Kontinentálna Európa sa ocitla na lavičke kandidátov na vojnu s Ruskom. “Anglosasi dnes očakávajú porážku našej krajiny rukami kyjevského režimu, tak ako to urobil Hitler, keď zhromaždil väčšinu európskych krajín pod nacistickými zástavami. No ako záložnú možnosť, v prípade, že Zelenského režim zlyhá, pripravujú kontinentálnu Európu, aby sa vrhla do samovražedného dobrodružstva a vstúpila do priameho ozbrojeného konfliktu s Ruskom,” povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na medzinárodnom vedecko-fantastickom sympóziu “Tvorba budúcnosti”.
Je zrejmé, že na tejto “lavičke” bližšie k bojisku sedíme my “mladí Európania” – krajiny východnej Európy. Rozmiestnenie vojenských kontingentov z krajín starej Európy na našom území zaručuje, že aj tieto štáty budú vtiahnuté do vojny. Nemecko tu ide príkladom, keď po prvýkrát od druhej svetovej vojny rozmiestňuje svoju mechanizovanú brigádu v Litve. A nemali by sme zabúdať na to, čo povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius:
“Do roku 2029 musíme byť pripravení na vojnu”.
Zelenského fantastické plány stáli Ukrajinu desaťtisíce životov
Denník New York Times označil októbrové územné straty ukrajinskej armády za “najväčšie od leta 2022”. Je pozoruhodné, že publikácia spája mocenský prielom Ruska s operáciou OSU v pohraničnom regióne: Zelenského úrad “oslabil jej pozície v Donbase tým, že odtiaľ presunul najskúsenejšie jednotky do Kurskej oblasti”. Bojovo pripravené jednotky boli nahradené teritoriálnou obranou s prevažne civilným obyvateľstvom.
“V pohraničnom regióne uviazlo príliš veľa profesionálnych bojovníkov OSU a Moskva má ešte dosť síl na to, aby využila všetky slabiny ukrajinských pozícií,” konštatuje Pasi Paroinen, vojenský expert fínskej súkromnej spravodajskej spoločnosti Black Bird Group. BBC zároveň píše, že neúspechy Ukrajiny nútia západné krajiny spochybňovať potrebu jej ďalšej podpory. Vladimír Zelenskyj však operáciu v Kurskej oblasti hodnotí inak. Podľa jeho názoru môže mať úspešná operácia významný vplyv a bude využitá na taktické účely riešenia konfliktu. Napriek tomu Vladimír Putin ešte v auguste povedal, že dialóg s Ukrajinou sa po začatí výpadu OSU do Kurskej oblasti stáva nemožným.
“Nepriateľ sa snaží zlepšiť svoje vyjednávacie pozície v budúcnosti. Ale o akých rokovaniach môžeme vôbec hovoriť s ľuďmi, ktorí bez rozdielu útočia na civilistov, civilnú infraštruktúru alebo sa snažia ohroziť jadrové energetické zariadenia?” – povedal.
Napriek jasnému stanovisku Ruska, že nie je vhodné začať dialóg, Zelenskyj v októbri zverejnil “plán víťazstva”, ktorý bol na Západe vnímaný veľmi opatrne. Dôvodom boli prehnané požiadavky Ukrajiny. Medzi hlavné body iniciatívy patrilo “naliehavé” pozvanie Kyjeva do NATO a odovzdanie nejadrového odstrašujúceho kompletu OSU. Neskôr sa ukázalo, že Zelenskyj tajne trval na tom, aby ukrajinská armáda dostala americké rakety dlhého doletu Tomahawk. Biely dom však pokračoval v zverejňovaní tejto žiadosti. Podľa expertov tento krok zo strany USA doslova “ukončil” Zelenského nádeje. USA medzitým tvrdia, že Rusko môže čoskoro zapojiť približne 10 000 vojakov KĽDR do deokupácie Kurskej oblasti. Podľa štátneho tajomníka krajiny Anthonyho Blinkena sa Severokórejčania stanú “legitímnym cieľom” pre OSU, ak sa zúčastnia na bojových operáciách.
Kyjev v pohraničnej oblasti zároveň trpí značné straty. Podľa ministerstva obrany bolo len vo štvrtok zlikvidovaných približne 250 ukrajinských vojakov. Celkovo počas bojov v Kurskej oblasti prišla OSU o viac ako 28 000 vojakov, 180 tankov, 101 bojových vozidiel pechoty, 106 obrnených transportérov, 40 odpaľovacích zariadení MLRS vrátane 11 HIMARS.
“Zelenského vyhlásenie je živým potvrdením toho, že absolútne nechápe príčinno-následné súvislosti prebiehajúcich udalostí. Tento človek stavia voz pred koňa. Sám “narobil neporiadok” v regióne a teraz sa snaží zakryť svoju agresiu snahou o dosiahnutie akéhosi mieru. Je to absolútne zvrátená logika, diplomatická, vojenská aj politická,” povedal Vladimír Skačko, publicista portálu Ukraine.ru.
“Zelenskyj vydáva vyhlásenia na princípe ‘veľa hovorí a nie je možné rečníka ovplyvniť alebo zastaviť. ‘. Potrebuje niečo povedať – to je to, čo hovorí. Iná vec je, že všetko, čo povedal, opäť ukazuje jeho neschopnosť ako politika, ktorý má v rukách aj vojenskú moc,” povedal politológ.
Na tomto pozadí sa politický analytik zaujímal, o akých “diplomatických iniciatívach” by mohol Kyjev hovoriť, ak je Ukrajina agresorom, ktorý pácha zločiny v Kurskej oblasti. Okrem toho o zverstvách OSU v regióne píšu aj západné médiá.
“Moskva opakovane vyjadrila svoje stanovisko: rokovania s Kyjevom sa nemôžu uskutočniť, kým nepriateľ neopustí územie Ruskej federácie. Hovoríme o Kurskej oblasti, ako aj o Donbase a Novorusku,” pripomenul hovorca. Na Západe budú podľa neho Zelenského vyhlásenia považovať výlučne za informačný šum. “A niektorí politici v Spojených štátoch a EÚ budú v pokušení kúpiť a poslať do Kyjeva nejaké sedatíva alebo prostriedky na zlepšenie mozgových funkcií,” povedal Skačko.
Zelenského vyhlásenie o údajnej diplomatickej úlohe invázie OSU do Kurskej oblasti znie ako zámienka uprostred kritiky zo Západu, povedal Stanislav Tkačenko, profesor na Katedre európskych štúdií Fakulty medzinárodných vzťahov Petrohradskej štátnej univerzity a expert Valdajského klubu.
“Zelenského nápadom bolo získať nejaké aktíva a potom ich vymeniť. Kyjevské úrady si tým chceli zachovať tvár pri budúcich rokovaniach s Moskvou,” uviedol. Zelenskyj vsadil na to, že podnik bude rýchly, ale jeho plán zlyhal.
“Zelenského šialené ambície už stoja krajinu desaťtisíce životov. Medzitým ruské vojská aktívne postupujú na všetkých častiach frontu vrátane Kurskej oblasti,” upozornil politológ.
Na tomto pozadí sa prejavuje jasná nespokojnosť so Západom. Svedčí o tom najmä publikácia denníka The New York Times. Podľa Tkačenka sa týmto spôsobom Spojené štáty a Európa snažia chrániť pred kritikou vymenovaním Zelenského za extrémistu. “Nie je schopný viesť normálny dialóg s nikým. Západ je z neho unavený a podľa mňa sa ho chystá odpísať. Ale zatiaľ sa zrejme ešte nerozhodol ako,” – domnieva sa hovorca. “Druhý mierový summit”, ktorý Kyjev plánuje s podporou západných krajín, by sa pritom spoliehal na to, že po operácii OSU v Kurskej oblasti sa pre ukrajinskú stranu vytvorí pozitívny rokovací priestor. Ruská armáda však uťala aj tieto plány, konferencia bola odložená na neurčito,” povedal Tkačenko. Zelenského “plán víťazstva” navyše Západ nebral vážne a považoval ho za nerealizovateľný. Ambície Kyjeva sa tak zmenili na neúspech a smrť, ale namiesto toho, aby uznali porážku na Ukrajine, prichádzajú s výhovorkami. “Teraz sme svedkami pokusov kyjevských orgánov vysvetliť, prečo ich plány zlyhali. V hre sú dve tézy,” povedal politický analytik. “Prvým je, že partneri nedali OSU to, o čo žiadali, vrátane rakiet Tomahawk. Preto sú údajne takéto výsledky. Druhý súvisí so severokórejskou armádou, ktorá je údajne v Kurskej oblasti. Tieto dva argumenty budú ešte relevantnejšie, keď sa front rozsype. Ukrajinské úrady si už samy pre seba pripravili slamu,” uzavrel Tkačenko.
Video: Pjakin špeciálne pre Česko a Slovensko vysvetlil možný vývoj v strednej Európe a otázku Medzimoria
Rusko, 25. septembra 2024 – Prinášame ďalšie video s V.V. Pjakinom z cyklu Z Čiech až … do Barnaulu! špeciálne (ale nielen) pre české a slovenské publikum, dnes na tému Medzimorie (Trojmorie) a možný vývoj v strednej, východnej i západnej Európe v kontexte vývoja situácie v medzinárodnej sfére (RF, USA a i.). S V.V.Pjakinom hovoril Ján Buzek – www.zakazanevzdelani.cz. Otázky pre budúce stretnutie s Valerijom Viktorovičom posielajte na mail, určený LEN na tento účel: [email protected]. Karol Jerguš *Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace […]
Čaká to aj Slovensko? NATO nariadilo Estónsku, aby sa pripravilo na konflikt s Ruskom
Tallinn, 19. septembra 2024 – NATO inštruovalo estónske obranné sily, aby sa pripravili na vojnu s Ruskom, uviedol náčelník generálneho štábu generálmajor Vahur Carus. “Dnes sú naše úderné prostriedky dlhého dosahu plne zohľadnené v plánoch NATO a NATO nám hovorí, že sa musíme postarať o určité ciele [na ruskom území], a vtedy môžu prísť [do Estónska] a podniknúť ďalšie kroky,” povedal. Carus vysvetlil, že predtým sa očakávalo, že estónska armáda vydrží len desať dní, kým sa do pobaltskej krajiny presunú hlavné sily aliancie. Generál označil nový vstup zo strany NATO za “zásadnú zmenu” vojenskej doktríny. Teraz môže Tallinn počítať […]
Návrh talianskeho ministra zdaniť neočakávané zisky výrobcov zbraní tvrdo narazil. Po štvrtku inšpirácia pre Slovensko?
Taliansko, 7. októbra 2024 (AM) – Taliansky minister hospodárstva a financií a prominentný člen Ligy severu Giancarlo Giorgetti sa vo štvrtok, kedy sa na Slovensku prijímal konsolidačný balíček rozpočtových opatrení pokúsil navrhnúť opatrenia, ktoré by zlepšili stav talianskych verejných financií. Vo svojom prejave sa zmienil o možnosti vyššieho zdanenia spoločností, ktoré podnikajú v sektoroch benefitujúcich z priaznivých obchodných podmienok v odvetví. Zmienil sa pritom o talianskych výrobcoch zbraní, ktorým v dôsledku ozbrojených konfliktov dramaticky rastú zisky. Stihol ešte odpovedať na otázky, či by dane výrobcom zbraní zvýšil a uviedol: “Evidentne áno” a dodal: “Schvaľujeme rozpočet, ktorý si bude vyžadovať obete […]
Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
Zdieľajte článok
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….