Ruský útok bol podľa Ukrajincov zameraný na kritickú infraštruktúru v meste Dnipro. Z vyhlásenia ukrajinských ozbrojených síl nie je jasné, či strela spôsobila nejaké škody, prípadne, či ju zostrelili, a ani to, aký presný typ rakety okupanti použili.
Podľa niektorých ukrajinských médií Rusko útočilo raketou typu RS-26 Rubež, v kóde NATO označovanej ako SS-X-31. Tú server eutoday.net označuje za experimentálnu, má podľa neho dolet 2000 až 6000 kilometrov. Web denníku Ukrajinska pravda uviedol, že tento typ strely potenciálne môže byť nosičom atómovej zbrane.
Ruský úder novým typom zbrane by prišiel len pár dní po tom, ako Ukrajina prvýkrát použila západnými partnermi dodané strely dlhšieho doletu, predovšetkým americké ATACMS a britské Storm Shadow, k útokom do hĺbky ruského územia.
Ako pripomenula agentúra Reuters, takéto rakety majú dolet aj tisíce kilometrov a môžu niesť jadrové, ale aj konvenčné hlavice. Strelu odpálili z ruskej Astrachaňskej oblasti.
Veľvyslanectvo USA v Kyjeve oznámilo, že dostalo informáciu o hrozbe možného významného útoku, a preto bude uzavreté. Americkým občanom odporučilo, aby boli pripravení sa okamžite ukryť v prípade leteckého poplachu. Svoju prevádzku obmedzili aj ambasády ďalších západných krajín v ukrajinskej metropole.
Telefonát Zacharovovej
Moskva zatiaľ útok priamo nekomentovala, hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová ale uprostred svojej štvrtkovej tlačovej konferencie zdvihla mobilný telefón, do ktorého jej niekto povedal, nech sa k veci vôbec nevyjadruje. Dotyčný pritom ako cieľ útoku spomenul závod na výrobu raketovej a leteckej techniky Južmaš, ktorý sa nachádza v Dnipre, uviedla Nexta.
Zelenskyj: Rusko si z nás robí cvičisko
Rusko si z Ukrajiny robí cvičisko, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po správach, že Rusko vo vojne prvýkrát použilo medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM). Ukrajina podľa neho nasadenie novej rakety naďalej preveruje. Zelenskyj podľa serveru BBC News na platforme Telegram napísal, že strela mala charakteristiky medzikontinentálnej balistickej rakety, či už ide o rýchlosť či výšku letu.
„Teraz sa uskutočňuje vyšetrovanie. Je zrejmé, že (ruský prezident Vladimir) Putin používa Ukrajinu ako cvičisko, „uviedol Zelenskyj.
„Dnes náš šialený sused opäť ukázal, kým naozaj je, a ako pohrdá dôstojnosťou, slobodou a životmi ľudí všeobecne. A ako sa bojí. Bojí sa tak veľmi, že už používa nové rakety,“ uviedol ukrajinský prezident.
Analytik: Použiť takúto zbraň nedáva zmysel
Ruské sily počas nočného útoku na východoukrajinské mesto Dnipro nevypálili medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM), ale balistickú strelu s kratším doletom. Na okraj stretnutia ministrov obrany ázijských krajín v laoskej metropole Vientian to vo štvrtok uviedol nemenovaný západný predstaviteľ. Ďalšie podrobnosti odmietol oznámiť s tým, že záležitosť sa stále preveruje, informuje TASR na základe správy televízie CNN.
O údajnom nasadení medzikontinentálnej balistickej rakety pri útoku na Dnipro z ruskej Astrachanskej oblasti ležiacej pri Kaspickom mori informovalo na platforme Telegram ukrajinské letectvo. Typ rakety nekonkretizovalo, podľa denníka Ukrajinska pravda išlo o raketu na tuhé palivo RS-26 Rubež, v kóde NATO označovanú ako SS-X-31, ktorá môže niesť aj jadrovú hlavicu.
Toto tvrdenie spochybnil podľa televízie Sky News aj Pavel Podvig, ruský analytik a odborník na jadrové zbrane z Centra pre kontrolu zbraní, energetiku a environmentálne štúdie na Moskovskom fyzikálno-technickom inštitúte. Podľa neho použitie ICBM na tak blízky cieľ „príliš nedáva zmysel“.
„Vzdialenosť z Kapustinho Jaru do Dnipra je asi 800 kilometrov. Nie je to dosah pre medzikontinentálne rakety,“ povedal. Dodal, že mnohé ICBM majú minimálny dolet, ktorý musia prekonať.
Medzikontinentálne balistické rakety majú minimálny dosah okolo 5000 kilometrov, no niektoré dokážu prekonať vzdialenosť viac ako 9000 kilometrov. Kapustin Jar je vojenský výcvikový priestor určený pre štarty rakiet, sond a družíc, vybudovaný v Sovietskom zväze po druhej svetovej vojne.
Podvig poznamenal, že program výroby rakiet RS-26 bol v roku 2018 zmrazený. Nedá sa vylúčiť, že táto raketa mohla byť znova nasadená, to by však znamenalo, že Rusko ich malo niekoľko v sklade takmer desať rokov. „Nie je to nemožné, ale skôr nepravdepodobné,“ konštatoval Podvig.
Odpálenie ICBM zatiaľ nepotvrdila ruská armáda ani nezávislé zdroje. Ak by sa tak stalo, išlo by o prvé použitie tohto typu rakiet od začiatku vojny.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa k nasadeniu rakety odmietol vyjadriť. „To je otázka pre našu armádu,“ povedal.
Západní spojenci by to považovali za eskaláciu
Ak sa potvrdí, že Rusko na Ukrajinu zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou (ICBM), bude to podľa Európskej únie nová eskalácia konfliktu. Británia by to vnímala ako ďalšie potvrdenie ruskej bezohľadnosti. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.
„Samozrejme sledujeme správy o tom, že Rusko použilo medzikontinentálnu balistickú raketu proti jednému alebo viacerým cieľom na Ukrajine,“ uviedol Peter Stano, ktorý je hovorcom šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella. „Je jasné, že takýto útok by znamenal novú eskaláciu zo strany (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ dodal.
Hovorca šéfa britskej vlády Keira Starmera povedal, že ak sa použitie uvedenej zbrane potvrdí, bude to ďalší príklad bezohľadnosti Ruska.
Hovorca francúzskeho ministerstva zahraničia Christophe Lemoine podľa agentúry AFP povedal, že ak by sa potvrdilo, že Rusko ICBM odpálilo, išlo by o „pokračovanie eskalačného správania Ruska“. Zároveň zdôraznil, že Paríž v tejto chvíli nemá potvrdené, že by Rusko takúto raketu použilo.
Nemenovaní americkí činitelia britskej stanici BBC a americkej televízii CBS povedali, že ruská armáda naozaj odpálila proti Ukrajine balistickú raketu. Nebola však medzikontinentálna, ale stredného doletu.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….