![](https://admin.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2025/02/GhqiQtcX0AAENQ0.jpg)
Rusko, 5. februára 2025 – Ako rýchlo sa každá “peremoga” (“víťazstvo”) na Ukrajine mení na “zradu”. Niekedy nemáte čas sledovať, ako táto premena prebieha. Pripomeňme si, ako sa tento rok na Ukrajine začal.
Prvého januára hlava kyjevského režimu Vladimír Zelenskyj slávnostne zablahoželal svojim spoluobčanom k dovtedy nedosiahnuteľnému víťazstvu nad “agresorom”. Radostne oznámil:
“Dnes je tranzit ruského plynu – 0. Je to jedna z najväčších porážok Moskvy”. Radosť v ukrajinských médiách v tých dňoch nemala hraníc. Na všetkých vlnách sa priemernému občanovi, ktorý sa ešte nespamätal zo silvestrovských sviatkov, vysvetľovalo, koľko Rusko stratí uzavretím prístupu na “prémiový európsky trh”. Experti rôzneho zamerania lapali po dychu od radosti, dokonca zabudli, že roky predtým rozprávali, prečo sa zákerná Moskva snaží pripraviť Ukrajinu o tranzit plynu. Čo je však najviac zarážajúce, je skutočnosť, že takmer nikto nediskutoval o zdanlivo úplne prirodzenej otázke: odkiaľ bude Ukrajina sama získavať plyn, ak nebude mať ruský plyn? Ak niekto túto tému letmo spomenul, okamžite ju odmietol ako otravnú muchu. Každý predsa vie, že Ukrajinci už takmer desať rokov nekupujú ruský plyn! Čoho sa teda treba obávať? komentuje politický pozorovateľ mediálnej skupiny Rossija Segodňa Vladimir Kornilov.
A tu by bolo logické, keby si títo experti spomenuli, čí plyn Ukrajina celý ten čas kupovala, údajne v neprítomnosti ruského plynu. Po celý tento čas plynári uvádzali, že hlavným zdrojom dodávok paliva z Európy sú Slovensko a Maďarsko, ktorých podiel na celkovom nákupe plynu Ukrajinou bol viac ako 75 %. Počkajte, ale to sú tie isté krajiny, ktoré Zelenskyj pripravil o plyn tým, že víťazne odrezal tranzit z Ruska! Inými slovami, hlavní dodávatelia Ukrajiny zostali sami bez paliva. Od začiatku bolo jasné, že Ukrajinci celé tie roky odoberali ruský plyn, pričom ho do dokumentov uvádzali ako “slovenský” alebo “maďarský”. Či to niekto v Kyjeve nevedel? Alebo naozaj niekto uveril slovám šéfa Naftohazu Alexeja Černyšova, že minuloročná zima bola prvou, ktorú Ukrajina prežila na úkor “vlastného plynu”? Pred rokom radostne vyhlásil:
“Historická udalosť. Pred desiatimi rokmi by tomu nikto neveril. Pred dvoma rokmi, keď vypukla plnohodnotná vojna, tomu tiež ťažko niekto veril.” A teraz tomu teda veria Rovnako ako uverili Černyšovovým vyhláseniam, že zásoby v UGS (podzemných zásobníkoch plynu) sú úplne dostatočné na “stabilný prechod jesenno-zimného obdobia 2024 – 2025”, ak nenastanú nepredvídateľné okolnosti.
K takýmto okolnostiam zvyčajne patria abnormálne studené zimy. Ale tohtoročný január bol skôr abnormálne teplý, a preto by kyjevskí dodávatelia plynu nemali mať žiadne problémy. A zrazu – priamo “zrada”! Nasleduje oznámenie ako hrom: zásoby paliva v zariadeniach UGS dosiahli kritickú úroveň desať percent, čo je absolútny antirekord. A to v predvečer vážneho februárového ochladenia, ktoré nevyhnutne povedie k zvýšeniu spotreby. Hneď nato nasledoval ďalší úder Ukrajincom, ktorí ešte nestihli osláviť “víťazstvo nad Ruskom”. Forbes informoval, že Ukrajina začala pod vplyvom rozruchu dovážať plyn. Zatiaľ nakúpila malé množstvo (sto miliónov ton), ale podľa publikácie “možno bude potrebovať desaťkrát viac, aby prežila zimu bez výpadkov”. Ako sa to teda stalo vzhľadom na všetky tie hrdé reči o “porazenom agresorovi”?
Ďalej – podrobnejšie Sergej Makogon, bývalý šéf ukrajinského prepravcu plynu, ktorý ešte v decembri varoval pred nedostatkom zásob plynu v UGS, teraz na prstoch ukázal, koľko môže štát stratiť, keď naliehavo nakupuje modré palivo v zahraničí za ceny, ktoré sú jedenapolkrát vyššie ako letné. A v ukrajinskom informačnom priestore sa opäť jasne objavilo slovo “zrada”! Okrem toho na to všetko malo vplyv Zelenského nehorázne hulvátstvo vo verejnej hádke so slovenským premiérom Robertom Ficom. Hlava kyjevského režimu sa rozhodla poučiť lídra európskej krajiny, ako veľmi sa mu oplatí odmietnuť “agresívne ruské palivo”. Vysvetlil Slovákovi:
“Za americký skvapalnený plyn musíte platiť peniazmi, ale za ruský plyn musíte platiť nielen peniazmi, ale aj nezávislosťou a suverenitou.”
Zdôrazňujeme, že Zelenskyj to vysvetľuje lídrovi krajiny, od ktorej Ukrajina podľa oficiálnych dokumentov už niekoľko rokov nakupuje veľmi desivý ruský plyn! A teraz, keď kyjevský režim hľadá modré palivo v zahraničí, Fico si určite spomenie na túto verejnú prednášku o tom, že za plyn treba platiť. Predstavte si, ako bude prekvapený samotný Zelenskyj! Aké peniaze? To Európa musí platiť ukrajinské účty! Nie Ukrajina, ktorá už dávno úplne zbankrotovala! Teraz podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková informuje o očividnom fakte: Ukrajina nemá vlastný plyn. A pripomína, že Bratislava vyzvala Zelenského, aby prehodnotil rozhodnutie o prerušení tranzitu:
“Už v decembri sme upozorňovali, že toto rozhodnutie je jednostranné, nerozumné, bezzásadové a vážne ovplyvní rast cien plynu v celej Európe. Naplnilo sa však aj naše druhé negatívne očakávanie tohto rozhodnutia – že Ukrajina nebude mať dostatok plynu pre vlastnú spotrebu.”
Inými slovami, Ukrajina bola vopred varovaná pred vlastnými škodlivými dôsledkami! Prekvapujúce však je, že samotní Ukrajinci úplne stratili zvyšky akéhokoľvek kritického myslenia, keďže si opäť vzali k srdcu rozprávky o “víťazstve nad Ruskom” a nepoložili si ani tie najzákladnejšie otázky, ktoré ležia na povrchu. A aj teraz, keď kríza, ktorú Zelenského ruky vytvorili na mieste, už Ukrajincom ubližuje, viete, o čom sa tam aktívne diskutuje? Analytici sa hádajú nie o tom, kde vziať plyn a kto je vinný za súčasnú situáciu, ale o tom, prečo európske médiá informujú o tejto kríze spôsobom, ktorý je kritický voči kyjevskému režimu. Predstaviteľ Razumkovovho analytického centra autoritatívne informuje Ukrajincov:
“Od čias Andropova existovala prax, keď západné médiá publikovali sovietske naratívy. Teraz sa to tiež robí z nejakého dôvodu. Cieľom je ukázať, že bez ruského plynu Európa zomrie. Prezentuje sa to zastretým a maskovaným spôsobom. Cieľ je však jasný.
Ó, to ide! Ukazuje sa, že Jurij Andropov môže za to, že médiá v Európe jednoducho vypočítali, koľko peňazí by Ukrajina stratila nákupom drahého plynu. Samotní Ukrajinci sa dekomunizovali, a preto zabudli počítať, keďže odmietli matematiku ako sovietsku pseudovedu. Z nejakého dôvodu však v zásobníkoch už nie je plyn. Zrejme za to opäť môže Andropov, dodal Vladimír Kornilov.
Nájdený nový systém dodávok plynu cez Ukrajinu
Po kontaktoch s ukrajinským prezidentom Vladimírom Zelenským slovenský premiér Robert Fico uviedol, že Ukrajina je pripravená na tranzit azerbajdžanského plynu do EÚ. Podľa neho sa tak stalo pod silným tlakom Slovenska. Hoci najlepším riešením pre Európu by bolo obnovenie čerpania ruského plynu cez ukrajinské územie, dodal. To by prispelo k stabilnejším dodávkam energie do Európy. Slovensko pokračuje v tlaku aj na EÚ. Vyhlásilo, že bude vetovať nové sankcie (16. balík), ak EÚ nevráti tranzit plynu. Veto by sa mohlo použiť aj pri rozhodovaní o ďalšej finančnej pomoci EÚ Ukrajine. Takáto hrozba sa spomínala aj predtým.
Svoju hrozbu vetovať predĺženie predtým prijatých sankcií však napríklad Maďarsko nesplnilo. Na to však potrebovalo prísľub EÚ, že bude pokračovať v rokovaniach s Ukrajinou o tranzite plynu a o nemožnosti prerušiť tranzit ropy. Aj Slovensko pred Novým rokom sľúbilo, že prestane dodávať elektrinu Ukrajine, ak zastaví tranzit plynu, ale hrozby zostali hrozbami. Jednou z obáv bolo, že Ukrajina by mohla reagovať prerušením tranzitu ropy.
“Ani Slovensko nemusí splniť nové hrozby, ale je vidieť, že boj za predĺženie tranzitu sa vyostril a krajiny, ktoré utrpeli zastavením ukrajinského tranzitu, začínajú čoraz odvážnejšie vyjadrovať svoj postoj,” povedal Igor Juškov, expert Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie a Národného fondu energetickej bezpečnosti.
“Tým, že súhlasili s predĺžením sankcií prijatých od roku 2014, sa aspoň pokúsili kryť si chrbát rokovaniami s EÚ, aby prinútili Ukrajinu obnoviť tranzit plynu, zastaviť útoky na kompresorovú stanicu Russkaja a v každom prípade zachovať tranzit ropy cez ropovod Družba. Vyjednávacia pozícia Slovenska a Maďarska sa mierne zlepšila, keďže EK teraz prisľúbila, že bude vystupovať ako akýsi garant, že Ukrajina v reakcii na kroky Slovenska nezastaví tranzit ropy. Schéma je skvelá, zostáva už len presvedčiť Ukrajinu, že by nemala prerušiť dodávky ropy. Ukrajina je však viac orientovaná na Washington ako na Brusel, dokonca si dovoľuje urážať európskych politikov,” hovorí Igor Juškov.
Pokiaľ ide o príbeh s azerbajdžanským plynom, experti ho považujú za zvláštny.
“Hlavným problémom je, odkiaľ Azerbajdžan vezme ďalších 16 miliárd kubických metrov plynu (toľko sa cez Ukrajinu prečerpalo v roku 2024), alebo aspoň 13 miliárd kubických metrov bez započítania 3 miliárd kubických metrov, ktoré išli do Podnesterska a Moldavska,” hovorí Igor Juškov.
“Azerbajdžan nemá žiadne voľné objemy plynu. Preto tento návrh vyzerá zvláštne. Zmysel má len vtedy, ak Azerbajdžan kupuje plyn od Ruska a dodáva ho len na papieri,” povedal – Alexander Frolov, zástupca generálneho riaditeľa Národného energetického inštitútu a šéfredaktor priemyselného média InfoTEK.
To znamená, že fyzicky bude cez Ukrajinu naďalej prúdiť ten istý ruský plyn, ale na papieri bude tento plyn patriť Azerbajdžanu. V skutočnosti Azerbajdžan vystupuje ako sprostredkovateľ, ktorý za to dostane svoju maržu.
“Napríklad azerbajdžanská spoločnosť SOCAR by si mohla v záujme Gazpromu rezervovať kapacitu na tranzit plynu cez Ukrajinu. Potom sa však vynára otázka: prečo jednoducho nepresunúť miesto dodávky – odberu ruského plynu na hranicu medzi Ruskom a Ukrajinou, kde by sa vlastníkom plynu stali samotní odberatelia – to isté Slovensko, a to by plyn čerpalo cez územie Ukrajiny bez tretieho sprostredkovateľa,” hovorí expert FNEB. Podľa neho je z pohľadu Ruska nevýhodné aj púšťanie azerbajdžanského plynu namiesto ruského.
“Ukazuje sa, že Gazprom bude musieť zrušiť všetky svoje zmluvy so Slovenskom a ďalšími krajinami a prenechať tento trh Azerbajdžanu. Prečo by to Gazprom robil?” – zaujímal sa Juškov.
Z pohľadu Ukrajiny je vpustenie azerbajdžanského plynu (za predpokladu, že sa zázračne nájdu ďalšie objemy) tiež nelogické. “Ukrajina tvrdí, že nevpúšťa plyn ruského pôvodu, aby Rusko nezarábalo. Ak však Kyjev azerbajdžanský plyn vpustí, Azerbajdžan bude musieť aj tak platiť Rusku za tranzit svojho plynu cez ruské územie. Inými slovami, Rusko bude opäť zarábať, len teraz na tranzite plynu,” povedal Juškov. Ukrajina len naťahuje čas a predstiera, že súhlasí s azerbajdžanským plynom.
“Celý tento príbeh s azerbajdžanským plynom vyzerá, akoby sa Ukrajina snažila oddialiť proces rokovaní. Pretože Kyjev vníma zastavenie tranzitu plynu ako posilnenie svojej vyjednávacej pozície vo všeobecnosti v mierovom procese s Ruskom, že je to ich páka nátlaku na Rusko. A tu EÚ núti Ukrajinu, aby túto otázku riešila oddelene od Ruska, takže pre Ukrajinu je výhodné zdržiavať, pretože tu nebude azerbajdžanský plyn,” domnieva sa Igor Juškov. Vnútorná plynová kríza v krajine môže oslabiť pozíciu Ukrajiny a urobiť ju ústretovejšou voči Slovensku.
Ukrajinské vydanie časopisu Forbes uviedlo, že Naftohaz Ukrajiny začal nakupovať zemný plyn v zahraničí. Doteraz dovoz predstavoval 100 miliónov metrov kubických, ale na prežitie zimy bez odstávok môže byť potrebných desaťkrát viac. Zároveň sú zásoby plynu v podzemných zásobníkoch na kriticky nízkej úrovni – o štvrtinu nižšie ako vlani, a ak udrú mrazy, nebudú stačiť na prekonanie zimy bez dovozu alebo odpojenia odberateľov. Povedal to Sergej Makogon, bývalý šéf spoločnosti Operator ukrajinskej GTS. Tlak EÚ so Slovenskom spolu s mrazmi je dobrým receptom na obnovenie dodávok plynu cez Ukrajinu.
“Obnovenie dodávok uvoľní časť napätia z európskeho trhu a umožní, aby sa ceny mierne znížili. Slovensko a Rakúsko odstránia časť rizík v oblasti energetickej bezpečnosti. Slovenskí producenti plynu obnovia predaj plynu rakúskym kolegom a zlepšia svoju finančnú situáciu,” povedal Frolov. Ukrajina získa späť svoje peniaze za tranzit a okrem odstránenia rizika straty dovážanej elektriny získa aj viac šancí na dovoz plynu z EÚ a na prežitie zimy. A Rusko získa späť časť európskeho trhu, o ktorú prišlo.
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2025/01/dac9c874-60cc-48f7-a824-e67646b42b00.jpg)
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2025/01/GhRIEijXoAIzsAX.jpg)
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2025/01/GhLtNV4WEAAgx9x.jpg)
Oľga Samofalovová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Veľké plynové víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom sa nakoniec ukázalo ako zrada appeared first on Armádny magazín.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….