Podľa nových pravidiel, ktoré už predtým dostali zelenú aj v dolnej komore parlamentu, bude v Taliansku za riadenie auta s mobilom v ruke hroziť pokuta od 250 eur do 1000 eur.
Pokuta 570 až 2 170 eur bude hroziť, pokiaľ sa u vodiča zistí alkohol v krvi 0,5 až 0,8 promile. Dvojnásobnú pokutu a šesť mesiacov až rok väzenia môže podľa nových talianskych predpisov dostať ten, kto bude šoférovať auto s 0,8 až 1,5 promile alkoholu v krvi.
Tiež za prekročenie rýchlosti sa v Taliansku zvýšia pokuty, a to už o viac ako desať kilometrov za hodinu, v takom prípade bude musieť vodič zaplatiť od 173 do 694 eur.
Schválenie reformy privítal podpredseda vlády a minister dopravy Matteo Salvini, ktorého úrad návrh pripravil. „Keď som nastúpil do úradu v roku 2022, mali sme 3 159 obetí cestných nehôd, vlani tento počet klesol na 3039. Som optimistický a očakávam ďalší pokles,“ uviedol Salvini pred hlasovaním v hornej komore.
Senát tiež pomerov hlasov 83:47 schválil povinné prilby na e-kolobežkách. Jazdci musia byť tiež poistení, elektrokolobežky budú mať registračnú značku a zvyšuje tiež pokuty za nesprávne parkovanie.
Stopka v peších zónach
„Falošné správy o maxipokutách za prekročenie rýchlosti (sa nepotvrdili), cieľ (je) znížiť masakru na talianskych cestách,“ napísal na sociálnej sieti Salvini. Dodal, že elektrické kolobežky budú mať registračné značky a bude zakázané na nich jazdiť v zóne pre peších.
V Taliansku rovnako ako v iných európskych krajinách v poslednom období prudko stúpla popularita e-kolobežiek. Odvrátenou stránkou sú nebezpečné nehody a ohrozovanie chodcov na chodníkoch.
Taliansky štatistický úrad (ISTAT) v júli zverejnil údaje o 3 365 zranených pri nehodách kolobežkárov a 21 mŕtvych v roku 2023. V roku 2022 to bolo 2 929 zranených a 16 mŕtvych.
Salvini uviedol, že nové pravidlá boli vypracované po rozsiahlych konzultáciách „so spoločným cieľom: znížiť masakry na talianskych cestách“.
Aj ostatné krajiny v Európe obmedzili používanie elektrických kolobežiek. Minulý rok francúzske hlavné mesto Paríž na základe referenda zakázalo zdieľaný prenájom dvojkolesových elektrických vozidiel a Madrid im v septembri odobral licencie.
Reforma cestných pravidiel zahŕňa aj trest odobratia vodičského preukazu na dobu šiestich mesiacov až roku za ponechanie zvieraťa na okraji cesty. Pokiaľ opustené zviera spôsobí dopravnú nehodu so zranenými či mŕtvymi, bude hroziť tomu, kto zviera na ceste zanechal, trest väzenia až sedem rokov.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….