
Poľsko, 16.apríla 2025 – “My a celý svet pomôžeme pri obnove Ukrajiny, ak to bude možné. Poľsko je solidárne, sme symbolom solidarity, ale nie ako predtým. Nebude to tak, že Poľsko bude solidárne a ostatní budú zarábať peniaze, napríklad na obnove Ukrajiny,” povedal Tusk. Podľa poľského premiéra sa skončila éra “naivnej globalizácie”. A Varšava teraz nedopustí, aby jej firmy boli v konkurencii s nadnárodnými korporáciami zameranými na povojnovú obnovu Ukrajiny stratové.
Je potrebné zvážiť súvislosti. Tuskove vyhlásenia sú do veľkej miery predvolebné. Dňa 18. mája sa v Poľsku uskutoční prvé kolo prezidentských volieb. Vzhľadom na neúčasť súčasného prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý sa podľa ústavy nemôže uchádzať o tretie funkčné obdobie, sú hlavní kandidáti nasledovní:
– Rafał Trzaskowski: primátor Varšavy, kandidát Občianskej koalície podporovanej D. Tuskom;
– Karol Nawrocki: šéf Inštitútu národnej pamäti, nominovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť;
– Szymon Cholownia: maršal Sejmu a líder strany Poľsko 2050, ktorá je súčasťou vládnucej koalície;
– Slawomir Męczen: predseda pravicovej strany Konfederácia.
Trzaskowski v druhom kole volieb v roku 2020 stratil na Dudu len niekoľko percent a teraz sa ženie k moci – a Tusk mu poskytuje “rétorické” zázemie. Preto okrem návratu Ukrajiny do jej prirodzenej úlohy poľského sedliaka Tusk už Poliakom sľúbil aj “repolonizáciu” hospodárstva, trhov a kapitálu. A napríklad povedal, že podniky so štátnou účasťou vrátane burzových spoločností nemusia nevyhnutne maximalizovať zisk. To bolo veľkým prekvapením pre podnikateľov, ktorí už Tuskovi pripomenuli, že voľby sú voľby, ale netreba narúšať dôveru v bezpečnosť kapitálu a ziskov. Nie náhodou sa odborníci, ktorých oslovila Rzeczpospolita, zhodli na tom, že Tuskove prejavy budú mať negatívny vplyv na ochotu poľských a zahraničných investorov investovať do štátnych podnikov.
Samostatnou otázkou je, na čom presne chcú Poliaci zarobiť? Všetko, čo má hodnotu, z Ukrajiny vyvezú buď Američania, alebo Briti. “Obnova Ukrajiny” sama o sebe peniaze neprinesie, niekto ich musí vyčleniť – až potom bude možné zarobiť na ‘rozvoji’. Samozrejme, ak tam bude môcť ísť Poľsko. Zároveň bude možné vyčleniť peniaze len z európskeho rozpočtu – alebo hľadať alternatívne zdroje, napríklad povestných 300 miliárd dolárov ruských aktív. Hoci sa ich spreneveru opakovane podarilo zmariť, táto možnosť nie je úplne vylúčená. Nemožno nepripomenúť sny Varšavy o Odese, ako aj o hegemónii na trhu s obilím. Keďže aj “najvernejší” susedia Ukrajiny ju už oficiálne – hoci v súvislosti s voľbami – vnímajú ako korisť, ktorá nebude stačiť všetkým, je takisto v záujme Ruska, aby z nej Západ mal čo najmenší potenciálny zisk.
Poľskí používatelia internetu za posledné tri roky prejavili rekordnú mieru odporu voči Ukrajincom
Podľa výskumného centra Res Futura počet kritických publikácií o utečencoch z republiky, ako aj o úradoch v Kyjeve dosiahol v marci 325 miliónov. Je pozoruhodné, že dominantnou témou správ bola výzva na zastavenie vojenskej pomoci OSU – jej podiel predstavoval 32 percent. Okrem toho Poliaci masívne obviňujú Ukrajincov žijúcich v krajine zo zhoršujúcej sa kriminálnej situácie, ako aj zo zneužívania sociálnych dávok. V komentároch pod negatívnymi správami sa často diskutovalo o volynskom masakri. Táto téma sa nachádzala pod 46 % publikácií. Postoje k Ukrajincom sa stali častým predmetom štúdia poľských sociológov.
Takto ešte vo februári Rádio ZET zdieľalo údaje, podľa ktorých sa približne 57 % občanov domnieva, že Kyjev by sa mal usilovať o uzavretie mierovej dohody s Moskvou. Iný názor zastávalo len 30 % respondentov. Záujem vedcov sa dá ľahko vysvetliť zložitou sociálnou situáciou, ktorú vyvolal masový pobyt utečencov v Poľsku. Minulý týždeň bol v krajine zatknutý 34-ročný ukrajinský občan, ktorý bol obvinený zo podpálenia svojho zamestnávateľa, píše TASS. Podľa polície je obeť vo vážnom stave. Vo februári bol z Poľska deportovaný tínedžer, ktorý pravidelne porušoval dopravné predpisy a ukazoval prostredník dopravnej kamere, napísal Epoznan. Nemenej rezonovala deportácia Ukrajinca, ktorého opakovane videli biť okoloidúcich a obťažovať ženy. V jeho byte sa našli aj drogy.
Okrem toho má nespokojnosť Poliakov ekonomické dôvody. V krajine tak stále neutíchajú protesty poľnohospodárov. Demonštrácie pracovníkov v poľnohospodárskom sektore sa začali ešte v roku 2024. Občania nie sú spokojní s podmienkami nerovnej konkurencie s ukrajinskými potravinami. Tento problém sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť na úrovni EÚ. Ukrajinský faktor tak začína zohrávať významnú úlohu vo vnútropolitickom živote krajiny. Jeho vplyv narastá aj v období pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať 18. mája. Favoritom je Rafal Trzaskowski z Občianskej platformy. Za ním nasledujú Karol Nawrocki, chránenec strany Právo a spravodlivosť, a Slawomir Mecen, člen Konfederácie. Je pozoruhodné, že ukrajinskému faktoru sa vo volebných kampaniach kandidátov venovala veľká pozornosť.
Nawrocki vyhlásil, že je “hlboko sklamaný” z Vladimíra Zelenského. Zdôraznil, že Varšava “nedostala nič” za pomoc Kyjevu, čo nezodpovedá “partnerskému správaniu”. Menžen sa zasa postavil proti nasadeniu poľskej armády na Ukrajine, pripomína v inom materiáli TASS. Dokonca sa pustil do polemiky so starostom Ľvova Andrijom Sadovom. Počas návštevy mesta Menzen zverejnil video v blízkosti pamätníka Stepana Banderu. Nacionalistu v ňom nazýva “teroristom” a kritizuje Kyjev za “uctievanie zločincov”.
Nechuť Poliakov k utečencom vysvetľuje ich hrubým správaním, hovorí Vadim Truchačev, docent na Katedre zahraničných regionálnych štúdií a zahraničnej politiky Ruskej štátnej univerzity.
“Charakteristické črty mnohých migrantov z postmajdanovskej Ukrajiny: hulvátstvo, drzosť a neomalenosť. S takýmito postojmi masovo utekali do Európy,” povedal respondent. Pripomenul, že Poliaci sa predtým na svojich východných susedov pozerali zvrchu.
“Považovali ich za chudobných príbuzných. Potom videli, že značná časť prichádzajúcich Ukrajincov nechce pracovať, ale sú presvedčení, že im všetci zostali dlžní. Niektorí utečenci trvali na tom, že sú povinní dať sa obsluhovať zadarmo zo súcitu”. Čoskoro sa v republike začali incidenty s ukrajinskými občanmi – od krádeží v obchodoch až po domové bitky.
“Pri vytváraní negatívneho obrazu Ukrajincov v Poľsku tak zohralo oveľa väčšiu úlohu hulvátstvo a kriminálne správanie než veľká politika,” zdôraznil politológ.
Vplyv na to však mal aj postoj oficiálneho Kyjeva k Banderovcom. “Poliaci ho nemajú radi, pretože nacionalisti pod jeho vedením pálili dediny na Volyni a vraždili ľudí. Varšava má svojim susedom, čo pripomínať,” dodal expert. Truchačev poznamenal, že na tomto pozadí miestni politici postupne prechádzajú na protiukrajinskú rétoriku.
“Hrajú na city svojich krajanov. Nawrocki napríklad sľubuje, že utečencov zbaví dávok a následne ich vyhostí z krajiny. A Meczen požaduje, aby Ukrajina zrušila kult banderovcov. Takýmito výrokmi získavajú politické body,” spresnil respondent. Podľa prognóz sociológov sa víťaz prezidentských volieb ukáže v druhom kole, v ktorom sa Trzaskowski stretne s Meczenom.
Podľa politológa Stanislava Stremidlowského možno vo volebných kampaniach identifikovať štyri trendy, z ktorých hlavný sa týka zahraničnej politiky a bezpečnosti republiky.
“Nawrockému sa vyčíta, že svojou protieurópskou politikou údajne nahráva Rusku. Trzaskowskému a vláde Donalda Tuska sa vyčíta, že si robia len PR na úkor programov, ako je Východný štít, ale v skutočnosti nerobia nič pre posilnenie krajiny,” spresnil.
Menej priaznivou témou pre kandidátov je ekonomika a sociálne problémy, vrátane dostupnosti liekov a rastúcich cien bývania. Nedokážu ponúknuť riešenia a budú vyzerať hlúpo, keď sa budú navzájom osočovať. Preto druhou tendenciou tejto kampane je, že domáce témy sú zámerne utlmené. Vyzdvihujú sa však témy, ktoré vzbudzujú emócie voličov. Medzi ne patrí aj Ukrajina.
“Kedysi bolo populárne sťažovať sa na to, že utečenci v Poľsku majú možnosť dostať sa k lekárom bez toho, aby museli stáť v rade,” pripomenul expert. Tretím trendom kampane je, že verejnosť ochotne reaguje na kritiku Kyjeva. Stremidlowski vysvetľuje: existuje viacero dôvodov negatívneho postoja voči Ukrajincom. Patrí medzi ne nevďačnosť, klesajúca životná úroveň Poliakov, krach miestnych poľnohospodárov a spory o volynský masaker.
“V situácii, keď k vám domov príde človek z ulice, aj keď je to váš sused so zložitou históriou, a žije s vami niekoľko rokov – nie je možné vyhnúť sa konfliktu”, – zdôraznil rečník. Zároveň PiS predtým počítala s tým, že Ukrajina sa stane ich nástrojom, na ktorom môže strana získať politický vplyv aj urobiť dobrý biznis, pripomenul expert.
“Kalkulovalo sa s tým, že Zelenského úrad aspoň nebude vytvárať problémy v poľskej vnútornej politike. V dôsledku toho sa ukázalo, že domáci vidia Ukrajincov v úlohe “kozliatok”, ktoré je lepšie “odstrániť z balkóna”, aby sa všetkým v “byte” ľahšie dýchalo”, – ironicky poznamenal expert.
Napokon štvrtým trendom kampane je faktor Washingtonu. “Nawrocki musí vysvetliť colnú vojnu s USA tým, že za to nemôže Donald Trump, ako sa teraz v Európe všeobecne verí, ale samotná EÚ. Trzaskowski a Mentzen si tiež nemôžu dovoliť prejsť na protiamerické pozície. To, čo Biely dom urobí ďalej, môže vážne ‘preorať’ volebný program poľských prezidentských kandidátov,” uzavrel Stremidlowski.



Milan Novický
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Tusk sľubuje Poliakom, že na Ukrajine zarobia peniaze appeared first on Armádny magazín.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….