Sedem rád ako nenaletieť investičným podvodníkom

Podvodníci zvyčajne reagujú na situácie, ktoré sú populárne. V lete pribúdajú podvody s falošnými dovolenkami a brigádami, pred Vianocami falošní predajcovia. S postupným rozširovaním a obľúbenosťou investovania, pribúdajú investičné podvody.

Investičné podvody sa v poslednom období výrazne rozšírili. Čo je horšie, typov týchto podvodov je niekoľko. Jedným z rozšírených typov je zneužitie známej a dôveryhodnej veľkej firmy. V online prostredí na vás vyskočí reklama so známym logom firmy, ale keď na ňu zareagujete, na druhej strane je podvodník. Okrem toho sa množia aj prípady podvodných telefonátov, v ktorých podvodníci presviedčajú ľudí o zabudnutom investičnom konte z minulosti, ktoré si môžete teraz “vybrať”. Reklamy sľubujúce nezvykle rýchly zisk alebo vysoký nečakaný profit nemajú v úmysle vaše peniaze zhodnotiť, ale obrať vás o ne.

Schéma pri mnohých podvodoch funguje tak, že na začiatku stačí malý vklad, rádovo v pár stovkách eur, ktorý dokonca môže priniesť aj menší zisk, no opakovaním investovaním sľubuje lukratívny výnos. Prvý úspech totiž investujúcemu dodá sebavedomie i chuť investovať ďalej a vo vyšších sumách. Žiaľ, väčšinou býva aj posledný.

“Aktuálne vidíme, že pribúdajú prípady, kedy je podvedená osoba z minulosti kontaktovaná opakovane,” hovorí odborník na digitálnu bezpečnosť z Tatra banky Robert Dékány. ”Obeti sa po istom čase ozve podvodník, ktorý sa ale vydáva za spoločnosť ponúkajúcu pomoc so získaním podvodom stratených peňazí z investícii späť,” vysvetľuje Dékány.

Pozor Aktualita:  Dráma na Gerlachovskom štíte: Po páde bol poľský turista mŕtvy! Záchranná akcia bola mimoriadne náročná

Na čo si dať pozor?

  1. Presvedčivo napodobniť akúkoľvek webovú stránku alebo zneužiť meno, tvár či hlas známej osobnosti, ktorá o tom častokrát ani netuší, nie je pre zlodejov problém. Každá príliš výhodná ponuka je podozrivá. Ak nad ňou napriek tomu uvažujete, vyhľadajte si a overte spoločnosť, ktorá investičnú príležitosť inzeruje – skontrolujte každé písmeno vo webovej adrese stránky a jej koncovku. Zamyslite sa, či naozaj ixnásobné zhodnotenie za krátky čas je v aktuálnej situácii na trhu reálne.
  1. Nepodliehajte časovému stresu. Spomaľte, zastavte sa a zamyslite sa, prečo by jedinečná príležitosť nemala byť aktuálna aj zajtra alebo najbližšie dni.
  1. Je dôležité poznať platformu, cez ktorú budete investovať. Skôr ako niekam pošlete peniaze, overte si “investičnú firmu” cez oficiálne registre, ako je napríklad zoznam NBS, prípadne kontaktujte svoju banku pre overenie.
  1. Podvodné inzeráty už síce nemajú také okaté chyby ako v minulosti, ich jazyk je ale často kostrbatý, akoby strojový. Ak sa v texte alebo v referenciách firma príliš chváli a píše o sebe len v superlatívoch, tiež treba spozornieť.
  1. Podvodníci z online komunikácie postupne zvyknú prejsť do telefonického kontaktu, čím sa vedia dostať k obeti “bližšie” a snažia sa nadviazať s budúcou obeťou dôverný osobný vzťah a sú neodbytní. Naliehanie na rýchle rozhodnutie, bagatelizovanie otázok a nátlaková komunikácia nesvedčia o čestných úmysloch.
  1. Neinštalujte do svojho zariadenia nový softvér či aplikácie na odporúčanie cudzej osoby, ak nepoznáte ich reálnu funkciu. Môžu sa dostať k citlivým údajom a napáchať nepríjemné škody. Neklikajte na odkazy navádzajúce k investovaniu posielané mailom či cez chatovacie platformy, pokiaľ nepoznáte skutočného odosielateľa. Môžu vás presmerovať na falošné stránky.
  1. Čo robiť pri podozrení, že ste obeťou investičného podvodu? Prekonajte pocit hanby a bezodkladne kontaktujte svoju banku alebo inú príslušnú inštitúciu. Šanca na zachytenie digitalných podvodov klesá s pribúdajúcim ča­som.
Pozor Aktualita:  Slováci zaplatia viac peňazí na odvodoch. Zvyšuje sa vymeriavací základ

Ako Tatra banka chráni svojich klientov?

  • Edukáciou – Tatra banka investuje do vzdelávania v oblasti digitálnej bezpečnosti. Nielen pre svojich klientov pripravila web #predigitalnu­bezpecnost, kde edukuje, ako rozpoznať podvodné metódy.
  • Vďaka technickým novinkám – na jednej strane má banka interne implementované viaceré bezpečnostné systémy. Na strane klienta vďaka modernej aplikácii Tatra banka chráni klienta napríklad možnosťou viacsťupňovej autorizácie platieb, možnosťou rýchleho blokovania kariet alebo možnosťou využívať jednorazové karty pre internetové platby.
  • V organizačnej rovine – v banke pracuje dedikovaný tím ľudí, ktorí sa téme bezpečnosti venujú, aby digitálnym hrozbám predchádzali. Zároveň, ak máte podozrenie na podvod, môžete sa kedykoľvek obrátiť na bezplatný zákaznícky servis. Poskytneme vám odbornú pomoc a podporu 24 hodín 7 dní v týždni.
Pozor Aktualita:  Čína chystá reakciu proti Európe. Proti clám sa bude brániť

Na webovej stránke Tatra banky nájdete ďalšie užitočné informácie ako rozpoznať podvod s investovaním a dôležité pravidlá #predigitalnu­bezpecnost.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….