ONLINE: Väčšina Ukrajincov chce bojovať až do konca, ale vôľa klesá

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá 986 dní
  • Zelenskyj: V ruskej Kurskej oblasti je približne 11-tisíc severokórejských vojakov
Ruskí vojaci trénujú boj v mestských oblastiach

Zdroj: MO RF

putin Čítajte viac 985. deň: Trump či Harrisová? Putin o mieri rokovať nebude. Zelenskyj: Dodávky munície sa zlepšili

6:40 Počet severokórejských vojakov v ruskej Kurskej oblasti sa opäť zvýšil. Podľa pondelňajších údajov amerického ministerstva obrany je ich celkový počet v oblasti hraničiacej s Ukrajinou približne 10-tisíc, Kyjev hovorí o asi 11-tisíc vojakoch, informuje TASR podľa agentúr AFP a DPA.

Podľa Pentagónu sa nachádza na celom území Ruska do 12.000 jednotiek z KĽDR, pričom všetci by sa mali postupne presunúť do pohraničnej oblasti. V tejto chvíli však podľa vyhlásenia nemôže potvrdiť správy, že sa zapojili aj do boja.

„Vidíme nárast počtu Severokórejčanov, ale nevidíme zvýšenú reakciu našich partnerov. Žiaľ,“ povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok večer.

Uviedol, že informácie o približne 11-tisíc severokórejských vojakoch vychádzajú zo zistení ukrajinských spravodajských služieb. Kyjev predpokladá, že vojakov Rusko čoskoro nasadí do boja.

6:10 Bojovať tak dlho ako bude potrebné je stále ochotná väčšina Ukrajincov, ale oproti predchádzajúcim prieskumom sa ich počet znížil. Vyplýva to zo správy Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie (KIIS).

Pozor Aktualita:  Európsky skrytý raj: Objavte ostrov s rozprávkovými miestami a Modrou lagúnou

Inštitút pravidelne kladie Ukrajincom otázku „Ako dlho ste ešte pripravení vydržať vojnu?“ a tak môže posúdiť dynamiku nálady verejnosti.

“Od začiatku invázie do februára 2024 sa situácia prakticky nezmenila: trvalo okolo 71–73% odpovedalo, že sú pripravení vydržať vojnu tak dlho, ako to bude potrebné (a ďalšie 2–3% uviedli 1 rok). V rovnakom období 18 – 21 % hovorilo o kratšom rozpätí (niekoľko mesiacov až rok a pol).

Medzi februárom a októbrom 2024 prvýkrát zaznamenávame pokles podielu tých, ktorí sú ochotní vydržať tak dlho, ako to bude potrebné. Väčšina Ukrajincov – 63 % – tvrdí, že sú pripravení znášať vojnu tak dlho, ako bude treba. Zároveň od 3 % do 6 % bolo viac ľudí, ktorí hovoria o 1 roku, teda 69 % Ukrajincov hovorí o relatívne dlhom období.

Za zmienku stojí, že sa nezvýšil podiel tých, ktorí hovoria o kratšom období niekoľkých mesiacov až pol roka – 19 % teraz a 21 % vo februári 2024 (tento rozdiel je v rámci chyby). Zo 4 % na 12 % však pribudlo ľudí, ktorí nevedeli odpovedať na otázku, čo, samozrejme, odráža nárast všeobecnej neistoty z budúcnosti v očiach Ukrajincov,” uviedol inštitút.

Ako dlho sú Ukrajinci ochotní znášať vojnu.... Foto: KIIS

graf, vojna na Ukrajine Ako dlho sú Ukrajinci ochotní znášať vojnu. Legenda: Tak dlho, ako treba / 1 rok / pol roka / niekoľko mesiacov / neviem

6:05 Estónska vláda v pondelok vyhlásila, že hodlá zmeniť ústavu a zakázať ruským aj bieloruským občanom hlasovanie v budúcoročných komunálnych voľbách. Cieľom je zabrániť možnému zasahovaniu Moskvy a Minska, uviedla agentúra AFP.

Pozor Aktualita:  Izrael zaútočil na spravodajskú základňu Hizballáhu. Vojna si v Libanone vyžiadala už vyše tritisíc mŕtvych

V tejto 1,3-miliónovej bývalej sovietskej republike má povolenie na pobyt viac ako 80.000 ruských občanov. Estónsko získalo nezávislosť od bývalého Sovietskeho zväzu v roku 1991 a stále v ňom žije početná rusky hovoriaca menšina.

„Dnes sme sa na koaličnej rade dohodli, že našim parlamentným skupinám odporučíme urýchlene zmeniť ústavu tak, aby občania agresorských štátov už viac nerozhodovali v komunálnych voľbách,“ uviedol pre verejnoprávnu rozhlasovú a televíznu stanicu ERR estónsky premiér Kristen Michal.

Obyvatelia s trvalým pobytom v tejto pobaltskej krajine majú v súčasnosti ústavné právo voliť v komunálnych voľbách vo volebnom obvode, v ktorom žijú.

Rôzne estónske politické strany od ruskej invázie na Ukrajinu navrhujú vylúčiť z volieb Rusov a Bielorusov a niekedy aj osoby bez štátnej príslušnosti žijúce v Estónsku, pretože sa obávajú zasahovania zo zahraničia.

Pozor Aktualita:  Päť tipov na jesenné výlety: Čo má Slovenský kras spoločné s Riom de Janeiro? A kde je tunel do zabudnutia

Koalícia vyjadrila nádej na rýchlu zmenu ústavy, „aby občania agresorských štátov a osoby bez štátnej príslušnosti nemohli hlasovať v komunálnych voľbách v októbri budúceho roka“, uviedol vo vyhlásení Helir-Valdor Seeder, predseda parlamentnej skupiny strany Isamaa (Otčina). Návrh novely by mohol byť hotový už vo štvrtok.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….