Skončí sa lacnejšie tankovanie? Vojna na Blízkom východe môže prevetrať peňaženky slovenských šoférov

Cena ropy Brent vyskočila vo štvrtok o 90 centov a zastavila sa na úrovni okolo 75 dolárov za barel (159 litrov). Ešte začiatkom septembra stál pritom barel tohto typu ropy 68 dolárov (61,50 eura). A môže to byť ešte horšie. Agentúra Bloomberg píše, že pre aktuálne udalosti na Blízkom východe niektorí obchodníci počítajú s nárastom na 100 dolárov (90,50 eura) za barel.

Peter Pellegrini, Robert Fico, Peter Žiga, Juraj Blanár, memoradnum Čítajte viac Minister Blanár vyvolal reakciu Európskej komisie. Dôvodom je ruská ropa, Brusel mu odkazuje, že problém riešil

V súvislosti so slovami izraelských predstaviteľov, ktorí hovoria o „tvrdej odvete”, totiž odborníci skloňujú možnosť poškodenia iránskej ropnej infraštruktúry. Obavy sú namieste preto, lebo Irán patrí na globálnej úrovni medzi významných producentov ropy – v regióne sa denne ťažia desiatky miliónov barelov čierneho zlata a sám Irán ťaží približne štyri milióny barelov ropy denne.

„Ak by na ropnú infraštruktúru Izrael zaútočil a významne ju poškodil, mohlo by to spôsobiť na trhu s ropou paniku, čo by viedlo k výraznému rastu cien. Ceny ropy rástli už včera o viac ako tri percentá, v miernom raste o necelé percento pokračujú aj dnes,” tvrdí analytik spoločnosti XTB Tomáš Vranka.

Karty môžu zamiešať USA

Svet sleduje iránske útoky s obavami. Podľa agentúry Reuters izraelský premiér Benjamin Netanjahu Teherán varoval, že za útoky „zaplatí”. Irán kontruje slovami, že akákoľvek odveta zo strany Tel Avivu bude znamenať ďalšie útoky, čo by mohlo viesť k výraznému rozšíreniu konfliktu.

Český ekonóm z Trinity Bank Lukáš Kovanda v tejto súvislosti upozorňuje, že investori zatiaľ len vyčkávajú, aký bude ďalší priebeh iránsko-izraelského konfliktu. Kľúčové bude podľa neho aj to, do akej miery sa do konfliktu zapoja ďalšie mocnosti na čele s USA. „Ak by konflikt prerástol do trvalejšieho závažného konfliktu, dočkáme sa oveľa výraznejšieho rastu cien ropy, ale aj pohonných hmôt v Česku… Investorov však zatiaľ upokojuje spomienka na aprílový útok Teheránu na izraelské ciele, ktorý žiadne závažnejšie otrasy trhov nespôsobil,” zhodnotil Kovanda. Potenciálny nárast cien by sa, samozrejme, netýkal len Česka, ale aj Slovenska a ostatných krajín.

Analytik XTB Vranka rovnako zdôrazňuje, že karty môže zamiešať postoj USA, ktoré sú spojencami Izraela. „V USA sa však blížia prezidentské voľby, ceny benzínu sú v krajine veľmi citlivou témou a je teda možné, že súčasná Bidenova administratíva bude v tomto prípade o niečo zdržanlivejšia, keďže by ďalšia eskalácia spôsobila takmer určite rast cien ropy, a teda aj rast cien benzínu, čo pred voľbami nie je ideálne,” zhrnul ekonóm s tým, že sa to netýka len Spojených štátov, ale celého sveta. Konflikt na Blízkom východe totiž ovplyvňuje ceny ropy na všetkých burzách.

Pozor Aktualita:  Senior († 67) si chcel v Grécku odfotiť stíhačky NATO: Po chvíli bol mŕtvy!

PREZIDENT: Návšteva Ministertstva obrany SR Čítajte viac Žiadna pomoc z Bruselu s ruskou ropou pre Slovensko a Maďarsko. Diplomati prezradili, aký postoj zaujme únia

Zatiaľ to však na trhoch s ropou stále vyzerá pokojne. CNN napriek tomu upozorňuje, že riziko prudkého nárastu cien ropy na globálnych trhoch je stále v hre. Ak by sa to stalo, mohlo by to otriasť nielen svetovou ekonomikou, ale rovnako by to mohlo zasiahnuť do priebehu prezidentských volieb v USA. Reálne však je, že ak by Izrael skutočne opätoval útok a zameral by sa pritom na iránske ropné zariadenia, ceny čierneho zlata by sa mohli vyšplhať z aktuálnych asi 75 dolárov približne na 86 dolárov za barel.

Pozor Aktualita:  Chcete cvičiť čo najefektívnejšie? Prekvapujúce zistenie vedcov! Doteraz ste to robili zle

Ako to vyzerá na benzínkach?

Hoci sa zatiaľ konflikt na Blízkom východe výraznejšie nepodpísal na cenách benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach, ako sme už spomínali, všetko by mohlo byť ešte inak.

Zatiaľ však stále platí, že slovenskí vodiči tankujú najlacnejšie za posledné mesiace. Už začiatkom septembra klesla cena najpoužívanejšieho 95-oktánového benzínu na našich čerpacích staniciach pod úroveň 1,55 eura, na 1,46 eura. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2023 vodiči platili za liter tohto benzínu približne o 17 až 18 centov menej.

Koncom mesiaca, v 38. týždni, sa cena benzínu pohybovala na úrovni 1,47 eura za liter. Znamená to, že ak si vodič natankuje plnú 50-litrovú nádrž benzínu, priemerne zaplatí 73,50 eura. Ceny nafty sa v tom týždni pohybovali na úrovni 1,4 eura. Podľa Štatistického úradu SR tak boli ceny na našich čerpacích staniciach medziročne nižšie o 13 až 18 percent.

Pred útokom na Izrael zároveň padali aj ceny ropy na svetových trhoch. „V danom týždni sme pozorovali mierny nárast cien ropy, dokonca až o štyri percentá, a koncom týždňa sme sa dostali na úroveň 74,48 dolára za barel ropy Brent, v súčasnosti však ceny ropy pokračujú v prudkom poklese a nachádzame sa o 4,7 percenta nižšie, teda na úrovni 70,97 dolára za barel,” napísal ešte koncom septembra analytik XTB Marek Nemky.

Pozor Aktualita:  Fico letí do Číny a priznáva: V elektromobiloch sú o 20 rokov pred nami

Vladimir Putin Čítajte viac Európa prelomí tabu a zasiahne prvý raz ruský plyn

Čo sa týka porovnania krajín Európskej únie (EÚ), ceny 95-oktánového benzínu sa nachádzajú pod úniovým priemerom (1,61 eura za liter). Platí to aj v prípade nafty, za ktorú platia vodiči v EÚ priemerne o 10 centov viac ako na Slovensku. Najdrahší benzín tankujú vodiči v Dánsku (1,88 eura za liter) a najdrahšiu naftu predávajú v Belgicku (1,66 eura za liter). Najlacnejší benzín a naftu, naopak, tankujú vodiči na Malte a v Bulharsku. Porovnanie s ostatnými európskymi krajinami si môžete pozrieť v tabuľke.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….