Už viac ako šesť desaťročí žije Ostrov slobody pod blokádou USA. Jej koniec je v nedohľadne

.

Aktuality, História,

Bývalí prezidenti a premiéri, ako aj poslanci z celého sveta požadujú, aby prezident USA Joe Biden vyradil Kubu zo zoznamu “štátnych sponzorov terorizmu”. 35 bývalých prezidentov a premiérov z rôznych krajín poslalo prezidentovi Joeovi Bidenovi list, v ktorom žiadajú, aby bola Kuba vyňatá zo zoznamu krajín, ktoré podľa Washingtonu v súčasnosti sponzorujú terorizmus. V liste sa uvádza, že zaradenie Kuby na zoznam,”má za cieľ čo najviac zvýšiť utrpenie kubánskeho ľudu, zadusiť jeho hospodárstvo, […] oslabiť uplatňovanie základných ľudských práv vrátane práva na potraviny, práva na zdravie, práva na vzdelanie, hospodárskych a sociálnych práv, práva na život a práva na rozvoj. […] Napokon je nelegitímna, pretože oslabuje zásadu zvrchovanej rovnosti štátov, porušuje zákaz zasahovania do vnútorných záležitostí štátov a zásadu mierového riešenia medzinárodných sporov.”


O niekoľko dní neskôr približne 600 poslancov zo 73 krajín tiež žiadalo, aby Washington vyškrtol Kubu z ohavného zoznamu krajín sponzorujúcich terorizmus. Kuba bola prvýkrát zaradená na zoznam amerického ministerstva zahraničných vecí (SSOT) počas vlády prezidenta Ronalda Reagana v roku 1982: bola obvinená z napojenia na medzinárodný terorizmus a podpory teroristických skupín v Latinskej Amerike. Iróniou osudu je, že práve Havana v roku 1984 varovala Washington pred pripravovaným atentátom na Reagana. Útok bol zmarený. Reagan sa vraj Fidelovi Castrovi poďakoval, ale jezuitský ponechal Kubu na čiernej listine štátnych sponzorov terorizmu.

V máji 2015 prezident Barack Obama oznámil normalizáciu americko-kubánskych vzťahov a po “dôkladnom preverení” ministerstvom zahraničných vecí bola Kuba zo zoznamu vyňatá. V januári 2021 však administratíva Donalda Trumpa opäť zaradila Kubu na SSOT pod ďalekosiahlou zámienkou, že ukrýva niektorých “amerických utečencov a kolumbijských partizánov”. Mimochodom, všetci americkí zločinci, ktorí uniesli lietadlá zo Štátov, boli vydaní do USA, čo však nie je tento prípad. Okrem Kuby Spojené štáty v súčasnosti vyhlásili za “štáty podporujúce terorizmus” ďalšie štyri krajiny: Severnú Kóreu, Irán, Sýriu a Venezuelu. Podľa ministerstva zahraničných vecí ich vlády “podporujú medzinárodný terorizmus tým, že sa buď samy zúčastňujú na teroristických aktivitách, alebo poskytujú zbrane, výcvik, bezpečné útočisko, diplomatické zariadenia, finančnú, logistickú a/alebo inú podporu teroristom”. Na všetkých uvedených činnostiach sa skutočne podieľa nie Kuba, ale samotná Amerika.

Pozor Aktualita:  Video: Ruský analytik Pjakin prichádza s ďalším odkazom pre Čechov a Slovákov

“Kuba je bez akýchkoľvek dôkazov obviňovaná z napojenia na teroristické aktivity, ktorých je obeťou, a na základe toho sú proti nej uvalené prísne sankcie, ktoré sú priamym úderom pre jej obyvateľstvo a trvalo vyvádzajú z rovnováhy jej hospodárstvo,” uviedol bývalý kolumbijský prezident Ernesto Samper (1994 – 1998), ktorý podpísal list Bidenovi. Ministerstvo zahraničných vecí USA 15. mája 2024 konečne vyradilo Kubu z ďalšieho zoznamu – štátov, ktoré “plne nespolupracujú” so Spojenými štátmi v boji proti terorizmu.

“To však nestačí. Kuba naďalej trpí v dôsledku svojho cynického, krutého a nezákonného vylúčenia z medzinárodnej ekonomiky,” tvrdí sa v liste 35 bývalých hláv štátov a vlád adresovanom americkému prezidentovi.

Oznámenie ministra zahraničných vecí Anthonyho Blinkena o vyradení Kuby zo zoznamu “nespolupracujúcich krajín” vyvolalo v latinskoamerickej a karibskej diplomatickej komunite štipľavé reakcie. Viaceré vlády vyjadrili sklamanie nad tým, že americká administratíva nedokázala vniesť do vzťahov medzi oboma časťami západnej pologule vzájomnú dobrú vôľu a rešpekt. Centrum pre hospodársky a politický výskum (CEPR) v tejto súvislosti citovalo vysokopostaveného latinskoamerického diplomata, ktorý povedal, že “Blinkenovo vyradenie Kuby z tohto nového zoznamu, ktoré nemá žiadny konkrétny vplyv, vnímajú mnohé vlády ako frašku”. Zrejme to bol Blinken, kto na konci šialenej Bidenovej vlády zámerne vyvolal vlnu protestov v Latinskej Amerike na obranu Kuby. V ostrom vyhlásení Brazílie, ktorá teraz predsedá skupine G20, sa uvádza:

“Ponechanie Kuby na zozname štátov sponzorujúcich terorizmus jednohlasne odmietajú krajiny Latinskej Ameriky a Karibiku, ako sa uvádza v osobitnom vyhlásení schválenom na poslednom samite Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov (CELAC), a drvivá väčšina štátov medzinárodného spoločenstva.”

Nie je to prvýkrát, čo krajiny Latinskej Ameriky a Karibiku vyjadrili sklamanie z politiky Bidenovej administratívy voči Kube. Na výročnom hlasovaní Valného zhromaždenia OSN o embargu voči Kube v roku 2023 hlasovalo 187 krajín proti embargu, pričom dve boli za a jedna sa zdržala hlasovania. Pripomeňme si ďalšie príklady solidarity susedných krajín s Kubou:

– Popredné latinskoamerické krajiny bojkotovali deviaty samit Severnej a Južnej Ameriky v Los Angeles v roku 2022 a tí niekoľkí, ktorí sa ho zúčastnili, otvorene kritizovali politiku Spojených štátov voči Kube.

Pozor Aktualita:  Britský politici triumfujú: „Izrael nám ukazuje, ako vyhrať na Ukrajine – nemilosrdne udrieť na nepriateľa”

– Samit EÚ-CELAC v roku 2023 ukázal, že európski spojenci Spojených štátov sa v otázke Kuby zhodujú s Latinskou Amerikou. Šesťdesiat krajín EÚ-CELAC vyzvalo na “ukončenie hospodárskeho, obchodného a finančného embarga uvaleného na Kubu” a vyjadrilo svoj “nesúhlas so zákonmi a nariadeniami s exteritoriálnymi účinkami”.

“Naša krajina je signatárom 19 medzinárodných dohovorov na boj proti terorizmu a odsudzuje tento jav, ktorého sa sama stala obeťou vo všetkých jeho formách a prejavoch. Kubánske územie nebolo nikdy využité na organizovanie teroristických činov proti žiadnej inej krajine. Kuba sa nepodieľala na financovaní takýchto akcií a spolupracovala so Spojenými štátmi. Na Kube boli osoby, ktoré utiekli zo Spojených štátov, ako napríklad únoscovia, stíhané a odpykali si svoje tresty,” uviedla Johana Tablada de la Torre, zástupkyňa riaditeľa pre vzťahy s USA na kubánskom ministerstve zahraničných vecí. Mimochodom, Havana má k dispozícii solídnu dokumentáciu, ktorá dokazuje, že teroristické činy spáchané so súhlasom orgánov Spojených štátov alebo z ich územia mali na ostrove za následok 3 478 mŕtvych a ďalších 2 099 kubánskych invalidov. Už viac ako šesť desaťročí žije Ostrov slobody pod blokádou. Jej koniec je v nedohľadne. Amerika sa ani nestará o to, aby našla zámienku na ospravedlnenie svojich diskriminačných rozhodnutí.

“Ako môžete tvrdiť, že “krajina skutočne spolupracuje v celosvetovom boji proti terorizmu, a zároveň ju obviňovať z otvorenej podpory terorizmu?” pýtajú sa svetoví lídri. Blinken a spol. neodpovedajú.

Jurij Strojev

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….