Príbeh zo Záhoria. Na ich škvarky čakajú mesiace, odmietli 3 ponuky investorov. Dojičkám v maštali dávajú aj 1 800 eur

Kamenický o konsolidačnom balíku

Niektorých dokonca zoberú až z druhého konca Európy ako portugalského džokeja Sergia. Senické družstvo má totiž nielen vynikajúcu mliečnu farmu, ale aj prvotriednu ekipu dostihových koní, ktoré vyhrávajú preteky na Slovensku aj v zahraničí. Veď tu pôsobí Zuzka Kubovičová, päťnásobná trénerka roka.

SR ÚV premiér Fico obchodné reťazce zástupcovia stretnutie Čítajte viac Na niektoré potraviny budú oveľa nižšie dane ako doteraz. Budeme aj v obchodoch platiť výrazne menej?

PD Senica zostalo aj po transformácii obyčajným, či skôr pravým družstvom. Mnohé z JRD po vyčíslení majetkových podielov a vydaní družstevných podielnických listov s novou skratkou PD či RD (poľnohospodárske, resp. roľnícke družstvo) opustili základný družstevný princíp jeden člen, jeden hlas a rozhodovanie podriadili počtu hlasov vyjadrujúcich výšku podielov. Z družstiev sa tak de facto stali akciové spoločnosti, namiesto princípu spolupatričnosti, solidarity a vzájomnosti sa v týchto družstvách stal určujúcim prvkom vzťahov a motorom rozvoja kapitál.

Tváre PD Senica (zľava doprava): Patrik Rusňák,... Foto: Pravda, Jozef Sedlák

TRIO 1 Tváre PD Senica (zľava doprava): Patrik Rusňák, manažér živočíšnej výroby, Peter Morávek, predseda predstavenstva a Ján Schemmer velí rastlinnej výrobe.

Táto zmena naštartovala protirečivý proces, ktorý viedol alebo k upevneniu družstiev s čoraz užšou skupinou vlastníkov, alebo k ich rozkladu a pohlteniu silnými investormi. Tí mali vo svojom zameriavači aj PD Senica. Družstvo dostalo v minulých rokoch od investorov tri ponuky, ale zakaždým ich odmietlo. Vždy, keď išlo do tuhého, zvíťazil družstevný patriotizmus. Dnes štyritisíchektárový podnik so 125 pracovníkmi a takmer 300 členmi vrátane dôchodcov, patrí k najprosperu­júcejším poľnohospodárskym podnikom nielen na Záhorí, ale aj na Slovensku.

Plat dojičiek: aj 1 700 až 1 800 eur

Dať košom ponukám, ktoré sa neodmietajú, mohlo len družstvo ekonomicky silné, ale aj sebavedomé a hrdé, s poctivým vedením, ktoré ctí zásadu, jeden za všetkých a všetci za jedného. V časoch, keď sa všetko ráta len na peniaze, sa dá kúpiť aj čestnosť, ale základom dobrého hospodárenia či víťazstva v konskom sedle je rovný chrbát, morálka, ochota pracovať v prospech celku. Do týchto slov zhŕňa koncept, ktorý rozvíja družstvo, jeho predseda Peter Morávek.

konsolidácia verejných financií 2025, Fico, Danko, Šutaj Eštok Čítajte viac Zmeny v rodičovskom dôchodku. Ako ich pocítia penzisti?

Družstvo vedie od roku 2010. So svojim tímom ho preberal v čase, keď sa poľnohospodárstvo spamätúvalo z veľkej mliečnej krízy a mnohé podniky likvidovali farmy dojníc. Seničania ju uchovali, odtrhli si od úst, našetrili peniaze na modernizáciu farmy a v roku 2018 otvorili supermoderný mliečny pavilón. Jeho súčasťou sa stala nová izraelská dojáreň, kde naraz doja 2× 12 kráv.

Zvieratá sú dokonale monitorované senzormi a dojičky tu nie sú len operátorkami, ktoré sa starajú o dokonalé vydojenie kráv. Na monitore dostávajú správy o tom, či je tá či oná kravka v pohode. Zistia to napríklad podľa vodivosti mlieka. Odchýlka od normálu môže signalizovať zápal vemena.

Nový pavilón dojníc v senickom družstve. Foto: Jozef Sedlák, Pravda

Novy pavilon dojnic PD Senica Nový pavilón dojníc v senickom družstve.

„Moderné dojičky pracujú nielen rukami, ale aj hlavou. Sú to šikovné a sebavedomé ženy. Zarobiť mesačne v maštali 1¤700 až 1¤800 eur nie je problém. Pravda, ich životný štýl ostatne ako každého, kto pracuje na farme, je podriadený zvieratám,“ poznamená Patrik Rusňák, ktorý manažuje živočíšnu výrobu.

Pozor Aktualita:  Lego stavebnica, ktorú musí mať každý fanúšik Hviezdnych vojen: Spomínate si, komu patrila táto ikonická loď?

Na starosti má dovedna 1¤800 hláv dobytka, z toho 800 kráv, a 2¤300 ošípaných.

V Rusňákovom počítači, ale aj v mobile sa zbiehajú všetky dôležité informácie o chove zvierat. Vraví, že počítač je dobrým pomocníkom, ale dynamiku chovu určujú tri faktory: ľudia, technológie a počasie. Aj posledný rok ukázal, že počasie si robí v poľnohospodárstve aj vo fabrike či pod holým nebom, čo chce. Hrať s ním rovnocennú šachovú partiu znamená inovovať, nasadzovať nové technológie. V slovenskom prostredí to vôbec nie je jednoduché.

Sloboda za vlastné

Nový mliečny pavilón stál družstvo vyše 1,4 milióna eur. Celú investíciu zvládli, ako pripomenie predseda Peter Morávek, z vlastných a požičaných zdrojov, bez jediného centa národnej či európskej podpory. Táto poznámka hovorí niečo o pomeroch, ktoré vtedy vládli na Pôdohospodárskej platobnej agentúre a vyústili do rôznych doteraz neuzavretých korupčných káuz.

Súčasne vypovedá veľa aj o smerovaní európskej dotačnej politiky. Tá od vstupu Slovenska do EÚ nemala záujem zvyšovať poľnohospodársku produkciu v nových členských krajinách. V súčte bolo mlieka, mäsa, ovocia a zeleniny v Európskej únii viac než dosť, preto Brusel smeroval podpory v nových členských krajinách do údržby krajiny.

Lenže čo je najlepšou údržbou poľnohospodárskej krajiny? Vari dotované mulčovanie? Alebo teraz úhorovanie a zakladanie biopásov? Určite nie, lebo to v konečnom dôsledku viedlo k demoralizácii poľnohospodárov a úniku od živočíšnej výroby, k strate zamestnanosti na vidieku a napokon aj k rozpadu stredného odborného poľnohospodárskeho školstva.

Nový sklad v Senici. Foto: Jozef Sedlák, Pravda

Sklady SE Nový sklad v Senici.

Poľnohospodárstvo v sebestačnej podobe, po akom v čase vyostrujúcej sa klimatickej zmeny túžime, prežilo len tam, kde si uchovali zdravý sedliacky rozum. Načo voziť mlieko a mliečne výrobky z Poľska, Česka či Nemecka, keď dávno pred rokom 1989 boli vybudované v každom okrese mliekarne so stabilnými dodávateľmi? Tradičným partnerom mliekarne v Senici bolo aj zostalo miestne družstvo. No kým v okrese väčšina producentov mlieka v pohnutom transformačno-privatizačnom období odumrela, Seničania vydržali. Teraz deň čo deň expedujú do mliekarne 21-, 22-tisíc litrov mlieka.

Delikatesa menom oškvarky

Na nádvorí družstva objavíme mliečny automat. Každé ráno sa tu zastavujú ľudia z nočných zmien senických závodov, aby si nabrali do fliaš čerstvé mlieko. Je plné vitamínov, tuku a bielkovín. Pred pár rokmi boli mliečne automaty hitom, ale ako s veľkou pozornosťou médií prišli do módy, tak potom nenápadne skončili. Možno aj pre pohodlnosť nás spotrebiteľov. Automaty prežili len tam, kde ponúkli ľuďom pridanú hodnotu. Tou je v senickom družstve podniková predajňa čerstvého mäsa a rôznych výrobkov.

Pozor Aktualita:  Ekonóm Šuster vysvetľuje, koho sa dotkne najviac veľké vládne šetrenie

Ako sme už naznačili, najpopulárnejšie z jej sortimentu sú oškvarky (kilogram stojí 8,50 eura!), ale aj údená oravská, vlastne pravá záhorácka slanina, párky naozaj z čistého mäsa a vôbec celé spektrum regionálnych mäsových výrobkov. Všetky pochádzajú z vlastného chovu dobytka a ošípaných. Časť z nich spracuje družstevný bitúnok. Mäso a produkty z neho sú čerstvé, neunavené dvetisíckilome­trovým presunom zo Španielska. Keď si ľudia kúpia mlieko v automate, zamieria po schodoch do budovy družstva, kde je predajňa mäsových výrobkov. Tam neraz minú viac, ako mienili, kupujú za nich oči, nos a predchádzajúca dobrá gurmánska skúsenosť.

Igor Matovič Čítajte viac „Matovičov balíček“ prejde zásadnými zmenami. Dotknú sa státisícov rodín

Hneď vedľa družstevnej predajne je veľká jedáleň. Pripomína elegantnú reštauráciu, jedálny lístok je založený na jedlách, ktoré vedeli pripraviť naše staré mamy, ale tá cena. Družstevník tu má obed za 1,50 eura, a dôchodcom – členom družstva rozvážajú obedy rovno domov. Kto sa takýmto sociálnym programom môže dnes pochváliť? Za týmto počinom je uchovanie funkčnej a výnosnej živočíšnej výroby, spomínaný bitúnok, majstrovské spracovanie mäsa. Máte chuť na makové slíže? Môžete si ich dopriať, veď družstvo je aj pestovateľom maku.

Dnes všetci skloňujú pridanú hodnotu. Tá má v senickom družstve rôznu podobu. Keby sme nazreli do chotára, uvideli by sme tu množstvo plodín, ktoré inde nepestujú. Lucerna, ďatelinotrávy, ale aj dnes zriedkavá obilnina ovos, alebo kríženec pšenice a raže triticale, k tomu spomínaný mak. A to sme nespomenuli, samozrejme, jačmeň, po ktorom túžia sladovne, jeho pestovateľov je na Slovensku z roka na rok menej, pridajme cukrovú repu a tiež repku olejnú.

Toto široké spektrum robí chotár plodinovo i farebne pestrým, atraktívnym aj pre hmyz a včely a rozväzuje ruky agronómovi Jánovi Schemmerovi pri striedaní plodín. Správne osevné postupy a máme zdravú pôdu. Roľník to vždy vedel, nepotreboval návody, ktoré mu teraz posielajú noví tvorcovia strategických plánov, čo majú zmeniť „trojplodinové“ slovenské poľnohospodárstvo.

Jedenáste Božie prikázanie

Z pohľadu ostrieľaných odborníkov senického družstva postupy, ktoré vymýšľa Green Deal a pozlepšovali rôzni slovenskí experti, vyvolávajú iba úsmev na tvári. Vedeli a vedia, čo majú robiť. V hospodárení na pôde ide vždy o zachovanie jej úrodnosti. Zemi tejto slúžiť budeš, také je nepísané jedenáste Božie prikázanie, ktoré si vždy ctil slovenský roľník.

Pozor Aktualita:  Vláda dvíha dane. Výrazne pôjde hore DPH, ceny stúpnu. Drahšie budú aj diaľnice. Ako vyzerá konsolidácia

„Slúžiť zemi a družstvu, ktoré nám dávajú prácu a životné istoty, to je naše krédo,“ hovorí predseda družstva Peter Morávek a pripomenie, že súčasní družstevníci sú iba pokračovateľmi toho, čo začali tí, čo založili družstvo pred nimi. Tohto roku uplynie 50 rokov, čo sa päť družstiev v okolí Senice spojilo do súčasného PD Senica známeho predtým pod názvom JRD 9. máj.

Prvopočiatky družstiev siahajú až k roku 1949. Alebo možno ešte ďalej, do polovice 19. storočia, keď Samuel Jurkovič v Sobotošti založil Prvé svojpomocné potravné a úverové družstvo vo vtedajšom Uhorsku. V tom istom čase v Manchestri dali dohromady prvý kooperatív Angličania.

Nezávisle od seba vznikli v Európe prvé dve družstvá, ktoré začali spájať drobných výrobcov. Na kolektivizáciu, ktorá v päťdesiatych rokoch minulého storočia porodila na Slovensku jeden typ roľníckych družstiev, sa dnes spoločnosť pozerá kriticky. Roľníci do družstiev vstupovali pod silným nátlakom komunistickej moci, ktorá odporcov JRD neváhala zbaviť majetku, vysťahovať, zavrieť do väzenia. A predsa napriek všetkému sa narodili životaschopné ekonomické celky ako PD Senica.

Naozaj životaschopné. Vlani mnohými podnikmi otriasli odchody zamestnancov do predčasného dôchodku. V PD Senica využilo túto možnosť 27 ľudí. Prišla za nich náhrada až nečakane rýchlo z rôznych iných odvetví.

Mladých ľudí – tridsiatnikov a štyridsiatnikov – pritiahli dobré zárobky (priemerný plat 1¤500 eur) a silný sociálny program. Napríklad po tridsiatich rokoch práce vyprevádzajú ľudí do dôchodku s odmenou vo výške troch platov. Samozrejmosťou sú tu dožinky, na ktoré pozývajú všetkých členov družstva, pamätajú na Deň matiek, jednoducho, majú tu v úcte prácu tých, čo postavili družstvo na nohy a urobili z neho konkurencieschopný moderný poľnohospodársky podnik.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….