosti severokórejských vojakov na ukrajinských bojiskách a možné dodávky citlivých technológií z Ruska do Severnej Kórey.
Jun minulý týždeň vyhlásil, že Južná Kórea by mohla prehodnotiť svoju zásadu nedodávať zbrane priamo na Ukrajinu podľa rozsahu vojenskej spolupráce medzi Ruskom a Severnou Kóreou.
Pentagón v pondelok uviedol, že Pchjongjang vyslal do Ruska vyše 10.000 vojakov, ktorí tam absolvujú výcvik a neskôr budú nasadení na Ukrajinu. Generálny tajomník NATO Mark Rutte vyhlásil, že časť severokórejských vojakov už nasadili v Ruskej Kurskej oblasti, ktorú čiastočne okupuje Ukrajina.
Do Ruska v utorok dorazila severokórejská ministerka zahraničných vecí, ktorá tam podľa juhokórejských tajných služieb bude rokovať o dodatočnom nasadení vojakov a kompenzácii za ich účasť v konflikte.
Čítajte viac Globalizuje Putin vojnu proti Ukrajine? Vojaci KĽDR po boku Rusov prekračujú rubikon
9:50 Štyroch civilistov zabil v ukrajinskom meste Charkov na severovýchode krajiny útok, ktorý ruská armáda riadenými bombami podnikla v noci na utorok. Uviedol to šéf vojenskej administratívy Charkova Ihor Terechov, informuje web Ukrajinská pravda.
Útok podľa Terechova smeroval na obytnú oblasť, pričom zničil dva domy a v rôznej miere poškodil približne 20 ďalších. Záchranári stále pátrajú po ľuďoch, ktorí by mohli byť v sutinách.
Útok zasiahol centrum Charkova. Na mieste jedného z úderov vypukol požiar. Zranenia utrpelo najmenej deväť ľudí. Poškodená bola napríklad Štátna priemyselná budova, ktorá je kultúrnou pamiatkou národného významu, ale aj zdravotnícke zariadenie.
8:30 Vysokopostavených severokórejských generálov môžu čoskoro nasadiť na frontovú líniu na Ukrajine. Juhokórejská Národná spravodajská služba (NIS) uviedla, že už mohli byť presunutí do bojových zón, informujú agentúry AFP a Jonhap.
„NIS skúma možnosť, že niektorí vysokopostavení vojenskí generáli sa mohli presunúť do frontových oblastí,“ uviedol jeden z juhokórejských poslancov po brífingu tajnej služby v parlamente.
NIS tvrdí, že ruská armáda učí severokórejských vojakov viac ako 100 ruských vojenských výrazov pre ľahšiu komunikáciu na bojisku, keďže jazyková bariéra medzi vojakmi sa ukazuje ako problémová.
O dodatočnom nasadení vojakov a kompenzácii za ich účasť v konflikte bude podľa informácii tajných služieb pravdepodobne rokovať aj severokórejská ministerka zahraničných vecí Čche Son-hui, ktorá v utorok odletela na návštevu Ruska.
Tajná služba taktiež upozorňuje, „že vďaka nákupu moderných súčiastok a technologickej spolupráci s Ruskom je Severná Kórea pripravená vypustiť vojenský prieskumný satelit“. Pokus o jeho vypustenie v máji tohto roka sa nevydaril. S blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA taktiež nie je možné vylúčiť ani siedmu severokórejskú jadrovú skúšku.
7:57 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 360 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 692 080, uviedol v utorok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o deväť tankov, deväť obrnených bojových vozidiel pechoty, 45 delostreleckých systémov a jeden raketomet.
Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 9 129 tankov, 18 404 obrnených bojových vozidiel pechoty, 19 917 delostreleckých systémov a 1 241 raketometov.
7:06 Severokórejská ministerka zahraničných vecí Čche Son-hui odcestovala z Pchjongjangu na návštevu Ruska, uviedli štátna tlačová agentúra KCNA a ruskí predstavitelia. Za uplynulých šesť týždňov ide už o jej druhú cestu do Moskvy, čo vyvoláva obavy z narastajúcej spolupráce oboch krajín v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine, píše agentúra Reuters.
„Návšteva ministerky zahraničných vecí KĽDR v Ruskej federácii sa uskutočňuje v rámci strategického dialógu nadväzujúceho na dohodu o posilnení vzťahov, ktorú uzavreli lídri našich krajín počas summitu v júni 2024,“ uvádza vyhlásenie ruského veľvyslanectva v Severnej Kórei.
K návšteve dochádza v čase, keď NATO spolu s Južnou Kóreou, Spojenými štátmi a Ukrajinou uviedli, že severokórejské vojenské jednotky sa nachádzajú v Rusku v Kurskej oblasti neďaleko ukrajinských hraníc.
Pentagón ozrejmil, že KĽDR vyslala do Ruska na výcvik 10.000 vojakov a tiež dodal, že Washington nezavedie nové obmedzenia na používanie amerických zbraní na Ukrajine, pokiaľ sa Severná Kórea zapojí do boja, píše Reuters. Americký prezident Joe Biden označil situáciu za „veľmi nebezpečnú“.
6:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok večer na tlačovej konferencii na Islande vyhlásil, že „čoskoro“ bude na ruskom území 12 000 severokórejských vojakov, informuje agentúra AFP.
Asi 3000 vojakov a dôstojníkov z KĽDR sa už nachádza v Rusku, uviedol Zelenskyj. Moskva ich má podľa prezidenta využiť v boji na Ukrajine. “Myslíme si, že čoskoro budú mať 12 000 severokórejských vojakov na svojom území, dodal.
Juhokórejská tajná služba uvádza, že KĽDR chce do Ruska presunúť približne 12 000 svojich vojakov, ktorí majú bojovať po boku Ruska proti Ukrajine.
Ukrajinská vojenská rozviedka (HUR) ešte vo štvrtok oznámila, že už zaznamenala prvé severokórejské jednotky v ruskej Kurskej oblasti.
Severoatlantická aliancia (NATO) v pondelok potvrdila, že vojaci KĽDR sú už nasadení do bojov v Kurskej oblasti, kde sa Rusko snaží odraziť ukrajinský vpád. Podľa generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho to znamená „výraznú eskaláciu“ vojny, píše AFP. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov výroky Rutteho odmietol a poznamenal, že Pchjongjang a Moskva v júni podpísali bezpečnostný pakt. Prítomnosť severokórejských vojakov v Rusku však priamo nepotvrdil.
Deividas Matulionis, stály predstaviteľ Litvy pri NATO, je presvedčený, že aliancia by mala reagovať konkrétnymi krokmi na rozmiestnenie severokórejských jednotiek v Rusku, píše Ukrainska pravda.
Matulionis povedal, že nie je potvrdené, že severokórejské jednotky boli rozmiestnené na ukrajinskom území. „Zatiaľ nie je potvrdené, že sú na ukrajinskom území, ale toto je skutočne nová vážna eskalácia, na ktorú musíme primerane reagovať. A nielen vyhlásením, ale aj konkrétnymi činmi,“ uviedol.
„Dúfame, že po vyhlásení generálneho tajomníka by mala nasledovať ďalšia diskusia o konkrétnych krokoch, ako pokračovať a zvyšovať vojenskú podporu Ukrajine, a možno aj začať hovoriť v rámci NATO o otázke odstránenia geografických obmedzení pre zbrane na dlhé vzdialenosti,“ povedal Matulionis.
„Severokórejské jednotky sú už v Kurskej oblasti… Toto je eskalácia. Sankcie samy osebe nestačia. Potrebujeme zbrane a jasný plán, ako zabrániť väčšiemu zapojeniu Severnej Kórey do vojny v Európe,“ uviedol šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na sieti X.
Jeden z hovorcov ukrajinskej armády v pondelok podľa serveru Ukrajinska pravda povedal, že ukrajinskí vojaci sa zatiaľ priamo so Severokórejčanmi nestretli a žiadneho z nich v Kurskej oblasti nezajali. „Existujú takéto spravodajské údaje… Ale zatiaľ nemáme informácie o bojovom kontakte alebo o zajatcoch,“ povedal armádny hovorca Vadym Mysnyk na otázku novinárov, či už ukrajinskí vojaci zaznamenali prítomnosť vojakov KĽDR na bojisku.
USA nezavedú nové limity na používanie amerických zbraní na Ukrajine, ak sa Severná Kórea pripojí k ruskej vojne, uviedol v pondelok Pentagón, keďže NATO oznámilo, že severokórejské vojenské jednotky boli rozmiestnené v regióne Kursk v Rusku, uviedla agentúra Reuters. Americký prezident Joe Biden povedal, že vývoj je „veľmi nebezpečný“.
Pentagón odhaduje, že vo východnom Rusku bolo na výcvik nasadených 10 000 severokórejských vojakov, pričom minulú stredu sa odhadovalo na 3 000 vojakov.
Severná Kórea v posledných rokoch utužila vojenské vzťahy s Moskvou. Putin v júni navštívil Pchjongjang, kde s lídrom Kim Čong-unom podpísal obrannú dohodu. Obe krajiny sľúbili, že bezodkladne vynaložia všetky dostupné vojenské prostriedky na pomoc partnerovi v prípade vojny.
Oficiálna severokórejská agentúra KCNA uviedla, že do Ruska v pondelok odcestovala delegácia na čele so severokórejskou ministerkou zahraničia Čche Son-hui na oficiálnu návštevu. Ďalšie podrobnosti agentúra nezverejnila.
Vyslanie tisícov severokórejských vojakov do najväčšieho európskeho konfliktu od druhej svetovej vojny zvýši tlak na preťaženú ukrajinskú armádu. Podľa západných predstaviteľov to tiež vyvolá geopolitické napätie na Kórejskom polostrove a v širšom indo-pacifickom regióne, vrátane Japonska a Austrálie, poznamenala AP.
6:10 V hlavnom meste Ukrajiny Kyjev zasahovali záchranné tímy po útoku Moskvy na štvrť Solomjanskij. Trosky zo zneškodneného ruského dronu tam poranili dve osoby a zapálili obytnú budovu, uviedol v utorok tamojší starosta Vitalij Kličko, informuje agentúra Reuters.
Jednu zo zranených osôb záchranári previezli do nemocnice, ozrejmil starosta. Tamojšie úrady uviedli, že ukrajinské jednotky protivzdušnej obrany sa snažili odraziť útok ruského dronu, pričom jeho trosky dopadli aj na štvrť Sviatošynskij na západe Kyjeva. Úrady bezprostredne neoznámili žiadne škody.
Večerný ruský bombový útok na druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov poničil významnú architektonickú pamiatku, označovanú za prvý sovietsky mrakodrap. Informoval o tom na sieti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pri útoku bolo zranených deväť ľudí. Pri neskoršom útoku na Charkov boli zabití najmenej štyria ľudia, oznámil starosta mesta Ihor Terechov. Jeden človek bol zabitý a ďalších 11 zranených pri večernom útoku v meste Kryvyj Rih, kde ruská strela poničila trojpodlažnú obytnú budovu, informovala agentúra Reuters.
Ruská riadená bomba FAB-500 v Charkove podľa šéfa oblastnej správy Oleha Synehubova poničila budovu Deržprom, jeden zo symbolov mesta, pochádzajúci z 20. rokov minulého storočia. „Ruský vzdušný úder ťažko poškodil budovu Deržprom v Charkove, jednu z najslávnejších konštruktivistických budov na svete pod dočasnou rozšírenou ochranou UNESCO,“ uviedol Zelenskyj.
Podľa Synehubova bolo zničených niekoľko podlaží budovy, ktorá bola dokončená v roku 1928, keď bol Charkov hlavným mestom sovietskej Ukrajiny. Večerný útok zasiahol tiež lekárske zariadenie.
Štyria ľudia boli zabití v noci na utorok pri neskoršom útoku na charkovskú štvrť Osnovjanskyj. Synov pôvodne informoval o troch obetiach útoku s tým, že záchranári hľadali ďalšie obete, vrátane detí, ktoré boli možno uväznené pod sutinami.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….