Otráviť sa dá aj jedlými hubami. Ako sa otrava prejavuje a čo treba robiť

„Zbierajte iba tie huby, o ktorých ste si absolútne istí, že ich poznáte. Každú hubu dôkladne skontrolujte. Vyberajte len dobre vyvinuté plodnice bez známok hniloby alebo plesne. Vyhnite sa príliš starým alebo poškodeným hubám,“ radí Ministerstvo zdravotníctva SR.

Odborník na výživu: Majú byť huby bežnou súčasťou jedálnička?

Zdroj: TV Pravda

Huby zbierajte do košíkov alebo látkových tašiek, nie do plastových vreciek. „Huby spracujte čo najskôr po zbere. Pokrájajte na tenšie plátky a vždy dobre tepelne upravte. Jedzte huby striedmo, vyhnite sa ich kombinácii s alkoholom alebo mastnými zložkami,“ odporúča rezort.

Aké sú príznaky otravy hubami?

Líšia sa v závislosti od druhu a množstva požitých húb. Medzi bežné symptómy patrí nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha a hnačka. V niektorých prípadoch môžu byť príznaky vážnejšie, ako napríklad neurologické poruchy, suchosť v ústach, červenanie tváre, zmeny videnia, búšenie srdca alebo dezorientácia. „Závažné prípady môžu viesť k rozvoju kómy alebo zlyhaniu orgánov, čo si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. V prípade konzumácie muchotrávky zelenej môžu príznaky začať 6 až 24 hodín po požití,“ objasňuje rezort.

Pozor Aktualita:  Každé ochorenie u detí treba doliečiť pred tým, ako sa vrátia do kolektívu

Postihnutie pečene po požití jedovatých húb sa prejaví až po pár dňoch. Smrteľne jedovatých húb na Slovensku nie je veľa, no otráviť sa dá aj konzumáciou jedlých húb. Po otrave môže nastúpiť hnačka alebo vracanie, uviedol to lekár Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Dušan Kapusta.

„Látka, ktorá spôsobuje otravu, je amatoxín. Nachádza sa v muchotrávke zelenej a bedličke. Keď prechádza pečeňou, naviaže sa na pečeňové bunky hepatocyty a spôsobí jej poškodenie,“ vysvetlil Kapusta.

Závažnosť otravy závisí od požitého množstva jedu. „Pri otrave amatoxínom je typické, že prvé príznaky sa prejavia až po 12 hodinách zvracaním a silnými hnačkami,“ priblížil.

Pozor Aktualita:  Na Slovensku sa očakáva vysoký nárast počtu zlomenín u pacientov s osteoporózou

muchotrávka zelená, huby, otrava, jed, smrteľne jedovatá, muchotrávka Čítajte viac Niektoré huby sú “o hubu”! Pozor, zas sa množia otravy muchotrávkou zelenou

Nedostatočná tepelná úprava

Otrava jedlými hubami vzniká najčastejšie ich nedostatočnou tepelnou úpravou. Kapusta upozornil, že príznaky prichádzajú skôr ako pri otrave amatoxínom. „Prejavy sú spravidla hnačky a vracanie a do niekoľkých hodín odznejú,“ podotkol. Po otrave hubami je dôležité netlmiť hnačku a požiť aktívne uhlie vo zvýšenej dávke.

Za najnebezpečnejšiu hubu Kapusta označil muchotrávku zelenú. „K najčastejším otravám dochádza po požití zle tepelne spracovaných modrákov, muchotrávky tigrovanej a muchotrávky červenej,“ spresnil.

Prejavy zlyhania pečene sú rôzne, pacient ožltne, tvoria sa mu modriny, môže krvácať do moču a stolice. Ak sa otrava nelieči, pacient môže do pár dní umrieť. „V prípade skorého príchodu do nemocnice a rýchleho začatia protokolárnej liečby sa tento stav dá vo veľkej väčšine prípadov zvrátiť,“ uzavrel Kapusta.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….