Vo veku 77 rokov zomrel skladateľ Peter Hanzely. Zanechal po sebe legendárne piesne V slovenských dolinách či Čardáš dvoch sŕdc

Peter Hanzely sa narodil 13. augusta 1947 v Bratislave. Vyštudoval hru na akordeóne na bratislavskom konzervatóriu. Ako spomínal v rozhovoroch, po absolvovaní školy začas pôsobil v Kovačici vo Vojvodine (Srbsko) ako pedagóg, čo ho ovplyvnilo aj skladateľsky. Korene po matke mal v neďalekom Báčskom Petrovci Karol Duchoň, takže si ľudsky aj autorsky výrazne porozumeli.

Galašou na počesť Karola Duchoňa

(Archívne video) Nedožité sedemdesiatiny jednej z najväčších hviezd hudobnej scény v Československu si fanúšikovia pripomenuli aj jeho pesničkami. O Karolovi Duchoňovi hovorili ako o poslednom bohémovi a toto pomenovanie mala aj galašou, ktorá sa na jeho počesť konala v nedeľu v Národnom tenisovom centre v Bratislave.

Popri skladateľskej práci pracoval Hanzely aj ako hudobný redaktor v Slovenskom rozhlase, naposledy v Rádiu Regina. Prvý úspech zaznamenala jeho singlová nahrávka Ako tichý dážď, ktorú nahrala Oľga Szabová v roku 1971. Zložil piesne pre viacerých slovenských aj českých spevákov, medzi nimi pre Janu Kocianovú (V kraji podbeľov, Chvíľa lásky, Medové srdiečko), Evu Kostolányiovú (V štíhlej tráve úsvit kľačí, Čo všetko je láska, To všetko máj, Súbor) a najmä Karola Duchoňa (Čardáš dvoch sŕdc, V slovenských dolinách, Mám ľudí rád, Hrám, Slovan je lepší, Pieseň pre teba).

Pozor Aktualita:  Marek Ormandík a Norbert Šmondrk vstúpili do dejín. V Slovenskom národnom múzeu

Vladislav Plevčík stvárnil speváka Karola Duchoňa Čítajte aj Duchoň vstal z mŕtvych… Podoba herca Plevčíka s hudobnou legendou je fascinujúca, tu sú jeho prvé zábery aj exkluzívny rozhovor

Spolupracoval aj s českými interpretkami Hanou Zagorovou (Počestní-nečestní, Závrať, Oheň a struny, Přání, To jsi ty, Já, jsem tu, já), Marii Rottrovou (pieseň Cikán, Mám v očích zrnka pepře, Růžový kabát), niektorými českými spevákmi (Petr Rezek, Petr Spálený), a viacerými slovenskými interpretmi. Napísal dva hity pre začínajúcu Darinku Rolincovú – Keby som bola princezná Arabela a Až raz budem učiteľkou. Z ďalších interpretov spomeňme Petra Stašáka, Miroslava Ličku, Dušana Grúňa, Dušana Hlaváčka, Petra Lipu či Jána Greguša.

Pozor Aktualita:  O žene, ktorá žije v najväčšom dome sveta. Toto je jej 170-izbový palác veľký 2 kilometre štvorcové

Jeho skladby (najmä V slovenských dolinách) nahrali aj súčasní interpreti, známy je cover skupiny Desmod, naposledy aj v úprave Pavla Zajáčka a Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Ako akordeonista nahral desiatky skladieb so štúdiovými telesami, zo spolupráce s Jindřichom Parmom vznikli dva albumy pre vydavateľstvo Opus Magic love (1988) a Golden acordeon (1989).

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….