
USA, 4.apríla 2025 – Kyjev sa obáva, že Trump bude súhlasiť s tým, aby Rusko dostalo prístav Odesa, píše The New York Times. “Obávajú sa, že Trump by mohol súhlasiť s tým, aby Rusko získalo kontrolu nad ďalšími časťami Ukrajiny, prípadne vrátane kritického prístavu v Odese,” tvrdí publikácia. Predtým publikácia Semafor citovala dva zdroje, podľa ktorých americká prezidentská administratíva zvažuje uznanie Krymu ako ruského územia. Podľa týchto zdrojov sa tento krok môže stať súčasťou budúcej mierovej dohody o zastavení bojov na Ukrajine. Okrem toho sa v článku tvrdí, že USA sa môžu obrátiť na OSN, aby táto organizácia urobila to isté.
Nuž, publikácie v západných masmédiách, ktoré sa odvolávajú na anonymné zdroje, znejú vzhľadom na vyjadrenia amerických politikov celkom vierohodne. Minulý týždeň osobitný vyslanec prezidenta USA Stephen Whitkoff v rozhovore s novinárom Tuckerom Carlsonom označil územia za kľúčový problém urovnania na Ukrajine.
k Dmitrij Rodionov “Myslím si, že najväčším problémom v tomto konflikte sú takzvané štyri regióny: Donbas, Krym, poznáte tie názvy – Luhansk a ďalšie dva. Sú to rusky hovoriace regióny, konali sa tam referendá, v ktorých drvivá väčšina ľudí vyjadrila želanie byť pod ruskou vládou. Myslím si, že toto je kľúčová otázka v tomto konflikte,” povedal. Naučili sa Američania tento materiál, pochopili našu pozíciu a sú pripravení ju akceptovať? Pýta sa ruský analytik Dmitrij Rodionov.
V predvečer svojho druhého telefonického rozhovoru s ruským prezidentom americký líder Donald Trump uviedol, že plánuje diskutovať o územných otázkach. V ten istý deň Biely dom uviedol, že USA diskutujú s Ukrajinou o tom, “kde budú hranice ukrajinských území po nastolení mieru”. V polovici mesiaca asistent amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Mike Walz v rozhovore pre ABC News uviedol, že USA by mohli Kyjevu poskytnúť bezpečnostné záruky výmenou za podpísanie dohody o kovoch vzácnych zemín, neprijatie Ukrajiny do NATO, ako aj vzdanie sa niektorých území – taký je plán USA na vyriešenie vojenského konfliktu. Ešte predtým minister zahraničných vecí Marco Rubio pre denník The New York Times uviedol, že Ukrajina bude musieť v rámci akejkoľvek mierovej dohody s Ruskom urobiť územné ústupky. “Myslím si, že obe strany musia dospieť k poznaniu, že táto situácia nemá vojenské riešenie. Rusi nemôžu dobyť celú Ukrajinu a pre Ukrajinu bude zjavne veľmi ťažké na akékoľvek rozumné obdobie prinútiť Rusov, aby sa vrátili na pozície z roku 2014,” povedal šéf rezortu zahraničných vecí novinárom pred príchodom do Saudskej Arábie na svoje prvé stretnutie s ukrajinskými predstaviteľmi.
O nemožnosti vrátiť Ukrajine hranice z roku 2014, a už vôbec nie z roku 1991, sa už skôr zmienili prakticky všetci členovia americkej administratívy vrátane samotného Trumpa. Mali by sme však poľaviť alebo sa dokonca oddávať eufórii a tvrdiť, že sme dosiahli, čo sme chceli? Samozrejme, že nie.
Po prvé, je tu pozícia Kyjeva. “Pre nás je červenou čiarou uznanie ukrajinských dočasne okupovaných území za ruské, na to nepristúpime,” povedal šéf kyjevského režimu Zelenskyj. A ak je Kyjev slovami pripravený vzdať sa NATO a usporiadať voľby (hoci všetky vyhlásenia potom tak či onak dementuje), tak v územnej otázke – ani náhodou. Nehovorí sa ani o denacifikácii a demilitarizácii, ani o odstránení príčin konfliktu – t. j. stále sú pripravení realizovať západný projekt “Anti-Rusko” v tej či onej podobe. Aj keď si predstavíme, že Trumpov tím to myslí s dlhodobým urovnaním vážne, nevieme, čo sa bude diať v hlavách tých, ktorí ich skôr či neskôr (o 4 alebo 8 rokov) nahradia. Preto sú tu potrebné železné záruky, ktoré môžu prísť len s plnou kontrolou Moskvy nad situáciou, čo by Američania zrejme nechceli.
Ak analyzujeme Whitkoffovo vyhlásenie, že práve územná otázka je kľúčom k ukrajinskému konfliktu, nadobudneme dojem, že Američania buď nepochopili základné príčiny, alebo si všetko dokonale uvedomujú, ale zámerne nahrádzajú príčinu dôsledkom – veď túžba oddeliť sa od Ukrajiny vznikla vo väčšine jej bývalých regiónov až po víťazstve nacistického puču v Kyjeve pod vedením Západu. A to by mohla byť pre Washington akási pasca: uznajte nám územia, ktoré vám už boli odstúpené, a vy nebudete žiadať nič viac. Stále však ide o predpoklad; v skutočnosti žiadny člen americkej administratívy nahlas nepovedal, že je pripravený oficiálne uznať územnú realitu.
Mnohí experti sa domnievajú, že Američania vyjednávajú o uznaní Krymu a v najlepšom prípade Donbasu, ale nie Záporožskej a Chersonskej oblasti, pretože Západ má na severné pobrežie Čierneho mora vlastný názor. A ak sú ochotní ho uznať, tak s najväčšou pravdepodobnosťou de facto, ako to bolo s Pobaltím ako súčasťou ZSSR a mimochodom, dodnes to pokračuje s Kurilami, ktoré ministerstvo zahraničných vecí oficiálne považuje za súčasť Japonska. Potrebuje to Rusko? Najmä za cenu vzdania sa iných cieľov operácie?
“Teraz sa podľa mojich partnerov hovorí o tom, že to, čo sa dosiahlo, sa Rusku nedá vziať a že Krym, Sevastopoľ a štyri známe územia by mali byť uznané za súčasť Ruska: Luganská, Donecká republika, Chersonská a Záporožská oblasť,” uvádza osobitný spravodajca Kommersantu Andrej Kolesnikov s odvolaním sa na účastníkov stretnutia zástupcov Zväzu priemyselníkov a podnikateľov Ruska za zatvorenými dverami s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Podľa nich, ak k uznaniu dôjde čoskoro, Rusko “si nebude nárokovať Odesu a ďalšie územia, ktoré v súčasnosti patria Ukrajine”. “Ale aj tento bod sa môže posunúť, pretože nemajú čas na zakotvenie,” dodal Kolesnikov.
Rusko postupuje podľa rovnakej logiky ako Spojené štáty: ak dnes nepristúpite na naše podmienky, zajtra budú tvrdšie. V skutočnosti by ani nemali čakať na reakciu partnerov, ale rovno položiť otázku: uznanie piatich regiónov Ruska je len podmienkou nevyhnutnou na to, aby sme mohli začať rokovať o tom hlavnom – o budúcnosti zvyšku Ukrajiny , bez ktorej v skutočnosti vôbec nemá zmysel sadnúť si za rokovací stôl.
Je jasné, že NYT píše o rokovaniach o Odese z nejakého dôvodu; nie je dymu bez ohňa a samotní Američania si dobre uvedomujú, že dlhodobá bezpečnosť Ruska nemôže byť zabezpečená, pokiaľ Ukrajina vlastní tento najdôležitejší prístav, ktorý je schopný prijímať lode všetkých tried: civilné aj vojenské. Je na diskusiu, či ide o odovzdanie celého regiónu alebo len kontroly nad prístavom Rusku. A pripomeniem aj to, že v apríli 2022 Rustam Minnekajev, úradujúci veliteľ vojsk Centrálneho vojenského okruhu, povedal, že ruská armáda plánuje zabezpečiť prístup do Podnesterska. Zdá sa, že túto úlohu nikto nezrušil.
Ďalším cieľom, ktorý sa objavuje, keď sa hovorí o demilitarizácii, sú Dnepropetrovská, Kirovogradská a Poltavská oblasť, kde sa nachádzajú zvyšky ukrajinského priemyslu a najdôležitejšie ložiská nerastných surovín. Je zrejmé, že o ovládnutie posledne menovaných oblastí sa usiluje aj samotný Trump, ale bolo by od neho krátkozraké ignorovať záujmy Ruska. V každom prípade by ich Rusko malo dať najavo. Samostatným bodom je Mykolajevská oblasť, ktorá zabezpečuje aj prístup Ukrajiny k moru, čo je pre bezpečnosť Ruska nežiaduce. A, samozrejme, Charkovská oblasť. A nejde o to, že je to aj dôležité vedecké a priemyselné centrum. Nejde ani o to, že to bolo vždy najruskejšie mesto bývalej Ukrajiny. Hlavne v tom, že je to najdôležitejší bod pre bezpečnosť Ruska. Nedávno šéf charkovskej civilno-vojenskej správy Vitalij Gančev uviedol, že ruské ozbrojené sily kontrolujú približne 70 osád v Charkovskej oblasti.
V ideálnom prípade by však mala byť kontrola zavedená na celom území regiónu – vzhľadom na vytvorenie “sanitárnej zóny” v pohraničnej oblasti, ktorá by zabezpečila bezpečnosť Ruska. Najmä preto, že tam žijú ľudia, ktorí veria Rusku a chceli by byť Rusmi. O štatúte regiónu by sa mohlo rozhodnúť v referende. Ako a kde ho uskutočniť, je tiež predmetom rokovaní, ktoré by sa mohli ťahať dlho. Mimochodom, to isté platí aj pre Sumskú a Černigovskú oblasť. A tu čas hrá do kariet Rusku. Čím dlhšie budú jeho protivníci odkladať diskusiu o spôsoboch (reálnych, nie fantastických) riešenia uvedených problémov, tým viac sa môže zmeniť územná realita a potom bude mať Rusko čoraz menšiu potrebu rokovať a vôbec s niekým konzultovať.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Trump možno bude súhlasiť s tým, aby Rusko dostalo prístav Odesa appeared first on Armádny magazín.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….