Talibanské úrady na východe Afganistanu v stredu popravili odsúdeného vraha streľbou na športovom štadióne. Išlo o šiestu verejnú popravu od ich návratu k moci, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.
Odsúdeného muža zastrelil člen rodiny obete pred tisíckami divákov v Gardéze, hlavnom meste provincie Paktijá. „Vrah bol odsúdený na trest odplaty,” uvádza sa vo vyhlásení afganského najvyššieho súdu. Príkaz na popravu podľa neho podpísal najvyšší vodca Talibanu.
Tri vojenské súdy
Odsúdený bol vo väzbe ešte pred nástupom Talibanu k moci za zabitie iného muža, pričom prípad „veľmi presne” preskúmali tri vojenské súdy, uvádza sa vo vyhlásení úradov. Rodina obete dostala možnosť odložiť popravu, ale odmietla to.
Medzi účastníkmi popravy bolo niekoľko vysokopostavených úradníkov vrátane vplyvného ministra vnútra.
Verejné popravy boli počas prvej vlády Talibanu v rokoch 1996 až 2001 bežné, ale od jeho návratu k moci v auguste 2021 ich podľa AFP vykonali len niekoľko.
Za vlády podporovanej zahraničím, ktorá zvrhla Taliban, sa vykonávali popravy len zriedka. Vo februári 2024 sa však v priebehu jedného týždňa uskutočnili až tri verejné popravy.
Bičovanie úplne bežné
Telesné tresty – najmä bičovanie – boli za vlády Talibanu bežné a používali sa za zločiny ako krádež, cudzoložstvo a požívanie alkoholu.
Zákony a vymáhanie práva sú základom prísnej ideológie Talibanu, ktorý vznikol z chaosu občianskej vojny po odchode sovietskych vojsk z Afganistanu v roku 1989.
Organizácia Spojených národov (OSN) a skupiny na ochranu práv ako napríklad Amnesty International (AI) odsúdili vykonávanie telesných trestov, ako aj hrdelného trestu vládou Talibanu.
Misia OSN v Afganistane (UNAMA) v stredu uviedla, že verejné popravy v tejto krajine “sa musia skončiť”, a vyzvala na dodržiavanie riadnych právnych procesov.
Podľa AI boli Čína, Irán, Saudská Arábia, Egypt a Spojené štáty v roku 2022 medzi krajinami, ktoré v celosvetovom meradle najčastejšie vykonávali trest smrti.
….