Slovensko už nie je na novom ruskom zozname nepriateľov. Čo to znamená a je to úspech či hanba Roberta Fica a jeho „šťuky“?

Krátko po tom, ako Rusi vo februári 2022 zaútočili na Ukrajinu, Kremeľ zverejnil zoznam krajín, ktoré „sa dopúšťajú nepriateľských činov voči Rusku, ruským firmám a občanom“.

Na ruskom „blackliste“ sa ocitli Spojené štáty americké, ale aj Japonsko, Austrália a členské štáty EÚ vrátane Slovenska. Slovenským premiérom bol v tom čase Eduard Heger, ktorého vláda sa jasne postavila na stranu Ukrajiny a nášmu východnému susedovi poskytovala humanitárnu i vojenskú pomoc.

Minulý mesiac prišiel režim prezidenta Vladimira Putina s novým zoznamom svojich nepriateľov. Rusi napočítali 47 štátov s „deštruktívnou neoliberálnou ideológiou“. Zoznam sa do veľkej miery prekrýva s tým spred dvoch rokov. Vypadli z neho však Maďarsko a Slovensko.

Rezortu diplomacie, experta na postsovietsky svet aj poslancov parlamentného zahraničného výboru sme sa pýtali, čo to znamená a či je to hanba alebo úspech našej vlády a diplomacie.

Poliaci áno, Slováci nie

Postoj Slovenska k vojne na Ukrajine sa po minuloročných parlamentných voľbách zmenil. Koalícia Smeru, Hlasu a SNS prišla s ideou, že bude robiť zahraničnú politiku na „všetky štyri svetové strany“.

V praxi to znamená, že premiér Robert Fico často preberá rétoriku Moskvy. Napríklad, keď začiatkom roka vyhlasoval, že Ukrajina vlastne nie je suverénna, pretože ju kontrolujú Spojené štáty.

Pozor Aktualita:  Rok Fica

Šéf našej diplomacie Juraj Blanár, ktorého premiér nazval „šťukou v rybníku“, sa zasa už dvakrát stretol so svojím ruským kolegom Sergejom Lavrovom, hoci len na okraj medzinárodných podujatí.

Podpredseda parlamentu a šéf koaličnej SNS Andrej Danko oznámil, že by chcel vycestovať do Ruska, a niečo podobné chystá aj podpredseda Smeru a europoslanec Ľuboš Blaha.

Signály, ktoré predstavitelia koalície vysielajú, si všimli aj v Moskve. Na zoznam „deštruktívnych“ krajín, ktoré idú proti „tradičným ruským duchovným“ hodnotám, ruské ministerstvo zahraničných vecí zaradilo Poľsko aj Česko, no Slovensko a Maďarsko ako jediné z EÚ nie. Spomedzi krajín NATO potom v zozname chýba už len Turecko.

Informačná hra

Blanárovho ministerstva sme sa pýtali, ako nový zoznam vníma a či ide o výsledok aktivít vlády a našej diplomacie. Z rezortu sme žiadnu odpoveď nedostali.

O čo Rusom zverejňovaním podobných zoznamov skutočne ide, vysvetľuje expert na Ukrajinu Alexander Duleba.

„Je to len informačná hra, to nie je o faktoch, ale o tom, že chcú vytvoriť predstavu rozkolu, že sú krajiny, ktoré súhlasia s Rusmi, a preto nie sú na tomto zozname,“ tvrdí Duleba.

„Takýto zoznam je zahraničnopolitický nástroj, ktorý slúži len na dosahovanie cieľov Ruska, a tým je paralyzovať štáty EÚ a NATO v podpore Ukrajiny, rozdeliť ich. Chytia sa všetkého a my sme im dali dôvod, hoci len rétorický,“ dodáva Duleba.

Analytik totiž upozorňuje, že hoci má naša vláda často protiukrajinské vyhlásenia, v skutočnosti Kyjevu dodávame enormné množstvo munície vyrobenej u nás. Pre Rusov sú podľa Dulebu všetky štáty EÚ a NATO aj naďalej nepriateľmi a žiadne zoznamy na tom nič nemenia.

Pozor Aktualita:  DATAREPORT: Kam jdeš, kočičko? Z třiatřiceti znásilnění jich policie objasnila jednadvacet

Blaha ďakuje

Časť politickej scény u nás sa z nového zoznamu štátov teší. Medzi nimi napríklad Ľuboš Blaha, ktorý hovorí o úspechu a ďakuje za to predsedovi vlády.

„Na zozname nepriateľov Ruskej federácie sa objavili všetky krajiny EÚ s výnimkou Slovenska a Maďarska. Sme jediné krajiny EÚ, ktoré odmietajú zbrojenie Ukrajiny a volajú po dialógu s Ruskou federáciou. Vďaka za to patrí Robertovi Ficovi,“ napísal europoslanec na Telegrame.

Blahov stranícky kolega a šéf zahraničného výboru v Národnej rade Marián Kéry toľko nadšenia neprejavil. „Nemám dôvod komentovať toto rozhodnutie Ruskej federácie,“ odpovedal nám stručne.

Naopak, poslanec Progresívneho Slovenska a bývalý veľvyslanec pri NATO Tomáš Valášek si myslí, že pre Slovensko je to „čistá hanba“. „Zároveň sa ukazujú ako lživé reči tejto vlády, že sme naďalej pevnou súčasťou EÚ a NATO. Potvrdzuje sa to, že to nemôžeme hrať na všetky strany naraz,“ tvrdí.

Naď: V predklone pred Putinom

Valášek nerozumie, ako môže Blaha zoznam vnímať pozitívne. „Vláda stále tvrdí, že sme súčasťou Západu, ale ak je to tak, z akého titulu pán Blaha oslavuje, že Rusko nás už považuje za súčasť svojho sveta? Veď nemôžete byť naraz aj tam, aj tam,“ doplnil poslanec.

Podobne ako Valášek to vidí aj exminister obrany a dnes šéf Demokratov Jaroslav Naď, ktorý sa zasadzoval o čo najväčšiu vojenskú pomoc Ukrajine.

Pozor Aktualita:  Mal som 16 a dali ma na izbu s Robom Miklom, priznal Adam Ďurica. Či to ľutujem? Jasné, na to som fakt nebol pripravený...

„Dostať sa do situácie, že nás chváli režim Vladimira Putina, vojnového agresora a vojnového zločinca, je skutočná hanba. To len Blaha môže považovať za úspech,“ reaguje Naď. Fakt, že na zozname nie sme, je podľa exministra zároveň obrovský problém našej zahraničnej politiky.

„Sme považovaní za absolútne nedôveryhodnú krajinu, ktorá je niekde na okraji spolu s Maďarskom v predklone pred Putinom. Toto je záver našej šťuky na ministerstve zahraničných vecí,“ ukončil.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….